İstanbul-Maltepede Hayır etkinliği..!

Maltepe Forum’un düzenlediği ”Beşçeşmeler HAYIR şenliği” Maltepe forum adına Şöhret Baltaş’ın konuşması ile başladı.

  1. Dönem CHP İstanbul milletvekili Berhan Şimşek, etkinliğe katılarak hayır çalışmalarını ve etkinliği düzenleyen bileşenleri selamlayan bir konuşma yaptı.

Şölende Umut Küsen, Mehmet Hasaligil ve Maltepe’nin sokak sanatçılarından Hamza ezgilerle kitleyi coşturdu. Etkinliğe katılan Maltepe halkı halaylarla Beşçeşmeler meydanını şenlendirdi.

HAYIR’I BÜYÜTELİM MECLİSLERDE ÖRGÜTLENELİM

Şölene Maltepe’ye komşu hayır meclisleri de katılım göstererek konuşmalar yaptı. Kartal hayır meclisi, Adalar hayır meclisi ve Altıntepe hayır meclisi temsilcileri yaptıkları konuşmalarda meclislerin 16 Nisan’dan sonrasına da halk örgütlenmesi olarak devam etmesi gerektiğini vurgulayarak, ‘hayır’ın büyütülmesi çağrısı yaptılar ve etkinliği düzenleyen Maltepe forumu selamladılar.

TMMOB Maltepe şubesi yönetim kurulu üyesi Aysel Durgun, Sokak Kültür ve Sanat derneği yöneticileri ve İhsan Hacıbektaşoğlu konuşmalarıyla etkinliğe katıldı.

BERKİN ELVAN VE MİRAZ BEBEK İÇİN ÇAĞRI

Gezi direnişi sırasında polis tarafından gaz kapsülü ile vurulması sonucu yıldızlara uğurladığımız Berkin Elvan’ın 6 Nisan günü Çağlayan adliyesinde görülecek davasına çağrı yapılan etkinlikte, 19 Şubat’tan beri tutuklu olan Miraz bebeğin özgürlüğü için imza toplandı. Miraz bebeğin babası Cengiz Zaza Akbaba yaşadıkları zor süreci anlatarak dayanışma çağrısı yaptı.

Horonlar, halaylar, türkülerle şenlenen şölende 16 Nisan ve sonrası hakkında fikirler tartışıldı. Etkinlikte hazırlanmış olan ”HAYIR HATIRASI” bölümü kitle tarafından yoğun ilgi gördü.

Maltepe Forum her perşembe saat 19:30’da Sokak Kültür Merkezinde toplanıyor ve tüm Maltepe halkını hayırı birlikte örgütlemeye çağırıyor.

HİÇ KUŞKUM YOK KAZANACAĞIZ

Maltepe Forum temsilcisi Ali kemal ipek; ”Maltepe forumu hayır meclisi referandum hazırlıklarını Beşçeşmeler’de yaptığı şenlikle sürdürdü. Saat 14:00’de Şöhret BALTAŞ arkadaşımızın forum adına yaptığı konuşma ile açılan etkinlik davul zurna, halay ve şarkılarla saat 18:00’e kadar devam etti. 23 Ocak’tan beri sokaklarda başlattığımız kampanya ile AKP’yi sokaklarda yendik, bunun sandığa da yansıyacağını düşünüyorum. Hiç kuşkum yok kazanacağız!” dedi.

MECLİSLERDE ÖRGÜTLENEREK HAYATI KUŞATACAĞIZ

Maltepe forum çalışanı İhsan Hacıbektaşoğlu, şöleni değerlendirerek; ”16 Nisan’da sadece bir anayasa oylamayacağız, ülkenin geleceğini oylayacağız. Vereceğimiz hayırlarla işçi sömürüsüne, kadın cinayetlerine, çocuk istismarına, doğanın sermaye tarafından yağmalanmasına dur diyeceğiz. 16 Nisan’da her şey bitmeyecek. Meclislerde örgütlendik, meclislerimizi büyüterek hayırlarımızı haykırmaya devam edeceğiz. Meclisler doğrudan demokrasinin araçlarıdır, ezilenlerin yönetim organlarıdır. Kendi kaderimizle ilgili kararları özgürce tartışarak yaşama geçirdiğimiz organlardır. Meclislerde örgütlenerek hayatı kuşatacağız. İnanın dostlar. Biz kazanacağız” dedi.

16 NİSAN SONRASINDA DA MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ

Etkinlikle ve hayır mücadelesi ile ilgili görüşünü sorduğumuz Sokak Kültür Sanat derneği başkan yardımcısı Ekin Demir ise ”Şölen çok kısa bir zamanda örgütlenmiş olmasına rağmen, çok verimli geçti. Konuşmalarıyla coşkusuyla, #HAYIR’ın bize büyüklüğünü, görünürlüğünü kanıtladı ve 16 Nisan sonrası için neler yapılabileceğinin göstergesiydi. Nitelik bakımından hayırın sadece hayır olmadığını Berkin Elvan duruşmasına çağrısı, 19 şubattan beri tutuklu olan Miraz bebeğin özgürlüğü için yapılan konuşmalardan da anladık. Bundan dolayı 16 Nisan sonrası içinde çalışmalarımızı mücadelemizi örgütlülüğümüzü artarak devam ettireceğimizi bir kez daha görmüş olduk. Sokak Kültür olarak Maltepe ve Anadolu’da olan tüm sorunlara duyarlılığımıza devam edeceğiz” dedi.

HAYIRLI İŞLERİMİZ DEVAM EDİYOR

Adalar hayır meclisi temsilcisi Hakkı Taşdemir, ”Önce Ortak yaşamı geliştirme vakfı kahvaltı etkinliği, ardından Maltepe Hayır meclisi şenliği. İki etkinlik aynı günde. Hayırlı işlerimiz devam ediyor ve ben iyice forma girdim. Artık günde iki etkinlik vız gelmeye başladı.

16 Nisan sonrasında köşeme çekileceğim çekilmesine ama orada nasıl duracağım? bilemiyorum” diyerek motivasyonun giderek yükseldiğini vurguladı.

BİZ KAZANACAĞIZ

Sokak kültür derneği başkanı Kurtuluş Vural ise hayır mücadelesinin önemini vurgulayarak; ”İki buçuk aydır yapmış olduğumuz bütün faaliyetin meyvesi gibi oldu bugün. Son 14 gün kala hazırlamış olduğumuz şölen başarılı bir şekilde gerçekleşti. Halkın geniş katılımı bizleri çok mutlu etti. Bir kez daha anladık ve inandık ki biz kazanacağız’‘ dedi.