Kadınların olmadığı hiçbir sistem değişimi sağlamaz..!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, 26 Ocak günü partinin Genel Merkezi’nde bir araya geldi. Kadın Meclisi, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in başlattığı ve 85. gününe giren açlık grevi, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ile 31 Mart yerel seçimlerinde kadınların izleyeceği yol ve yöntemleri masaya yatırdı. HDP Kadın Meclisi Sözcüsü ve Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir, aldıkları kararlara ve yol haritalarına dair Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuştu. Temel gündemlerinin cezaevlerinde başlayan açlık grevleri olduğunu kaydeden Taşdemir, Kadın Meclisi olarak, “Leyla Güven’in başlattığı direnişi anlamlandırma, yükseltme ve sahiplenip toplumsallaştırmanın öncelikli gündemleri arasında olduğunu söyledi.
Kadın öncülüğü
Yerel seçimlere ilişkin çalışmalarında tecride, anti-demokratik uygulamalara, kadın düşmanlığına, erkek egemen sistemin bir kez daha hortlatılıp sistemleştirilmesine karşı yerel yönetimleri mücadele alanı olarak gördüklerini kaydeden Taşdemir, yerelleri kadın öncülüğünü esas alan, kadınların söz ve karar sahibi olduğu zeminler olarak gördüklerini belirtti. “Örgütlü olduğumuz tüm alanlarda eşbaşkanlık mekanizmasını uygulamayı esas alıyoruz” diyen Taşdemir, “Kadınların özgürleşme perspektifinin yansımadığı, öncülük etmediği, içinde olmadığı hiçbir model ya da sistem toplumsal değişime katkı sağlamaz” diye konuştu.
Kadın Beyannamesi
Kadın Meclisi’nin 10 Şubat’ta Diyarbakır’da hem kadın eşbaşkan adaylarını tanıtma hem de seçim beyannamesi açıklayacağı bilgisini veren Taşdemir, kadın beyannamesini, kadınların yarattığı toplumsal dönüşümü açığa çıkaran izleri esas alarak hazırladıklarını dile getirdi ve şöyle dedi: “İddiamız ve hedefimiz aslında neler yapabiliriz, neleri yeniden kazanabiliriz, neleri çoğaltabiliriz üzerine” diye konuştu.
Mücadele kararlılığı
Eşbaşkanlık ve eşit temsiliyetin partilerinin ilkesel tutumu olduğunu vurgulayan Taşdemir, özellikle kadının siyasetten uzaklaştırılma politikalarına da yerel seçimlerde güçlü bir şekilde cevap vereceklerini söyledi. Kadın kazanımlarının yoğun bir saldırı altında olduğunu ifade eden Taşdemir, yerel seçimlerde özgürleşme, demokratikleşme taleplerinin yükseldiği ve kadınların yerelde söz sahibi olmasının daha fazla toplumsallaştığı bir perspektifi esas alarak, mücadele kararlılığında olduklarını kaydetti.
‘Biz yöneteceğiz’
“Kentimizi kendimiz yöneteceğiz” fikriyle yola çıktıklarını ifade eden Dirayet Dilan Taşdemir, sözlerini şöyle sonlandırdı: “İşgalci, kayyumcu siyaseti yaşam alanlarımızdan çıkarmayı ve bu siyasetin sandıklarda kaybetmesini sağlamak, kazanımlarımızı büyütmek en önemli hedefimiz. Türkiye sahasına da bunu taşımada iddialıyız. İl, ilçe ile kentlerde kadınlarla buluşan, rengi, kimliği ve siyasetinden bağımsız olarak kadın iradesi ve taleplerinde ortaklaşan bir yerel seçim anlayışı ve çalışması yürüteceğiz.”