Saray İktidarı Emekçileri İşkenceyle Susturmak İstiyor: Veli Saçılık, kafa travması şüphesiyle hastaneye sevk edildi.!

İşkenceye “sıfır tölerans ” yalanıyla emekçi yığınları aldatan Saray faşizmi İstanbulda İzmire,Diyarbakırda Halfetiye kadar bir çok kentte gözaltına alınan emekçilere sistemli işkence uygulandığı ve kaçırılma olayları yaşandı.

İşkence konusunda da AKP “eski Türkiye”yi fazlasıyla hortlattı. Birkaç hatırlatma yapmakta yarar var:

Birincisi, Ağıustos 2017 yılında Hakkari’nin Şemdinli ilçesinin Şapatan (Altınsu) köyünde, özel harekat polisi ve askerlerin 100’e yakın kişiye toplu işkence uygulanmıştı.Şapatan köyünde toplu işkence olayında Evde eşi ve 6 yaşındaki kızıyla gördüğü işkenceyi anlatan Necmettin Korkmaz, “Ellerim panzere bağlı muhtarın evine kadar sırt üstü sürüklediler” dedi. Eşi Kudret Korkmaz ise, evde bulunan para ve altınların operasyon sırasında polisler tarafından alındığını söylemişti.

İkincisi Urfa Halfeti’de yaşandı.

Urfa’nın Halfeti ilçesinde 18 Mayıs’ta yaşanan çatışmanın ardından 51 kişi gece yarısı evlerinden gözaltına alındı.

Ayakları çıplak, elleri arkadan bağlı kelepçeli kaldırıma yere yüzükoyun yatırıldıkları fotoğraf, adeta 1980 darbesinden bir kare gibiydi…

Bazıları tam 5 saat aralıksız gece 2’den sabah 7’ye kadar bu şekilde tutulmuşlar.

Ama insan onuruna aykırı muamelenin bununla sınırlı olmadığı, gözaltında sivillere ağır işkenceler yapıldığı ortaya çıktı.

Gaziantep Barosu, şikayetler üzerine gözaltındakiler ile görüştü ve yapılan işkenceleri raporlaştırdı. İşte o raporlardan bazı satırlar;

‘’Gözaltı süresince elektrik verilmek suretiyle ve hayalarının sıkılması suretiyle işkenceye maruz kaldığını beyan etmiştir. Şahsın kaşlarının yarılmış olduğu ve kafasında yaklaşık 8 adet zımba (tel) dikiş olduğu yine vücudunun muhtelif yerlerinde morluklar olduğu tespit edilmiştir…’’

Gözaltına alınanlar mahkemede de yaşadıklarını ‘anlatabildikleri’ kadarıyla anlattı.

Mahkemeye sevk edilen G.A. duruşmada, “Emniyette bana işkence ettiler. Cop ve tekmelerle bana saldırdılar. Vücuduma elektrik verdiler. Daha çok şey yaptılar, ancak ortamdan kaynaklı anlatamıyorum” ifadelerini kullandı.

Elektrik vermek, copla işkence, hayalarını sıkmak…

Üçüncüsü, 20 Mayıs’ta Dışişleri Bakanlığı’na düzenlenen sınav yolsuzluğuyla ilgili operasyonda 249 kişi hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı. Bunlardan 78’i gözaltına alınmış.Ancak gözaltına alınanlarla ilgili çok ağır işkence haberleri geliyor. Hatta iddialar arasında “copla tecavüz” bile var.

Dördüncüsü,,9 Haziran’2019 tarihinde gözaltına alınan ve işkenceye uğradığı fotoğrafları sosyal medyadan servis edilen 3 yurttaştan İpekyolu ilçesi Cumhuriyet Mahallesi’nde oturan 3 çocuk babası Cemal Aslan’ın maruz kaldığı işkence sonucu burnunun kırıldığı ve bir kulağının zarının patladığı belirtildi. Yurttaşların işkence edilmiş fotoğrafları sosyal medyada AKP’ye yakın hesaplar tarafından da teşhir edilmiş, ‘terörist’ denilmişti. AKP’ye yakınlığıyla bilinen Fatih Tezcan da fotoğrafları paylaşarak, “Van Gevaş Emniyet Müdürlüğü’ne roket atan şahıs yakalandı. Bırakın kendimi öldüreyim diye ağlayıp kafasını duvarlara vururken görüyorsunuz” şeklinde twit atmıştı. Tezcan, daha sonra attığı bu tweeti alıntılayarak, “Bu insanların terörist değil, masum siviller olduğu anlaşıldı ve serbest bırakıldılar. Bu yanlış bize yakışmadı. Kendilerinden özür dilerim” şeklinde bir paylaşım attı. Yapılan işkenceye tepkiler artarken, köylülerin suçsuz olduğu anlaşılınca serbest bırakılmasının ardından çok sayıda hesap da paylaştığı fotoğrafları sildi.

Beşincisi,  “Ankara Sakarya Caddesi’nde Van, Mardin ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanlarının görevden uzaklaştırmalarını protesto emek için düzenlenen eylemde polisin sert müdahalesiyle gözaltına alınan sosyolog Veli Saçılık, kafa travması şüphesiyle Dışkapı SSK Hastanesi’ne sevk edildi.

Saçılık’ın gözaltındayken beyin tomografisi çekildi.

Veli Saçılık, yaşananlardan sonra gözaltından çıktığını açıkladı. Saçılık, Twitter hesabından kafasının betona vurulması ve ayaklarının kelepçelenmesiyle ilgili bugün (Cuma) ayrıntılı açıklama yapacağını duyurdu.

Tüm bu bir kaç veri bile AKP’nin iktidara geldiği ilk yıllardaki sloganı; “işkenceye sıfır tolerans”ın özünün aslında “işkencecilere sıfır ceza” demek anlamına geldiğini gösteriyor. . Aynen “emekçileri susturmak ve korku duvarları içine hapsetmek için … “Saray faşizmi işkence ve zulme devam ediyor.Emekçiler ve devrimciler her yerde uygulanan işkence ve zulme hayır demeden faşist saldırları püskürtmenin zor olacağını unutmayalım.