İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu 608. F Oturması’nda hasta tutsak Civan Boltan’ın serbest bırakılmasını istedi.!

Saat 13.30’da şube binası önünde düzenlen eylemde yapılan açıklamada infazda uygulanan çifte standarda vurgu yapıldı:
“Hapishanelerde ayrımcı infaz uygulamaları devam ediyor ve politik nedenlerle hapiste tutulan mahpuslara, hukukçuların kullandığı ifadeyle, düşman hukuku uygulanıyor. Bu özellikle hasta mahpusların yaşam haklarına kast eden durumlar olarak karşımıza çıkıyor. Kimi mahpuslar ağır olmayan hastalıkları nedeniyle serbest bırakılırken, özellikle politik nedenlerle hapiste tutulan mahpuslar ya ölünce ya da ölüm sınırında serbest bırakılıyorlar ve serbest bırakıldıktan kısa bir süre içinde yaşamlarını kaybediyorlar. Ağır hastalıkları nedeniyle yoğun bakımda tutulmakta iken durumunun daha da ağırlaşması ve iyileşme ihtimali kalmaması üzerine 6 Kasım günü tahliye kararı verilen, ardından 13 Kasım’da entübe edilen ve doktorların yaşama olasılığı vermediği Cemal Tanhan’ın durumu onlarca hasta mahpusun durumuna örnek oluşturmaktadır. Ailesi için, yoğun bakımda da olsa, henüz nefes alıp verirken Cemal Tanhan’ın yanında olabilme imkanının kıymeti tartışılamazsa da, bu uygulama mahpusun ‘veda hakkı’ kapsamında son günlerini yakınlarının yanında geçirmesine imkan sağlanması anlamına gelmemektedir.”
Açıklamada Civan Boltan hakkında ise şunlar söylendi:
“Halen Bolu F Tipi Hapishanesi’nde tutulmakta olan 32 yaşındaki Civan Boltan; çıkan bir çatışmada atılan bombanın patlaması nedeniyle ağır yaralanmış, sol gözü tamamen sağ gözü yüzde seksen oranında görme yetisini kaybetmiştir. Bu olay esnasında sağ kolunu da kaybeden Boltan’ın beyninde bulunan şarapnel parçası yüksek hayati risk nedeniyle çıkartılamamaktadır. Aynı zamanda Reyno Sendromu diye bilinen bir hastalığı ve bu hastalıklara bağlı ciddi rahatsızlıkları bulunan Boltan için tedavisini yapan hekimler tarafından ‘hapishanede kalamaz’ yönünde rapor verilmiş ancak Adli Tıp Kurumu aksi yönde rapor düzenleyerek serbest bırakılmasını engellemiştir.”
ATK’nin “hapiste kalabilir” raporu verdiği, bununla birlikte tedavisinin engellendiği belirtilen açıklamanın sonunda Civan Boltan’ın serbest bırakılması istendi. Eylem sloganlarla bitirildi.