İran rejimi 4 ayda 199 kişiyi idam etti.!

İran İnsan Hakları Örgütü, rejimin 2023’ün ilk dört ayında en az 199 kişiyi idam ettiğini açıkladı.
İran İnsan Hakları Örgütünün verilerine göre İran’da 2023’ün ilk dört ayında en az 199 kişi idam edilirken idam edilenlerden 51’i Kürt, 42’si Beluç yurttaşlardan oluştu. İran rejimi idam edilen 31 kişinin ise kimliklerini açıklamadı.
ALTI KİŞİ İDAM İÇİN KARANTİNAYA ALINDI
Siyasi nedenlerle tutuklanan Ali Majdam, Mohammad Reza Moghadam, Moin Khanfari, Habib Daris, Adnan Ghobishavi ve Salem Mousavi adlı altı Arap mahkumun ölüm cezasının infazı için Ahwaz’daki Shiban hapishanesine nakledildiği bildirildi. Tutuklular Ahwaz’daki Shiban hapishanesinde ölüm cezalarının infazı için karantinaya alındı. Söz konusu tutuklular 14 Şubat’ta Ahvaz Mahkemesi’ndeki İran İslam Devrimcileri’nin 4. Şubesi tarafından idam cezasına çarptırılmıştı. İdam için nakledilen 6 kişinin “Harakah al-Nidal” siyasi hareketiyle bağlantılı olduğu bilgisi paylaşıldı.
TÜRKİYE’DEN KAÇIRILIP İDAM EDİLDİ
2020 yılında İran istihbaratı tarafından Türkiye’den kaçırılan ve İran Yüksek Mahkemesi’nin hakkında idam kararı verdiği Arapların çoğunlukta bulunduğu Huzistan eyaletinin özerkliği talebiyle 1999 yılında kurulan Haraketü’n-Nidal el-Arabiyye Li Tahriri’l-Ahvaz (Ahvaz’ın Kurtuluşu için Arap Mücadelesi Hareketi) lideri Habib Farajullah Chaab da bugün idam edildi.
Chaab, İran’a çalışan bir grup tarafından 2020 yılında Türkiye’den kaçırılarak İran’a götürülmüş, hakkında açılan dava sonucunda idama mahkum edilmişti. Chaab’ın İran’a ajanlık yapan bir kadınla Türkiye’de buluştuktan sonra kaçırıldığı ortaya çıkmıştı.