‘Meclis Boşanma Komisyonu’nun raporunu tanımıyoruz’..!

‘Meclis Boşanma Komisyonu’nun raporunu tanımıyoruz’ diyen kadınlar ‘Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu’nun çağrısıyla birçok ilde eşzamanlı olarak gerçekleştirdikleri eylemlerin İstanbul ayağını Beşiktaş’ta yaptı.

“Baskı, şiddet, taciz, tecavüze çökmeyen o ikiyüzlü ahlakınız batsın, Bedenimiz, cinselliğimiz bizimdir! Orlando”, “Kadın cinayetleri yüzde 1400 arttı, boşanma yüzde 1,7 arttı. Boşanmayı değil cinayeti engelle” pankartı açan kadınlar sık sık “Tesadüf değil, erkek şiddeti”, “Cinsiyetçi devlet yıkacağız elbet”, “Aşk aşk hürriyet, uzak olsun nefret!”, “Kürtaj haktır, karar kadınların” sloganlarını attı.

Ellerinde “Karanlığınızı gökkuşağının altındakiler yıkacak. Orlando”, “Katil, tecavüzcü erkeklerle uzlaşmak değil hayatlarımızı geri istiyoruz”, “Jin, jiyan, azadi” dövizleri açarak ses çıkarma eylemi gerçekleştirdiler.

‘YALANLAR VE GERÇEKLER’

Devlet ve devlet yetkililerinin kadınların yaşamına dair söylemleri ve buna karşı kadınların yaşadığı sorunlar eylemde tiyatral bir gösteriyle sunuldu. Gösteride boşanmaların arttığı, ailelerin tehdit altında olduğuna dair yapılan açıklamalara kadınların cevabı “Aslında boşanma yalnızca yüzde 1,7 arttı. Ve evlenmelerin sayısı da daha fazla. Aslında boşanmaların çoğu 16 yıllık evliliklerde yaşanıyor yani bunca yıl sonra kadınların canına tak edip ayrılabiliyorlar. Boşanan kadınların yüzde 74’ü kocasından şiddet görüyor mesela” diyerek asıl sorunun boşanma değil kadın cinayetleri olduğunu vurguladı. Devletin ailelerin korunması için danışmanlık hizmeti önerisine de değinen kadınlar, kadın sığınma evlerinin yetersiz olduğunu belirterek “Türkiye’nin taraf olduğu sözleşmeler gereğince 10 bini aşkın nüfuslu yerleşim yerlerine en az bir kadın sığınağı, 50 bini aşkın nüfuslu yerleşim yerlerinde en az bir kadın danışma merkezi ve her 20 bin kadın için bir tecavüz kriz merkezi bulunmalı peki var mı? Nerede! Ama devletimiz o paraları aile danışmanlığı merkezi kurmak için harcasın öyle mi! ” diye tepkilerini dile getirdi