ODTÜ’de Erdoğan’ı protesto eden 45 öğrenciye hapis cezası..!

Göktürk-2 uydusunun uzaya gönderilmesi nedeniyle ODTÜ yerleşkesinde bulunan TÜBİTAK Uzay’da düzenlenen törende Erdoğan, öğrenciler tarafından protesto edilmişti.

ODTÜ Fizik Bölümü önünde toplanan öğrenciler TÜBİTAK Uzay’a doğru yürüyüşe geçmiş, ancak polis öğrencilerin önünü keserek toplanan kalabalığa biber gazı ve tazyikli suyla saldırmıştı. Çok sayıda öğrenci ve bazı polisler yaralanmıştı. 45 öğrenci hakkında dava açılmıştı.

45 öğrenciye 10 ay hapis

Ankara 14. Asliye Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasına sanıkların avukatları katıldı. Duruşmada sanık avukatları müvekkillerinin suç işlemediklerini belirterek, beraat taleplerinde bulundu.

Sanık avukatlarından üçü, müvekkilleri hakkında ceza verilmesi durumunda hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını isterken, diğerleri bunu talep etmediklerini söyledi. Hakim Avni Mis, beyanları dinledikten sonra sanıkların tamamının “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na muhalefet” ve “kamu görevlisine görevini yaptırmamak için direnme” suçlarından 10’ar ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdiğini açıkladı. Mis, sanıklardan üçüne verdiği cezaya ilişkin hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Cumartesi Anneleri’nin 600. haftası için dayanışma çağrısı..!

Devletin, gözaltında kaybetme politikasıyla yönetildiği günlerde güvenlik güçlerince gözaltına alındıktan sonra varlığı inkar edilen ve kendilerinden bir daha haber alınamayan insanların aileleri ile onları destekleyen insan hakları savunucuları 27 Mayıs 1995 tarihinde “Kayıplarımızı istiyoruz!” diyerek barışçıl bir direniş başlattılar.

Cumartesi Anneleri olarak adlandırılan kayıp yakınları, 27 Mayıs 1995’ten bu yana her cumartesi saat 12:00’de, İstanbul’un en işlek yeri olan Galatasaray’da yüzlerce kaybın fotoğrafını taşıyarak hakikat ve adalet talep eden seslerini yükseltiyorlar.

Türkiye’nin en uzun erimli protestosuna dönüşen cumartesi buluşmaları 24 Eylül 2016 tarihinde 600. haftasına girecek. Cumartesi Anneleri, 600 haftadır kayıplarını arıyor, 600 haftadır adalet arıyor, 600 haftadır “Aslında kaybedilmek istenen, insanlığımızdır” diyerek insanlık onurunu sahipleniyorlar.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon da 24 Eylül 2016 tarihinde her yerde, Galatasaray’la eş zamanlı olarak ses çıkarma, Cumartesi Anneleri’nin hakikat, adalet ve barış talebini destekleme çağrısı yaptı