Anasayfa / Özgür Kadın / Kadınlar Kuğulu Park’ta: “Hayatıma, kıyafetime, yaşam tarzıma karışma!”
ankara-kiyafetime-karisma-1

Kadınlar Kuğulu Park’ta: “Hayatıma, kıyafetime, yaşam tarzıma karışma!”

“Kıyafetime karışma” diyen Ankaralı kadınlar Kuğulupark’ta bir araya geldi. Her kesimden kadının yer aldığı eyleme etek ve şortlarıyla katılan kadınlar, “Kıyafetime karışma” diye haykırdı. Eyleme Ankara Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka ve çok sayıda kadın katıldı. Eylemde, “Kıyafetime karışma kadınlar için adalet” ve “Müftülük işine bak hayatımıza karışma” yazılı pankart açıldı. Kadınlar, kıyafetleri yüzünden şiddete uğrayan kadınların isimlerini okuyarak, “Buradayız” diye bağırdı. Basın açıklamasını kadınlar adına Berfin Yazıcı okudu.

“Nice kadın kıyafeti bahane edilerek saldırıya uğradı”

Ayşegül Terzi, Ebru Tireli, Melisa Sağlam, Canan Kaymakçı’nın ve daha nice kadının kıyafetleri bahane edilerek saldırıya uğradıklarını belirten Berfin, kıyafetlerin bahane edilerek saldırının gerçekleşmesinin ‘adaletin’ sağlanmamış olmasından kaynaklandığını ifade etti. Berfin, “Toplumun yarısını oluşturan biz kadınlar bugün ‘artık yeter’ diyoruz. Ne zaman ne giyeceğimize nereye gideceğimize biz karar veririz. Kıyafetimize karışmayın, pembe vagonlarla bizleri ayrıştırmaya çalışmayın” dedi.

“Kadınlar mücadeleye ses oluyor”

Kadına yönelik şiddetin ve ayrımcılığın önünü açan uygulamalardan vazgeçilmesi gerektiğini söyleyen Berfin, Ayşegül Terzi davasında failin tutuksuz yargılanma kararının, Ebru Tireli’ye saldıranın serbest bırakılmasına ve kadınların yaşam tarzına yönelik saldırıların artmasına sebep olduğunu dile getirdi. Kamusal alanlarda sürekli olarak kadınların kıyafetlerine karışıldığını dile getiren Berfin, “Neredeyse her gün kıyafetimize yönelik saldırılarla karşılaşır olduk” diye konuştu. Tüm bu saldırılara toplumun büyük tepki gösterdiğini, saldırıya uğrayan kadınların mücadelesine ses olduğunu vurguladı.

“Yaşam tarzımıza yönelik uygulamalardan vazgeçin”

Saldırganları koruyan devletin, söylem ve uygulamalarıyla saldırılara davetiye çıkardığına dikkat çeken Berfin, devletin şimdide nüfus yasası değişikliği ile çocuk yaşta evliliklerin kapısını açan tasarıyla karşılarına çıktığını vurguladı. Kadınlar olarak bir kez daha haykırdıklarının altını çizen Berfin, “Çocuk istismarının önünü açan o ‘utanç önergesi’ni tüm dünya görüşünden kadınlarla, kadın örgütleriyle birlikte mücadele ederek, Meclis’in kapısına dayanarak geri çektirdik. Tekrardan türlü yöntemlerle karşımıza çıkarmanıza, yasanın geçmesine asla izin vermeyeceğiz. Artık yeter” diye konuştu.

“Nasıl giyineceğimize bir karar veririz”

Kadınlara adaletin sağlanması için en önde yürüyenlerin kadınlar olduğunu ve kadınların “Kıyafetime karışma” dediklerini belirten Berfin, “Nasıl giyineceğimize dair kararlar, biz kadınlarındır. Ne giyeceğimize, nerede ne zaman yürüyeceğimize, hangi toplu taşıma aracını kullanacağımıza, hangi vagona bineceğimize elbette biz karar veririz. Buna kimse karışmaz. Çocuk istismarının, kadına ayrımcılığın önünü açan nüfus tasarısına da en yüksek perdeden “Hayır” diyoruz. Sessiz kalmıyoruz, artık yeter! Hayatın içindeyiz ve olmaya devam edeceğiz” diye belirtti.

Eylem, “Her yer kadın her yer direniş” , “Direne direne kazanacağız” ve “Erkek adalet değil gerçek adalet” sloganları ile son buldu.

HALKIN BİRLİĞİ

kiyafetime_karisma_kadikoy_1

Kadıköy’de yüzlerce kadın: “Artık yeter, kıyafetime karışma” eylemindeydi..!

“Kıyafetime karışma” sloganıyla Kadıköy’de bir araya gelen yüzlerce kadın, “Sessiz kalmıyoruz, artık yeter! Hayatın içindeyiz …