Kayyuma Karşı Demokrasi Nöbeti Sürüyor..!

Amed’de Demokrasi Nöbeti: AKP çöküyor!

Amed’de kayyum gasplarına karşı Demokrasi Nöbeti, 36’ncı gününde devam etti. Lise Caddesi’nde süren nöbete, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri, TJA aktivistleri, Barış Anneleri üyeleri, Türkiye ve bölge illerinde faaliyet yürüten 12 ildeki 78’liler Girişimi yöneticilerinin yanı sıra yüzlerce kişi katıldı. Nöbetin bulunduğu sokak, polis bariyerleri ve zırhlı polis araçlarıyla ablukaya alındı. 78’liler Girişimi yöneticileri de eyleme katıldı.

HDP İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen, katılımcılara teşekkür ederek, “Hakikatin peşindeyiz ve bu hakikatin de mücadelesine devam edeceğiz” dedi.

‘SÖZDE SEÇME-SEÇİLME HAKKI!’

78’liler Girişimi Sözcüsü Celalettin Can, 31 Mart yerel seçimlerine dikkat çekerek, “Sözde seçme ve seçilme hakkı gösterildi. Oysa görüldü ki seçimin hemen öncesi belediye eşbaşkanlarına mazbata verilmemek için yazışmalar yapılmış. 1 Nisan şakası gibi. Baştan beri Kürt halkının iradesini tanımayan bir irade var” dedi. Herhangi bir mahkeme kararı olmamasına rağmen belediye eşbaşkanlarının yerine kayyum atandığını ifade eden Can, “Anayasa’da masumiyet karinesi var. Ona bile uymuyorlar. Söz konusu Kürtler olunca Anayasa’ya da yasaya da uyulmuyor” diye konuştu.

Kürtlerin Kürt sorununun demokratik yollardan çözülmesi için barışta ısrar ettiğinin altını çizen Can, ancak Türkiye’nin “derin oligarşisi” olarak tanımladığı yapının barış istemediğini, savaşta ısrar ettiğini vurguladı. Kürt sorununun çözülmemesinden kaynaklı belediyelere kayyum atandığını belirten Can, “Kayyum olayı, Kürt meselesidir. Kürtlere bir yandan ‘kardeşim’ diyorlar, bir yandan da kayyum atıyorlar. Peki, kardeşlik ve barış nasıl olacak? Milyonlarca Kürdü ne yapacaklar” diye tepki gösterdi.

‘ÖCALAN’IN BARIŞ MESAJINA BÖYLE YANIT VERDİLER!’

AKP’nin bir çöküş sürecine girdiğini belirten Can, bu sürecin de hızlanarak devam edeceğine dikkati çekti. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın son görüşmesinde dile getirdiği “Barışa hazırım, bir haftada bu sorunu çözerim” sözlerini hatırlatan Can, iktidarın belediyelere kayyum atayarak Öcalan’a yanıt verdiğini söyledi. Can, “İktidar, ‘barışa ve demokrasiye hazır değiliz’ diyor. Biz de bunlara demokrasi ve barışla cevap vereceğiz” dedi.

Can, Şair Tevfik Fikret’in Millet Şarkısı adlı şiirinde geçen şu dizeleri de hatırlattı: “Zulmün topu var, güllesi var, kal’ası varsa; Hakkın da bükülmez kolu, dönmez yüzü vardır. Göz yumma güneşten ne kadar nuru kararsa; Sönmez ebedî, her gecenin gündüzü vardır.”

Nöbet, yapılan 10 dakikalık oturma eyleminin ardından son buldu.

Mardin’de Demokrasi Nöbeti: İrademizi geri alana kadar!

HDP yönetimindeki belediyelerin gasp edilmesine karşı başlatılan Demokrasi Nöbeti, Mardin’de 36’ncı gününde devam etti. HDP il binasının etrafı polis ablukasına alındı. Nöbette HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay konuştu.

‘GERÇEK SAHİPLERİ GELENE KADAR!’

Kayyum gasplarının Amed’in Kulp ve Erzurum’un Karayazı ilçelerinde de devam ettiğini belirten Günay, “İradelerin gerçek sahipleri gelene kadar bu mücadelemiz devam edecek” dedi.

Günay, şunları da söyledi: “AKP-MHP iktidarı ülkeyi yönetememenin bir biçimi olarak kendilerine karşı olanlara yöneldi ve bunu Mardin’de çok iyi gördük. Halkın alın terinin bir daha sömürülmemesi için gasp edilen belediyelerimizi onlara bırakmayacağız.”