Kadınlar 6 Mart’ta Kadıköy’de, 8 Mart’ta Taksim’de buluşuyor..!

Bastırılamayan direngenlikleri, hayatı da toplumsal ilişkileri de sabırla örgütlemeye çalışan metanetleri, dönüştürücü soluklarıyla kadınlar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü karşılıyor. Hemen tüm illerde yaygın 8 Mart çağrıları yapıyor, sokak etkinlikleriyle “Buradayız, değiştirip-dönüştürmeye, faşist zorbalığa karşı isyan etmeye, emeğimizin mobbingler, Kod-29’lar, ücretsiz izinler, cinsiyetçi aşağılamalarla sömürülmesine, kölece dayatmalara karşı mücadelede omuz omuzayız” diyorlar.

Önlerine çıkarılan polis barikatlarına, tepelerine inmek için hazır bekleyen coplara, gözaltı ve tutuklama terörü umacısına karşı “Asla geri adım atmayacağız, sokakları terk etmeyecek, üretim alanlarında da yaşamın bağrında da değiştirip, dönüştürmeye, cinsel baskı ve özelleşmiş sömürü politikalarına son vermekteki kararlı irademizden bir adım bile geri durmayacağız” diyorlar.

Kadınlar, biriktirdikleri direnme azimlerini, yıkıcı ve yapıcı öfkelerini, yaratıcı güçlerini dünyanın tüm sokaklarında görkemli biçimlerde dillendirecekler bu yıl da.

İstanbul’da kadınların bu yılki buluşma adresleri Kadıköy ve Taksim olacak. “Büyük Kadın Buluşması” 5 Mart Cuma günü saat 18.00’de Kadıköy Beşiktaş İskelesi’nde gerçekleşecekti. Pandemi nedeniyle ilan edilen sokağa çıkma yasakları yüzünden 5 Mart’a alınan buluşma, sözümona “kontrollü normalleşme” denilen esneklikle Cumartesi yasağının son bulması üzerine 6 Mart, Cumartesi gününe alındı.

8 Mart’ta ise Taksim’de Feminist Gece Yürüyüşü gerçekleşecek.