Kürtçe şarkı dinleyene bekçi şiddeti.!

İzmir’in Aliağa ilçesinde 3 Ocak’ta Ferhat Çelik, Kürtçe müzik dinlediği için bekçiler tarafından şiddete maruz kaldı. Çelik, bekçilerin şiddetine karşı İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Ardından İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi’ne başvurdu. Çelik, maruz bırakıldığı bekçi şiddeti ve sonrasında yaşananlara ilişkin İHD İzmir şube binasında açıklama yaptı. Açıklamaya İHD yöneticileri de katıldı.

Yeni Yaşam’da yer alan habere göre Çelik, 3 Ocak akşam saat 21.00’da evine gitmek için yürüdüğü İZBAN durağında bekçilerin kendisine keyfi bir şekilde GBT uygulaması yaparak durdurduğunu söyledi. Aliağa Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğünü belirten Çelik şöyle devam etti:

“Orada bana yazılı bir kağıt getirdiler. İmzalamamı istediler ama ben imzalamadım. Aliağa Emniyet Müdürlüğü’nün gece amiri ve bekçiler gelip sözlü olarak, ‘Bu kâğıdı imzalamam gerektiğini, aksi halde buradan çıkamayacağımı’ söyledi. Ancak ben yine de imzalamadım. Beni gece 3.00’da serbest bıraktılar. Ertesi gün işyerine gittiğimde bekçiler iş yeri sahibine, ‘Ferhat Çelik teröristtir. Burada çalışamaz eğer çalıştırırsanız sizinle uğraşırız. Elimizden gelen her şeyi yapar sizi burada barındırmayız’ demiş. Bunun üzerine iş yeri sahibi beni işten çıkardı ve ben bu haksız duruma maruz kaldım.”

Kürtçe müzik dinlemenin ve Kürt olmanın suç olmadığını söyleyen Çelik “Bijî Kürdistan” demenin de suç olmadığını vurguladı.

Daha sonra söz alan İHD İzmir Şubesi Eşbaşkanı Zilan Gümüş, İHD olarak ırkçı söylemleri ve fiziki saldırıları kınadıkları ve yaşanan olayın da cezasız kalmaması için olayın takipçisi olacaklarını söyledi.