Irak’ta protestolar büyüyor: Parti binaları basıldı, sosyal medyaya yasak geldi..!

Irak’ta elektrik kesintileri ve işsizliği protesto amacıyla düzenlenen gösteriler yayılıyor. Basra’da başlayan protestolar Bağdat’a da sıçradı. Basralılar, yıllardır bölgelerinde faaliyet gösteren petrol şirketlerinde yabancıların yerine kendilerinin istihdam edilmesini talep ediyor. Ayrıca sık sık yaşanan elektrik kesintilerinden de şikayetçiler.

AA’nın yerel kaynaklara dayandırdığı habere göre Meysan kentinde güvenlik güçlerince açılan ateş sonucu 1 kişi hayatını kaybetti.

Irak’ın güneyindeki Meysan kentinde göstericiler, Dava Partisi’nin yanı sıra Ammar el-Hekim’in Ulusal Hikmet Akımı (parti) ve İran destekli Bedir Örgütü ile Yüksek İslami Konseyi (Şii) Partisi’nin binalarını basarak, ateşe verdi.

Necef’te devam eden gösteriler sırasında sokağa dökülen vatandaşlar da Necef Havalimanı’nı basarak içeri girdi.

Zikar kentindeki göstericiler, eylemleri sırasında “İran, seni artık istemiyoruz” sloganları attı.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ise Basra’da yaptığı açıklamada, “Basra halkı, gösterileri Basra’nın çıkarı için yapıyor. Bundan en ufak şüphemiz yok.” ifadelerini kullandı.

Sadr’dan göstericilere zarar verilmemesi çağrısı

Ülkede 12 Mayıs’ta yapılan genel seçimlerde birinci çıkan Mukteda es-Sadr da gösterilere dair açıklama yaptı.

Sadr, açıklamasında, göstericilere zarar verilmemesi çağrısında bulunurken, göstericilerin de kamu mallarına zarar vermemesini istedi.

Rudaw’ın görgü tanıklarından aktardığı bilgiye göre, Babil ilinin merkezi Hille kentinde işsizlik ve kamu hizmetlerindeki yetersizlik dolayısıyla protesto gösterisi yapıldı. Göstericiler eski Başbakan Nuri el Maliki’nin liderliğini yaptığı, Başbakan Haydar Abadi’nin de üyesi olduğu İslami Davet Partisi ile Şii tabanlı partilerden Fazilet Partisi’nin binalarını bastı.

Yüzbaşı Abdulhadi al-Tai, yaptığı açıklamada, göstericilerin İmam Ali Caddesi’ni ve el-Henud Köprüsü’nü kapattığını belirtti.

Tai’nin verdiği bilgilere göre kentte atmosfer gergin. Irak’ın güney kentlerindeki hizmet yoksunluğu ve elektrik kesintileri sebebiyle başlayan gösteriler de sürüyor. Göstericilerin Şii parti binalarını ateşe verdiği ifade ediliyor.

Haberde yer alan ifadelere göre Bağdat’a sıçrayan gösteriler nedeniyle hükümet internet erişimini kesmişti. Basra halkı da “işsizlik ve elektrik kesintilerini” protesto etmek için Pazar günü sokağa çıkmış, gösterilerde güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu bir kişi başından vurularak hayatını kaybetmişti.

Bazı kentleri saran protesto gösterilerinin ardından Irak ve Kürdistan Bölgesi’nde sosyal medya platformu Facebook’a erişimin engellediği belirtiliyor

Rûdaw’ın haberine göre Kürdistan Bölgesi Ulaştırma ve Taşımacılık Bakanlığı Sözcüsü Umed Muhammed Salih, merkezi Irak hükümetinin kararıyla Irak’ın yanı sıra Kürdistan Bölgesi’nde de Facebook erişiminin engellendiğini belirtti.

Salih, “Merkezi hükümet, sosyal paylaşım platformu Facebook’un dışında Kürdistan Bölgesi’nde internet erişiminin kesilmesi için baskılar yapıyor. Kürdistan Bölgesi’nin kararın dışında tutulması için görüşmeleri sürdürüyoruz” dedi.