İki buçuk yılda 39’u hasta, 73 mahpus yaşamını yitirdi..!

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, 259’uncu haftasında hapishanendeki hasta tutukluların sağlık durumlarına dikkat çekmek için İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube binası önünde açıklama yaptı.

Açıklamayı yapan İHD Merkez Yürütüme Kurulu (MYK) Üyesi Nuray Çevirmen, son aylarda hapishanelerde hak ihlallerinin arttığı ve yapılan tüm şikayet ve başvuruların sonuçsuz kaldığı bir dönemin yaşandığını söyledi.

“Hapishanelerde korku rejimi uygulanıyor”

Hapishanelerle ilgili etkin bir soruşturma yapılmadığını belirten Çevirmen, şöyle konuştu:

“Hapishanelerde korku rejimi uygulanmaya başlanmıştır. Adeta kötü muamele ve işkence pilot hapishanesine dönüştürülmüş olan Elazığ Yüksek Güvenlikli Hapishanende uzun zamandır devam eden sorunlar hiçbir şekilde bitmiyor. Mahpusluğun yalnızca özgürlüğünden mahrum bırakılma cezası olmasına rağmen ceza içinde ceza dayatılmaktadır.

Hapishanelerde hasta tutukluların durumu her geçen gün kötüye gidiyor. 2017 yılının başından bugüne kadar 39’u hasta tutuklu, 73 kişi yaşamını yitirdi.

“7 yıldır ameliyat yarası kapanmadı”

Açıklamanın devamında Kırıkkale F Tipi Kapalı Hapishane’ndeki tutuklu İsmet Akın ile Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Hapishane’nde bulunan Yusuf Bor’un sağlık durumuna dikkat çeken Çevirmen, şunları söyledi:

“İsmet Akın 2012 yılında yaralı bir şekilde yakalanarak Dicle Tıp Fakültesine kaldırılmıştır. Yapılan ameliyatının ardından Diyarbakır D Tipi Kapalı Hapishanesinde gönderilmiş ve burada 3 yıl kadar kalmıştır. Daha sonra Kırıkkale F Tipi kapalı Hapishanesine sevk edilmiştir. Ameliyatının üzerinden yedi buçuk yıl geçmesine rağmen yarası kapanmamaktadır ve sürekli olarak kanaması meydana gelmektedir.

“Sık sık kanama yaşıyor, tedavisi yapılmıyor”

Fistül oluşmuş ve sık sık kan ve irin akmaya devam etmektedir. Son dönemlerde sağlık sorunları daha da artmış, yarasından irin ve kanamaları fazlalaşmıştır. Ayrıca şiddetli baş ağrısı yaşıyor, safra kesesinde taş var ve alınması gerekiyor. Karnındaki yarası için ultrason yapılması gerekiyor buna göre etkili ve iyileşmeye dönük tedavilerinin başlaması gerekiyor. Ama bunların hiçbiri için tedavi yapılmıyor.”

“Gözleri neredeyse görmüyor”

“52 yaşındaki Yusuf Bor’un ise, gözlerinde yüzde 95 görme sorunu var ve tedavisi yapılmıyor. Eşinin ifadesine göre zamanında tedavi edilseydi durumunun bu kadar ilerlemeyecekti. Yaşamını devam ettirmek için arkadaşlarının desteğine ihtiyaç duymaktadır. İki gözünde de ileri derecede görme problemi olan ve bakıma muhtaç duruma gelen mahpusun gerekli olan tedavilerinin acil olarak yapılması ve az kalmış olan cezasının ertelenerek ailesinin yanına dönmesi sağlanmalıdır.”