KONFORMİSTLER..!

Öyle insanlar , gruplar , örgütler, partiler vardır ki kurulu düzene uyma konusunda marifetlidirler, bunların adları ” komünist , sosyalist , aydın, devrimci , şair yazar ” olabilir , ateşli konuşmalar da yaparlar zaman zaman ama nasıl olur pek te bilinmez , toplumsal mücadelede hayatlarını ” vukuatsız ” sürdürürler!

Her örgütün, grubun , hatta partinin yaşadığı semtler , mahalleler, iller , ilçeler, işyerleri ve fabrikalar farklıdır, .. Emekçi mahallelerin örgütleri bellidir , arada bir zengin semtlerden , mahallerden misafir gelen parti üyeleri olur , onların misafirliği uzun sürmez, etrafına korkulu gözlerle bakar ve anlar ki kendisi buralara yabancıdır , bir süre sonra da ayrılır o mahalleden ! Yoksul mahallelerin örgütleri, grupları , partileri ” vukuatlı ” olurlar , Devletle başları sürekli derttedir , bir ayakları mahpus damındadır..

Zengin semtlerin örgütleri, partileri ” vukaatsızdır ” Devletle sorunları olmaz , iyi ” aile ” çocuklarıdır, orta sınıf ailelerinin çocuklarının yaz okullarında tatil yaparken yaşadıkları rahatlığı yaşarlar, yedikleri önünde, yemedikleri ardındadır, sanki düzene karşı öfkenin deşarj edildiği yerlerdir !

Bu örgütlerin adları aynı olabilir örneğin hepsinin sıfatı ” komünist , sosyalist ” diye anılır, Devlette bilir kimin başına bela olacağını, kolay kolay dokunmaz zengin semtlerin ” komünistlerine ” , nede olsa onlar düzenin yaramaz çocuklarıdır, gerçektende öyledir, kalıcı olan sayıları 10 u geçmeyen şefleridir, üyelerin çoğu işinde gücündedirler , çoğu çoluğa çocuğa kavuşunca partilerini terk ederler !

Partileriyle gönül temasları devam eder sadece ! Yoksul mahallerin devrimcileri yoksulların direncidir, zaman olur yenilirler , yok olmuş gibidirler, çoğu hapistir, nasıl olduğunu tam anlayamasakta bir gün bir bakmışsın yine ellerinde bildirileri, dergileri , dillerinde marşlarıyla ortalıkta dolaşmaya başlarlar! Yoksullarda haklı bir gurur , kendine güven gelir, Devrimin şenliği başlar yoksul mahallerde… Kavga iki çizgi kavgasıdır; Konformistler yani düzenin evcilleştirilmiş çocukları ve yoksulların DEVRİMCİLERİ ; Birinciler isterler ki olacaksa güzellikle bir şeyler olsun , iyilik olsun , reform olsun , zararı yok düzen yine ayakta kalsın; Ikinciler ister ki yerle bir edelim düzeni ve düzenin bütün kurumlarını!!

Sami Ülker