HEP Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın anıldı.!

Diyarbakır’da 5 Temmuz 1991’de gözaltına alındıktan sonra katledilen ve cenazesi 7 Temmuz’da Elazığ’ın Maden ilçesinde bulunan Halkın Emek Partisi (HEP) Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın, katledilişinin 33’üncü yıl dönümünde anıldı.
Aydın’ın ailesi, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yöneticileri ile kentteki sivil toplum örgütü temsilcileri, Sûr ilçesindeki Mardin Kapı’da bir araya geldi. Polisin engel olmak istenmesine karşın DEM Parti Amed Milletvekilleri Ceylan Akça ve Serhat Eren Aydın’ın dev posterini Sûrlara astı. Milletvekilleri açıklama boyuncada poster önünde nöbet tuttu.
“Ala ku we bilind kiriye, neketiye û wê nekeve jî/ Yükselttiğiniz bayrak düşmedi ve düşmeyecek” pankartının taşındığı açıklamada ilk olarak konuşan DEM Parti İl Eşbaşkanı Pınar Sakık Tekin, “Adalet, vicdan için mücadele eden, Kürtlerin önünü açan Vedat Aydın ve onun şahsında hayatını kaybedenler için bir aradayız. Yoldaşlarımızı bağrımızdan koparmış olabilirler ama unutmasınlar ki onlar Kürt halkının mücadelesinde yaşatıldı ve yaşatılmaya devam ediliyor” dedi.
‘Büyük yanıldıklarını unutmasınlar’
Katilleri tanıdıklarını dile getiren Tekin, “Vedat Aydın dosyasının zamanaşımına uğramasından, Tahir Elçi dosyasındaki cezasızlık dosyalarından bunu biliyoruz. Babalarımızın katillerinden bunu iyi biliyoruz ve tanıyoruz. Dünyada tarihte bu kutsal coğrafya da şahittir ki yoldaşlarımızı katledenler bu mücadelenin biteceğini düşünüyorlar ancak büyük yanıldıklarını unutmasınlar” dedi.
‘Tutsaklar için moral kaynağıydı’
Daha sonra konuşan Aydın’ın kardeşi Veysi Aydın, ağabeyinin hikayesini anlattı. Kardeş Aydın, “Vedat 12 Eylül döneminde zindanda kaldı. Orada da tutsaklar için moral kaynağıydı. 12 Eylül’de direnenlerleydi. O zamandan bu yana da Kürt halkının hakları için mücadele ediyordu. Cezaevinden çıktıktan sonrada siyasete atıldı” ifadelerini kullandı.
‘Kürtlere adalet hiçbir zaman uğramadı’
Sûrlar üzerinden seslenen DEM Parti Milletvekilli Serhat Eren de, “Kürtlere adalet hiçbir zaman uğramadı. Vedat Aydın’ı katledenler Kürtlerin özgürlük mücadelesini baskılamak, boğmak için katlettiler. Ama hiçbir zaman amacına ulaşmadılar. Bundan sonra da ulaşamayacaklar. Vedat Aydın cinayeti, faili meçhul cinayetler, Dêrsim, Zilan, Pasur, Roboski katliamlarıyla yüzleşilmeyinceye kadar toplumsal barış, toplumsal adalet asla sağlanmayacak” dedi.
Konuşmaların ardından anmaya katılanlar hep birlikte “Şehit namirin” sloganı eşliğinde mezarlığa doğru yürüyüşe geçti. “Vedat Aydın rûmeta me yê” ve “Şehit namirin” sloganları eşliğinde devam eden yürüyüşün ardından Aydın’ın mezarı başında DEM Parti Milletvekilli Ceylan Akça konuştu. Akça, “Kurdistan şehitleri unutulmayacak, mücadeleleri sürecek” diye belirtti.
Anma, mezarlığa bırakılan karanfiller ve edilen dualarla sona erdi. (MA

34

İsrail’in soykırım saldırılarında Gazze’de katledilenlerin sayısı 38 bin 153’e yükseldi.!
Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’ne 275 gündür sürdürdüğü işgal ve soykırım saldırılarına ilişkin bilgi verildi.
İsrail ordusunun son 24 saatte Gazze’nin çeşitli bölgelerinde 3 “katliam” gerçekleştirdiği, söz konusu saldırılarda 55 Filistinlinin daha katledildiği, 123 kişinin yaralandığı belirtildi.
İsrail’in 7 Ekim 2023’ten bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda katledilenlerin sayısının 38 bin 153’e, yaralananların sayısının da 87 bin 828’e yükseldiği kaydedildi.
Açıklamada ayrıca hâlâ enkaz altında ve yol kenarlarında cesetlerin bulunduğu ancak İsrail’in engellemeleri nedeniyle sağlık ekipleri ile sivil savunma görevlilerinin cenazelere ulaşamadığı yinelendi.Ermeni halkının Vartavar Yortusu kutlu olsun..!
Ermenicede ‘gül’ anlamına gelen “vart” ile parıltı anlamına gelen “var” sözcüklerinden oluşan Vartavar, “Su Bayramı” olarak da kutlanıyor.
Bayram bu yıl İstanbul, Kınalıada’da dualarla kutlandı, güvercinler uçuruldu.
Ermenilerin beş büyük yortusundan biri olan Vartavar, Nuh Tufanı’na dayanan ve beş bin yıldır kutlanan bir bayram.
Bu bayramda bütün mabetler güllerle donatılır. Nuh Tufanı’ndan sonra yağan bereket yağmuruyla hayatın yeniden başlaması kutlanırken insanlar birbirini suyla ıslatır.
Vartavar Yortusu, Doğu Karadeniz yaylalarını yurt edinmiş olan Hemşinliler tarafından da kutlanıyor.
“Bu bayramın iki anlamı var”
Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan, Vartavar’ı Agos gazetesine şu sözlerle anlatmıştı:
“Vartavar, Ermenilerin beş önemli yortusundan biri. İsa Mesih’in hayatında çok önemli bir olayı anlatıyor. Mesih çarmıha gerilmeden birkaç hafta önce üç öğrencisini yanına alır ve Celile yakınlarındaki Tabor Dağı’na dua etmeye çıkar. İsa Mesih onların gözünün önünde biçim değiştirir, ışık saçmaya başlar ve birdenbire öğrencileri görür ki, bir yanında Musa, diğer yanında İlya var. Petrus bunun üzerine, ‘Buraya üç tane çardak yapalım. Biri sana, biri Musa’ya, biri İlya’ya’ der. Tam o sırada, vaftizindeki gibi, gökyüzünü ışıktan bir bulut kaplar ve bir ses ‘Benim sevgili oğlum budur, ondan razıyım’ der.
İsa Mesih’in insanlığının içinde gizlenmiş tanrısallığın ortaya çıkmasını temsil eden bu yortunun resmi adı ‘Aylagerbutyun’ (biçim değiştirme) ya da ‘Baydzaragerbutyun’dur (tecelli). İkincisini yalnızca Ermeni Apostolik Kilisesi kullanır. Aslında bu bayramın iki anlamı var; biri İsa’da tanrılığın açılması, diğeri İsa’da insanlığın açılması.”