Orman Yangınlarının Sorumlusu Saray Rejimdir…!

İktidarın başında oturan Erdoğan CHP belediyelerinin etkin olduğu bölgelerde çıkan orman yangınlarını el çarpıp sevinçle izliyor. ATV ve A haberde orman yangınlarıyla ilgili açıklamalarında utanmadan sorumluluğu tüm yetkileri merkezi hükümete bağlanmış olan belediyelere yükledi. Ormanların korunması ve her türlü bakımı tarım ve orman bakanlığına bağlı olduğunu bilinçli olarak atlayan Erdoğan her zaman olduğu yine yalana başvurarak, 13 uçak filosu kendi denetiminde bulunurken, bir tek yangın söndürücü uçağın olmasının müsebbibi olarak CHPli belediyeleri gösterdi. Yani orman yangınların esas sorumlusu Saray rejimi olduğu yine yalan ve demagoji ile suçu muhalefete yüklemeye çalıştı. Aslında Erdoğan halka, ban oy vermeyenlere devlet olanaklarını sunmama diyerek açıktan ayrımcılığı kutsuyor. Nitekim bir çok alan yandıktan sonra başka ülkelerde yangın söndürme uçakları kiralanmış ve yangın çıkan yerlerdeki v belediyeler başka ülkelere uçak kiralamak için başvuru yapmasına karşın Sarayın şefinin talimatıyla bu girişimler engellenmiş ve bende olmayan tufan tutumu izlenmiştir.

Erdoğan ve bakanları başka ülkelerde çıkan yangınları örnek göstererek , orman yangılarındaki saray rejimin sorumluluğu,  çaresizliği ve suçu gizlenmeye çalışılıyor.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yangın bölgelerindeki son durumu TV’lerin canlı yayınına bağlanarak açıkladı. Bakan Pakdemirli, 38 ilde çıkan 163 yangının 152’sinin söndürüldüğünü iddia ederken, akut bir dönem yaşandığını ve “Sadece Türkiye’nin başında olan bir musibet değil yangınlarla uğraşmak. Tüm dünya yangınlarla uğraşıyor. Biz de uğraşıyoruz, uğraşmaya devam edeceğiz. Sonuna kadar orman teşkilatımız, bu konuda motive” sözleriyle önlemlerde ve söndürme işleminde yetersizliğine kılıf arayarak sorumluluktan sıyrılmaya çalıştığı görüldü.

Dünyada daha çok!

Pakdemirli, “Amerika’da, 1,36 milyon hektar alan yanmış. Bu, bizim ormanlık alanımızın aşağı yukarı 20’de 1’inden biraz daha fazladır. 12 eyalette şu an 101 orman yangını Amerika’da devam ediyor. Rusya’da, Sibirya yılbaşından beri en az 1,88 milyon hektar orman alanı yangınlarda zarar gördü. Yani 2 milyon hektar desek bugün Türkiye’nin ormanlarının yüzde 10’u kadar bir alan Sibirya’da ve Rusya’da yanmış durumda” ifadeleriyle sanki Türkiye’de yanan ormanların küçüklüğünü ve önemsizliğine vurgu yapıyordu.

‘Gereğinden fazla sürmüş’

Pakdemirli, “Hem Muğla’da hem de Antalya’daki ‘gereğinden fazla sürmüş yangınlarımızın’ üstesinden geliyor olacağız” sözlerinde ‘yangınlarımız’ ve ‘gerektiğinden fazla sürmüş’ ifadeleri dikkat çekti. Muhtemelen dil sürçmesiyle açıklanabilecek bu sözleri muhalefetten biri söylese iktidarın beslemesi ‘çukur basın’ gereğini yapar ve işte itiraf ettiler diye manşet haberleri dizerlerdi. Ancak yanan alanların imara açılacak arazi reklamlarıyla satış listelerine konmuş olması yangına paralel bir sürecin de yaşandığının açık göstergesi. TOKİ eliyle yanan köylerin yerine köylüler boçlandırılarak evler inşa etme adımlarının yangın sürerken atılıyor olması da normal karşılanabilecek bir durum değil.