Öcalana Özgürlük Yürüyüşü Bir çok kentte Polisçe Engellendi.!

Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin sonlandırılması ve fiziki özgürlüğünün sağlanması talebiyle Gemlik’e başlatılan Özgürlük Yürüyüşü için pek çok kentte eylem yapıldı.
Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre çevre kentlerden Mersin, Van ve Diyarbakır’a ulaşanlar polis engellemesine rağmen kentlerde HDP önlerinde açıklama yaptı.
“Özgürlük Yürüyüşü” için çevre kentlerden yola çıkanlar Mersin’e ulaştı. Burada açıklama yapan HEDEP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, “İmralı tecridi ortadan kalkana kadar mücadelemiz sürecek” dedi. Çukurova kolu Mersin’e ulaştı. Adana, Hatay, Osmaniye ve Dîlok’tan yola çıkanlar, polisin tüm engellemelerine rağmen Mersin’de bir araya geldi. Kitle abluka altında HDP Akdeniz İlçe Örgütü önüne geçerek, buradan açıklama yaptı. Burada konuşan Hatimoğulları, Mersin Valiliği’nin yasaklama kararına ve polisin saldırgan tutumuna tepki gösterdi.
Van “Özgürlük Yürüyüşü” için Van’dan yola çıkmak isteyenlere sadıran polis, çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Sadırıya rağmen gençler kentin sokaklarında ‘Bijî berxwedana Îmralî’ sloganları atarak yürüdü.
Yürüyüş kapsamında sabah saatlerinden itibaren Urfa, Mardin, Siirt, Şırnak ve Batman’dan yola çıkanlar, yürüyüşün ikinci durağı olan Diyarbakır’a ulaştı. Kent girişlerinde kontrol noktaları oluşturan polislere rağmen yürüyüş için kent merkezine varıldı. HEDEP Amed İl Örgütü binası önünde toplananlar buluşan diğer yürüyüş kolları, toplu şekilde yola devam etmek üzere buradan Koşuyolu Parkı’na geçti. Polis tarafından engellenmek istenilen yürüyüş için HEDEP’li vekiller parkın yanı başındaki caddeye oturarak trafiğe kapattı. Halide Türkoğlu, maruz kaldıkları engellemeye dair şunları dedi:
“Bugün demokratik hakkımızı kullanamıyorsak bu tablo, tam da İmralı’da uygulanan tecrit sisteminin sonucudur. En büyük hukuksuzluk burada ifşa ediliyor. Bu hukuksuzluğa devam ederseniz eylemimiz devam edecek.”
Ablukaya alınan HEDEP il binası önünde açıklama yaptı. DBP Eş Genel BaşkanTamamı Keskin Bayındır konuşmaya başlarken polis, “açıklama yasağı” diyerek engellemek istedi. Engeli tanımayan Bayındır, “Bu kanunu, bu uygulamayı kabul etmiyoruz. Bu zulümdür, bizler bu zulmün karşısında duracağız” dedi.