Kadınlar Birlikte Güçlü: Devletin ikiyüzlülüğüne tahammülümüz yok!

Kadınlar Birlikte Güçlü, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını yürüyüşle protesto ederek, “Filistin’de savaşa hayır, ama Rojava’da, Karabağ’da evet diyen bu ikiyüzlülüğe tahammülümüz yok” mesajı verdi.
Kadınlar Birlikte Güçlü, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla İstanbul’un Beşiktaş ilçesine bağlı Levent Mahallesinde bulunan İsrail Başkonsolosluğu önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamadan önce Metrocity’ de bir araya gelen kadınlar Levent Plazalar Durağı’nda bulunan İsrail Başkonsolosluğu önüne doğru uzun bir süre yürüyüş gerçekleştirdi. “Nehirden denize özgür kadınlar Filistin halkının yanındayız” pankartını taşıyan kadınlar yürüyüş boyunca sık sık“ Rojava halkı yalnız değildir”, “ Filistinli kadınlar yalnız”, “ Kadın dayanışması sınırları aşacak”, Katliama direnen kadınlar bin selam”, “ katliamlara karşı kadınlar filistin’in yanında”, “ Jin jiyan azadi”, “ İşgale karşı yaşasın kadınlar”, “Filistin halkı yalnız değildir”, “Rojavdan gazele halklar direniyor”, “Kınama yetmez boykot” sloganları atıldı.“Rojava’dan filistine dünya halklarına özgürlük”, “Direnen kadınlara bin selam”, “Katliama karşı isyandayız”, “Jin jiyan azadi”, “Savaşa karşı yaşasın kadın dayanışması”, “Kadınların bedeni savaş meydanı değil” dövizleri taşıyan kadınlar zılgıt ve alkışlarla basın açıklamasını gerçekleştirdi. Açıklamayı kadınlar adına Selin Top okudu.
‘İSRAİL KATLİAM YAPIYOR’
İsrail’in 12 gündür Gazze’ye saldırdığına ve binlerce kişinin katledildiğine dikkat çeken Top, savaş koşularında kadınların bir milyondan fazla çocuğu hayatta tutmaya çalıştığını belirtti. Tahliye için kullanılan yoların İsrail ordusu tarafından bombalandığını vurgulayan Top, dün gece İsrail ordusunun El-Ehli Arab Hastanesi’ni vurduğunu ve 471 kişinin yaşamını yitirdiğini ifade etti.
‘KÜRTLER ÖLÜRKEN BİLE HEP SUÇLU’
“Biz ise devletlerin hastaneleri, okulları bombalanmasını, bunu yaparken de kınanmak şöyle dursun üstüne bir de alkışlanmalarını Rojava’dan iyi biliyoruz” diyen Top, hastanelerde bombalanarak yaşamını yitiren Filistinliler olduğunu söyledi. Top sözlerini şöyle sürdürdü: “Kimi devletler öldürürken bile mağdur, hastanede bombalanarak ölen Filistinliler, Kürtler ise ölürken bile hep suçlu! Üstüne üstlük bir halkın işgale karşı yanında olduğunu söyleyenler daha dün bir başka halkın bombalanmaya, öldürülmeye, işgale uğramaya devam etmesi için sınır ötesi savaş tezkeresini bu ülkenin meclisinden yine geçirdiler. Filistin’de savaşa hayır, ama Rojava’da, Karabağ’da evet diyen bu ikiyüzlülüğe tahammülümüz yok.”
‘FİLİSTİNLİ KADINLARIN YANINDAYIZ’
Devletlerin bir yandan kadınların bedenlerini savaş politikalarına alet ederken bir yandan Rojava’dan, Karabağ’a ve Filistin’e kadınların hayatlarını hiçe saymayı sürdürdüğünü vurgulayan Top, “Bugün Gazze’de öldürülenlerin yarısından fazlası çocuk ve kadın. Biz kadınlar olarak Filistin halkının ve Filistinli kadınların yanında olduğumuzu söylemek için buradayız. Türkiye hemen, şimdi, İsrail’le ticari ilişkilerini kesmeli. Gazze’nin üzerindeki abluka kaldırılmalı, acil ihtiyaçların erişimi sağlanmalı” dedi.