Hüseyin Cevahir anmasında Sol Partinin sansür ve yasakçı yaklaşımı protestosu edildi.!

Hüseyin Cevahir anmasında Sol Partinin sansür ve yasakçı yaklaşımı protestosu edildi.!
Gazete Duvarda Dilek Kırın Dersimde aktardığı haberde boylu boyunca reformizmin batağına saplanan SOL Partinin devrimci değerlerden tümüyle koptuğunu ve CHP’nin Soluna Yani Kemalist Solculuğu aday olduğunu Hüseyin Cevahir’in “Aşkla Sana Cevahir” belgeselinin gösterilmesinde ortaya koydu. Sol lafazanlıktan ger kalmayan ve Mahir Hüseyin Ulaş “ şiarıyla tabanını Cevahir geleneğini yaşatıyor havası veren Kemalist Sol Parti aslında ne devrimcilik il ve nede Mahir, Hüseyin ve Ulaşla bir bağlarının kalmadığını bir kez daha ilan etmiş oldular.
Zaten biz Sol Partinin düzeniçi tatlı su solculuğuna, risksiz “devrimcilik” limanına yanaştıklarını biliyorduk. Şimdi Sol Partide politika yapan devrimciler, Sol Partinin devrim ve sosyalizm diye bir dertlerinin olmadığını görerek, reformizmin ölüm batağında Oğuzhan Müftüoğlu ve yol arkadaşlarını yalnız bırakmalıdırlar.
68 kuşağının ve Türkiye devrimci hareketinin önderlerinden Hüseyin Cevahir, İstanbul Maltepe’de 1971’de katledilişinin 53’üncü yılında, Dersim’de defnedildiği köyde anıldı.
Düzenlenen anmaya Emek ve Özgürlük Cephesi (EÖC), Türkiye Komünist Hareketi (TKH), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Türkiye İşçi Partisi (TİP), SOL Parti ve çok sayıda kişi katıldı.
Çağdaş Cevahir Özkan bir açıklama yaptı.
‘SANSÜR UYGULANDI’
Katılımcıların ve siyasi parti temsilcilerinin Cevahir için yaptıkları konuşmalardan sonra Hüseyin Cevahir’in ailesi adına Çağdaş Cevahir Özkan bir açıklama yaptı.
1 Haziran 2023’te ilk gösterimi yapılan, Hüseyin Cevahir’in hayatını ve mücadelesini konu edinen ve yönetmenliğini Arin İnan Arslan’ın yaptığı ‘Aşkla Sana Cevahir’ belgeseline yurtdışı ve yurtiçi gösterimlerinde sansür uygulandığını ifade eden Özkan şunları söyledi,
“Bildiğiniz gibi dayımız Hüseyin Cevahir’in 50. ölüm yıl dönümünü anma amaçlı yaptığımız “Aşkla Sana Cevahir” belgeseli geçen yıl yine 1 Haziran anmasının devamı olarak ilk kez Dersim de gösterilmiş, sonrasında Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde 15, Avrupa’da ise yaklaşık 10 şehirde gösterilmişti. Bugün Melbourne ve Münih’te Cevahir’in ölüm yıl dönümünde gösterimleri yapılıyor olacak.”
‘İLK İPTALİ MÜNFERİT OLARAK DEĞERLENDİRDİK’
Belgesel gösterimlerinin geniş çevrelerce sahiplenildiğini fakat gösterimler sırasında sansürler karşılaştıklarını söyleyen Özkan şöyle devam etti:
“Belgesel gösterimlerinin ailemizin çabasını aşıp, devrimci çevrelerce sahiplenilmesi ve başka birçok organizasyonun yapılması elbette Hüseyin Cevahir’in temsil ettiği değerlerin anlaşılması konusunda daha anlamlı bir yere oturmuştur. Ancak belgesel gösterimleri sırasında nedenlerini anlamakta zorluk çektiğimiz bir sansürle karşılaştık ve bunu sizlerle de paylaşmak istiyoruz. İlki mart ayı içerisinde Hollanda’nın üç ayrı şehrinde planlanmış olan gösterimlerin son hafta iptal edilmesiydi. Talep tamamen kendilerinden gelmiş, biz katılamayacağımız halde gösterimlerin yapılacak olmasını heyecan ile karşılamıştık. Son hafta aniden üç gösterim de iptal edildi. Biz bunu münferit bir durum olarak değerlendirip yolumuza devam etmeyi daha doğru bulduk.”
‘SİSTEMATİK SANSÜRE MARUZ KALDIK’
Bazı gösterimlerin daha masada planlanırken iptal edildiği bilgisini aldıklarını aktaran Özkan, “Ancak Münster’de girişim, Köln Meclisi’nde açık bir tavır ile belgesele gidilmemesi ve desteklenmemesi yönünde bilgiler bize geldikçe bunun münferit bir durum değil, ciddi sistematik bir sansür süreci olduğuna ikna olduk. Son olarak 5 Haziran’da Bodrum TAKSAV’da yapılacak olan Belgesel gösterimi SOL Parti Genel Merkezi tarafından iptal ettirildi. Bu açık bir biçimde TAKSAV yönetimi tarafından bize bildirildi” ifadelerini kullandı.
‘BELGESELİMİZE YÖNELİK YASAKÇI ZİHNİYETİ KABUL ETMİYORUZ’
Özkan son olarak şunları söyledi: “Hep karşı çıktığımız, mücadele ettiğimiz, karşısında durduğumuz, bu yasakçı zihniyetin bu defa bize yönelik gerçekleşmesini, önce SOL Parti’ye gönül vermiş dostlarımızın, sonra geçmişten bugüne gelen Türkiye sol tarihinin en önemli geleneğinin vicdanına havale ediyoruz! Tüm demokratik, sosyalist ve yurtsever kamuoyunun da bizim kabul edilemez bulduğumuz bu durum hakkında bilgi sahibi olmasını istiyoruz.”
Konuyla ilgili ulaştığımız SOL Parti yetkilileri, ailenin açıklamasına cevap vermek istemediklerini belirtti.