Licede14 yaşındaki çocuk polis tarafından işkence edildikten sonra elleri ve ayakları bağlı bir şekilde dere bataklığına atıldı.!

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde bir arkadaşıyla evine dönerken polis tarafından durdurulan 14 yaşındaki Y.D, tenha bir yere götürülüp darp edildi. Türk olduğu söylemeye zorlanan çocuk, Kürtlere küfretmeye zorlandı ve işkence edildikten sonra ağzı, elleri ve ayakları bağlı bir şekilde dere bataklığına atıldı. Hastanede tedavi gören çocuğun bir gözünü kaybetme tehlikesi var.
Y.D. gerekçesiz şekilde kaçırılarak işkenceye uğradı. Polis tarafından önce bir köy yoluna tenha bir araziye götürüldü. Mezopotamya Ajansı’ndaki habere göre Türk olduğu söylenmeye zorlanan Y.D, ardından da “Kürtlere küfret, İstiklal Marşı’nı oku” denilerek darp edildi. Hastanelik edilen çocuk, ağzı ve elleri bağlı bir şekilde dere kenarında bataklığa bırakıldı. Gece karanlığında bir köylünün fark etmesi üzerine hastaneye kaldırılan çocuk, bir gözünü kaybetme riski yaşıyor.
“Ellerimi ve ayaklarımı bağladılar”
Dört polis tarafından işkenceye uğradığını ailesine anlatan Y.D, “Beni tenha bir yere götürdüler. Türk olduğunu söyle dediler. Silah dipçiğiyle dövdüler, sonra da elimi ve ayağımı bağladılar. Sonra çukura attılar” diye konuştu.
“Türk olduğunu söyle, Kürtlere küfret”
Ailenin avukatı Ramazan Karalp, Y.D. isimli çocuğun yaşadıklarını şu şekilde aktardı: “Çocuk Lice merkezde yaşıyor. Akşam saatlerinde arkadaşlarıyla birlikte evine dönerken polisler tarafından durduruluyor. 10 yaşında olan arkadaşını bırakıyorlar, çocuğu ise tenha bir yere götürüyorlar. Silah dipçikleriyle darp ediyorlar. Çocuğu hem dövüp hem de sürekli bir şekilde ‘ben Türküm, Kürtlere küfret’ diye söylemesini istiyorlar.”
Tehdit edildi
“Çocuk bunu yapmayınca bu kez yarına kadar İstiklal Marşını ezberlemesini istiyorlar. ‘Ezberlemezsen gelip senin kafana sıkacağız’ diyorlar. Sonra ilçe merkezinden geçen bir derenin yanındaki bataklığa atıyorlar. Ağzı ve elleri bağlı bir şekilde köhne yere bırakıyorlar. Ahırda hayvanlarına bakan bir köylü duyduğu sesler üzerine çocuğu fark ediyor. Hemen hastaneye yetiştiriyor. Lice Devlet Hastanesi’nde darp raporu verilen çocuk daha sonra Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne sevk ediliyor. Çocuk şu an hastanede tedavi görüyor ve sağ gözünü kaybetme riski var. Gözünde sürekli bir kanama var ve açamıyor.”

Lice’de işkence gören çocuğun babasına tehdit: “Beyaz Torosları istiyorsunuz”
Diyarbakır’ın Lice ilçesinde dün gece 4 polis tarafından boş bir araziye kaçırılarak işkence gören, ağzı bantlanan, eli ve ayakları bağlanarak çukura atılan 14 yaşındaki çocuğun Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavisi sürüyor.
Çocuğun babası olayı öğrendikten sonra gittiği Lice Devlet Hastanesinde polisler tarafından tehdit edildi. Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, ailenin avukatı Ramazan Karaalp, Y. Dikan’ın bir köylü tarafından Lice Devlet Hastanesi’ne ulaştırıldıktan sonra babasına haber verildiğini belirterek, “Darp ve çocuk olması sebebiyle hastane polise haber veriyor. Olayı öğrenen polisler, görevli doktora darp raporu verilmemesi yönünde baskı kuruyor. Bu durum üzerine çocuğun babası Yılmaz Dikan tepki gösteriyor. Polis, babaya, ‘Bunlar size yetmiyor, tekrardan Beyaz Torosların gün yüzüne çıkmasını istiyorsunuz’ şeklinde tehditlerde bulunuyor” dedi.
Avukat Karaalp, çocuğa uygulanan işkenceleri yineleyerek, “Sol kol açıkta, ayaklarına çelik kelepçe takarak dere tarafında bulunan bataklığa götürülüp, ayağındaki kelepçe çıkarılmış. Sonra kafasına silah dipçiğiyle tehdit ederek sabaha kadar ‘İstiklal Marşını ve Gençliğe Hitabeyi’ ezberlemezse gelip kafasına sıkacaklarını söylüyorlar. Görgü tanığının ifadesine göre, çocuğun hırkasının ense kısmına bir CPS takılarak nereye giderse onu takip edeceklerini, bunları birine anlatırsa ya da bir yerlere şikâyet ederse onu bulup öldüreceklerini söyleyerek tehdit etmişlerdir” diye aktardı.
Baba Yılmaz Dikan ise çocuğuna yapılanların yıllardır Kürtlere yapıldığını ve bu politikaların eskiden beridir devam ettiğine dikkati çekerek, şunları söyledi: “Devlet içinde devlet var. İnsanları birbirine kırdıran politikaları hep vardı. Yarın öbür gün bu çocuklar ellerine silah alsa, gelip bana yok efendim çocuğun eline silah almış diyecekler. Sen çocuğa bu zulmü yaparsan yarın öbür gün bu çocuk eline silah almayacak mı, çocuk devletine düşman kesilmez mi?”
Karaalp, işkenceciler hakkında şikâyetçi olacaklarını söyledi.