Rize’de eylem yasağı: Çay üreticilerinin talepleri “suni gerekçe”, eylemleri “milli güvenlik sorunu”.! Çay üreticileri

Çay üreticileri çay hasadına başlamadan önce başlattıkları çalışmayla talepleri için imza topladı. Toplanan imzalar 12 Mayıs Perşembe Günü Rize’de bulunan Çaykur Genel Müdürlüğü’ne götürülecekken Rize Valiliği, eylem gününden itibaren beş günlük eylem yasağı ilan etti.

Rize Valiliği çay üreticilerinin taleplerini “suni gerekçe” ilan ederek yaptığı açıklamada “İlimizdeki huzur ve güven ortamını bozmak amacıyla kişi ve gruplarca suni gerekçeler oluşturarak basın açıklaması, toplantı ve gösteri yürüyüşü yapacakları alınan istihbari bilgiler ve sosyal medya paylaşımlarından anlaşılmıştır” ifadesini kullandı.

Açıklamanın devamında ise yapılacak eylemin milli güvenlik ve kamu düzenini bozabileceği iddia edildi.

ÇAY MECLİSİ: “YASAK YOK HÜKMÜNDEDİR”

Çay Meclisi, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Üreticinin taleplerinin bu kadar kısa sürede yaygınlaşmasına karşı Rize Valiliği tarafından alınan yasak kararı yok hükmündedir. Rize Valiliği üreticilerin talepleri için topladığı imzalardan dahi korkuyor ve aldığı yasakla üreticinin sesini kısmak istiyor.

Bizler çay üreticileri olarak taleplerimizi her alanda örgütlemeye devam edecek ve imzalarımızı Çaykur Genel Müdürlüğü’ne teslim edeceğiz.”