Anasayfa / İşçi-Memur / Sakaryada Açıktan Katledilen 7 Mevsimlik işçinin durumuyla ilgili açıklama yapan Demirtaş ‘Bu trajedilerden ben de sorumluyum’ dedi. .!
sakarya-findik-iscilerijpg

Sakaryada Açıktan Katledilen 7 Mevsimlik işçinin durumuyla ilgili açıklama yapan Demirtaş ‘Bu trajedilerden ben de sorumluyum’ dedi. .!

Sakarya’da 18 Ağustos 2017 tarihinde bir traktörün römorkuna doldurulan 30’a yakın mevsimlik tarım işçiden 7’si traktörün dereye yuvarlanması sonucu hayatını kaybetmişti. Kazada 9 işçi de yaralanmıştı. Ölen tarım işçileri Mardinli Kürttüler. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş tutuklu bulunduğu cezaevinden kazada yaşamını yitiren işçilerin ailelerine başsağlığı mesajı gönderdi. Demirtaş, mesajında partisiyle ilgili öz-eleştiride de bulundu. HDP en başta işçiler içinde örgütlenmesi ve sınıfı savaşıma sokması gerekirken bu alanda başarılı olduğu söylenemez. Demirtaş’ın mesajı şöyle:

İŞ CİNAYETİ

Sakarya’da meydana gelen kazada aralarında çocukların da bulunduğu mevsimlik çalışan yurttaşlarımızdan yedisi adeta bir iş cinayetinde katledilmişlerdir. Ölenlere rahmet, ailelerine başsağlığı diliyorum. Acılarını yürekten paylaşıyorum.

Yıllardır mevsimlik işçiler konusunda gerekli tedbirleri almayan hükümet ve Çalışma Bakanlığı bu iş cinayetlerinin birinci dereceden sorumlusudur. Mevsimlik işçilerin ulaşım, barınma, sağlık, sosyal güvenlik ve benzeri hiçbir hakkı hükümet güvencesi altında değildir. Maalesef bu yurttaşlarımız çoğu zaman gittikleri yerlerde istismarlara ve ırkçı saldırılara maruz kalmaktadır. Hükümetin ve Çalışma Bakanlığının bu konularda daha özenli, duyarlı, insan odaklı politikalar belirlemesini bekliyoruz.

BİZİM DE CİDDİ EKSİKLERİMİZ VAR

Bununla birlikte mevsimlik işçilerin ağırlıklı olarak Kürt işçilerden oluştuğu ve birçoğunun Kürt illerinden yola çıkarak çalışmaya gittikleri düşünüldüğünde, uzun yıllardır bölgede yerel iktidar olan HDP ve DBP olarak bizim de ciddi eksiklerimiz olduğunu kabul etmek gerekir.

Yerele dayalı istihdamı arttırmak, yerel ekonomiyi güçlendirecek projeler geliştirmek; insanlarımıza yaşadıkları yerlerde üretime katılarak kendi idamesini sağlayacak desteği sunmak sadece merkezi hükümetin değil, başta yerel yönetimler olmak üzere sivil meclislerin, kent konseylerinin, işveren ve emek örgütlerinin, bir bütün olarak hepimizin görevi ve sorumluluğudur.

SUMLULUK DUYDUĞUMUN BİLİNMESİNİ İSTİYORU

Mevsimlik işçiliğe, bundan kaynaklı sorunlara çözümler üretme hususunda bizim de eksikliğimizi kabul etmemiz, özeleştiri vermemiz gerekir. İğneyi kendimize batırmadan sorunlara çözüm bulamayız.

Bu yönüyle düşünüldüğünde, mevsimlik işçilikten kaynaklı yaşanan trajediler nedeniyle ayrıca üzgün olduğumun ve sorumluluk duyduğumun bilinmesini isterim. Bütün bu konularda eksiklerimizi gidererek halkımıza layık, toplumsallaşmış, demokratik olarak halkın içinde örgütlenmiş bir demokratik siyaset anlayışı ile çözümler üretmek boynumuzun borcudur.

Bir kez daha ölenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına ve halkımıza başsağlığı diliyorum.

Selahattin Demirtaş

HDP Eş Genel Başkanı

Edirne Cezaevi

HALKIN BİRLİĞİ

mesai-fazla-1

Türkiyede Fazla mesai sınırı 270 saat işçilerin çalıştığı 500 saat!

Bazı işçileri haftada 24 saatlik dinlenme izni bile verilmezken, kimi yerde fazla mesai yapan işçilerin …