Kayyum atamalarının 23. gününde protestolar sürüyor; polis şarkı söylemeyi yasakladı, görüntü alan telefonlara el koydu..!

Mardin’de devam eden Demokrasi Nöbeti’nde polisler, milletvekilleri dışında kimseyi eylemin yapıldığı Karayolları Parkı’na sokmadı. Vekillere uzaktan şarkı söyleyerek destek veren bir grup vatandaşa da polislerce müdahalede bulunuldu.

Diyarbakır’da da HDP’li milletvekilleri ve vatandaşlar Lise Caddesi’nde oturma eylemi gerçekleştirdi. Eyleme katılan HDP Bismil İlçe Eş Başkanlığı görevini yürüten Refai Baran, polis kuşatmasına tepki göstererek, “Bu fotoğraf faşizmin ve putperestliğin fotoğrafıdır. O zamanlar putperestlerin askerleri atlara binerdiler, şimdiler de ise zırhlı araçlar ve TOMA’lara” dedi

Mardin

Mezopotamya Haber Ajansı’na göre, Karayolları Parkı’nda tuttukları nöbet eylemi için HDP İl Örgütü binasından çıkan partililer, yine polis engeli ile karşılaştı. Partinin bulunduğu bina girişi ve çevresini ablukaya alan polisler, HDP’lilerin parka gitmelerine izin vermedi.

Bunun üzerine polis yetkilileri ile HDP’liler arasında tartışma yaşandı. Daha önce yapmış oldukları görüşmelerde parka geçmelerinde herhangi bir sorun olmadığının kendilerine iletildiğini belirten HDP’lilere, polisler parka gitmelerine izin verilmeyeceğini söyledi. Gerekçe olarak ise, son üç gündür karşılaşılan engellemelerde olduğu gibi Mardin’in Nusaybin ve Ömerli ilçeleri kırsalında bulunan Ömeryan Bölgesi’ndeki çatışmalar gösterildi.

HDP’liler bu duruma itiraz etmesi üzerine polisler sadece HDP’li milletvekillerinin geçişine izin vereceklerini ifade etti. Yapılan görüşmelerden sonuç çıkmaması üzerine HDP’li milletvekilleri diğer partililerden ayrılarak parka geçti.

TOMA ile zırhlı araçlarla birlikte çok sayıda polisin konumlandırıldığı parka gelen milletvekillerine o esnada parkta oturan vatandaşlar destek vermek istedi. Ancak milletvekillerinin yanına yaklaşmalarına izin verilmemesi üzerine vatandaşlar polis kalkanlarının önünde oturma eylemine başladı. O anlarda alkış çalıp, şarkılar seslendiren eylemcilerin etraflarını saran polisler, şarkı söylemeye devam etmeleri halinde müdahale edileceğini bildirdi.

Ancak şarkılarını söylemeye devam eden vatandaşlar, polislerce zor kullanılarak dağıtılmaya çalışıldı. O anları cep telefonları ile kaydedenlerin telefonlarını ellerinden alan polisler, çekilen görüntü ve fotoğraflar tek tek sildi.

Meral Danış Beştaş: Kayyım Mardin’i yönetemez

Milletvekilleri ise oturma eylemlerinin ardından açıklama yaptı. HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş tarafından yapılan açıklamayı, basın mensupları ve milletvekili danışmanlarının alana girmesine izin verilmediği için Mardin Milletvekili Ebru Günay kendi sosyal medya hesabından canlı yayın yaparak paylaştı.

Parkın içerisinde abluka altında olduklarına dikkat, çeken Meral Danış Beştaş, partililerinin ve yurttaşların yanlarına gelmelerine dahi izin verilmediğini söyledi. Bu nedenle vatandaşların parkın içinde farklı alanlarda oturma eylemine dahil olduğunu belirten Beştaş, İçişleri Bakanlığı’nın kayyım demeyi yasakladığını, kayyım olarak atanan valilerin ise kendilerine karşı eylem yapılmasını yasakladıklarını belirtti.

Kayyım uygulamalarını kabul etmeyeceklerini söyleyen Beştaş, “Mardin halkının seçmiş olduğu belediye eşbaşkanlarımız görevden alınmış olsa da kayyum Mardin’i yönetemez” dedi.

Açıklamanın ardından bu kez parktan ayrılmayan milletvekilleri eylemlerini sürdürmeye devam edeceklerini ifade etti

Diyarbakır

Diyarbakır’da Lise Caddesi’ndeki oturma eylemi de sürüyor. Nöbet yerini toplumun tüm kesiminden insanlar ziyaret ediyor. Desteğe gelenlerden biri de Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile imamlık görevinden ihraç edilmesi ardından HDP Bismil İlçe Eş Başkanlığı görevini yürüten Refai Baran oldu. Kayyım politikalara tepki gösteren Baran, “Zalimlerde sınır yoktur” dedi. Kur’an-ı Kerim’de geçen Nisa Süresi’nin 148’inci ayetine dikkait çeken Baran, “Nisa Süresi’nde şöyle der: ‘Allah kötü sözün açığa vurulmasını sevmez, ancak haksızlığa uğrayan başka’. Yani biz onlara ne desek de Allah kusurumuza bakmaz. Çünkü biz mazlumuz” dedi.

Baran, “Peygamberimiz mazlumdu ve zulme boyun bükmedi. Biz de o Peygambere inandık, onun gibi sürgün ediliyoruz, sahabeleri gibi öldürülüyoruz ve zindanlara düşüyoruz” diyerek, zulme boyun eğmeyeceklerini belirtti.

Eyleme katılanlara dönük polis kuşatmasına da tepki gösteren Baran, “Bu fotoğraf faşizmin ve putperestliğin fotoğrafıdır. O zamanlar putperestlerin askerleri atlara binerdiler, şimdiler de ise zırhlı araçlar ve TOMA’lara” dedi.