Saray İktidarı Emekçileri Bunamaya İtiyor..!

Türkiye’de 100 bin kişiden 1192’si bunama hastalığı yaşıyor. Türkiye’yi 1037 vaka ile Brezilya takip ediyor.

Rusya’nın başkenti Moskova’daki Ulusal Araştırma Üniversitesi Ekonomi Yüksekokulu tarafından yapılan bir araştırma, Türkiye’nin “bunama” vakalarında başı çektiğini ortaya koydu.

Moskova’daki Ulusal Araştırma Üniversitesi Ekonomi Yüksekokulu tarafından yapılan araştırmada dünyanın dört bir yanındaki üniversitelerden 1990-2016 yıllarına dair elde edilen veriler değerlendirildi.

Araştırmaya göre Türkiye’nin başını çektiği listenin sonunda ise 397 vaka ile Nijerya var. Bu vakaların ortalama yüzde 70’ini ise Alzheimer hastaları oluşturuyor. Hesaplamalara göre bunama vakaları dünya genelinde söz konusu 26 yıllık süreçte yüzde 117 artış gösterdi.

Uzmanlar gidişat böyle devam ederse 2016’da dünya genelinde 43.8 milyon kişi olan bunama hastalarının sayısının 2050 yılında iki kattan fazla artarak 100 milyona çıkabileceği uyarısında bulundu. Artan bunama vakalarının nedeni olarak ise gelişen tıbbi imkanlarla birlikte yaşam süresinin uzaması, obezite oranı ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları gösterildi.

Yüzyılın en önemli sağlık krizi: Bunama

Uluslararası Alzheimer Derneği’nin araştırma raporu, giderek artan mali yük,savailar ve adaletsiz gelir dağılımı nedeniyle yüzyılın en önemli sağlık krizi ve toplumsal sorununun demans olduğunu vurguluyor.

İngiltere’deki Kings College ile İsveç’teki Karolinska Enstitüsü’nden araştırmacılara göre demansla ilgili rahatsızlıkların yüzde 70’i, Batı Avrupa ve Kuzey Amerika’da görülüyor.

Ancak araştırmacılar, Çin, Hindistan,Türkieye ve Latin Amerika vb. gibi yerlerde insanların yaşam süresi artmaya başladığından, bu hastalığın görülme vakalarının da keskin şekilde artacağı uyarısında bulunuyor.

Dünya bütçesinin yüzde birini yutuyor

Araştırmacılara göre maliyetin artmasında bu bölgelerde sosyal bakım hizmetleri ve sistemlerinin gelişmesi de etkili faktörler arasında.

Uzmanlar demans hastalarının bakımına harcanan paranın, dünya genelinde gayrı safi milli hasılanın yüzde 1’inden daha fazlasına mal olduğuna dikkat çekiyor.

İktisatçılara göre, ‘eğer demans ve benzeri hastalıkların bakımı bir ülke olsaydı, dünyanın ekonomisi en büyük ülkeler sıralamasında, Türkiye ile Endonezya arasında bir yerlerde, yani 18’inci sırada gelebilirdi.’

Demans rahatsızlığından muzdarip insanlarının sayısının 2030 yılında ikiye, 2050 yılında üçe katlanması bekleniyor.

Hastalığın bilinen kesin bir tedavisi bulunmuyor ancak raporda Dünya Sağlık Örgütü’nün bu rahatsızlığı sağlık sorunlarında öncelik ilan etmesi çağrısı yapılıyor.

Raporun yazarları, demansla mücadele girişimlerinin, HIV tedavisine erişimi artırmaya yönelik çabalara benzer uluslararası bir yanıtı hak ettiği kanısında

Putin