HDP’li gençleri kaçıranlar: Devletin gerçek sahipleri için çalışıyoruz..!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi üyeleri, son dönemlerde kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırılarak ajanlık dayatmalarına maruz kalıyor. Daha önce İstanbul ve Ankara’da yaşanan kaçırma olayları, bu kez Diyarbakır’da yaşandı. HDP Gençlik Meclisi üyesi Ömer Faruk Karahan, 16 Mart’ta Dağkapı Meydanı’nda polisler tarafından kaçırıldığını, konulduğu araçla kent içinde bir süre dolaştırıldığını ve kendisine ajanlık dayatmasında bulunulduğunu anlattı. HDP Gençlik Meclisi üyesi Selami Erkiz ise, polisler tarafından darp edildiğini belirti.

HDP’li gençler Ömer Faruk Karahan ile Selami Erkiz, yaşadıklarını Mezopotamya Ajansı’ndan Ergin Çağlar’a anlattı

‘Sakin ol kaçırmıyoruz!’

Munzur Üniversitesi öğrencisi ve HDP Gençlik Meclisi üyesi olan Karahan, 16 Mart’ta partisinin Kayapınar ilçe binasından ayrıldıktan sonra gittiği Dağkapı Meydanı’nda akşam saatlerinde kimliği belirsiz kişiler tarafından durdurularak gözaltı gerekçesiyle alıkonulduğunu dile getirdi. Karahan, yaşananları şöyle anlattı: “Dersim’de bazı siyasi davalarım vardı. Beni durduran bu kişiler, hakkımda savcılığın gözaltı kararı verdiğini söyledi. Bende kararı görmek istedim fakat bana ‘arabada kararı gösteririz” dediler. Avukatıma haber vermeden kendileriyle gitmeyeceğimi, dava ile ilgili de daha önce ifade verdiğimi söyledim. Bunun üzerine arabada duran bir kişi araçtan inerek elimdeki telefonu almaya çalıştı. Diğer bir kişi de ‘Tamam sakin ol zaten kaçırmıyoruz, resmi olarak gözaltına alacağız’ dedi. Avukatıma gözaltına alınacağımı söyledim, o da tamam ben de adliyeye geçiyorum dedi. Ben bu kişilerden kimliklerini de istedim ama bana göremeyeceğim bir şekilde uzatıp geri çekti. İsmini bile göremedim. Bu sırada aramızda biraz arbede çıkınca insanlar etrafımıza toplandı. Tartışmayla beraber arabanın yanına kadar gelmiştik. Daha sonra arabaya bindirdiler beni.”

‘‘Çok yetkimiz var’

Karahan, “Bana sorular sormaya başladılar. Ben de cevap vermedim. Şu an dava aşamasında olan dosyalarım üzerinden tehdit ettiler. Burada da dosyaların olabilir, istersen dosyalarını iki dakikada silebiliriz. Üniversiten var, seni istersen hemen mezun edebiliriz. Maddi ve manevi her türlü destek olabiliriz. Devlet olarak çok yetkimiz var. İstediğimiz kişiyi yaşatabiliriz” şeklinde ajanlık dayatmalarında bulunduklarını kaydetti.

Teklifleri kabul etmeyince bu kişiler tarafından tekrar tehdit edildiğini ifade eden Karahan, yaklaşık yarım saatten fazla zorla araçla kentte gezindiklerini söyledi. Karahan, bu zaman zarfında ise tehditlerin devam ettiğini belirterek, tekrar aynı yere getirilip bırakıldığını dile getirdi. Kimliği belirsiz bu kişiler hakkında avukatı aracılığıyla suç duyurusunda bulunduklarını belirten Karahan, 90’ların uygulamalarıyla kendilerini yıldırmak istendiğini ve boyun eğmeyeceğini vurguladı.

Bize konuş sana hiçbir şey olmaz’

HDP Gençlik Meclisi üyesi Selami Erkiz de, 12 Mart’ta akşam saatlerinde Bağlar ilçesinde gezerken, polislerin bir anda kendisi ve tanımadığı üç farklı kişiye uzun namlulu silah doğrultup darp ederek yaka paça gözaltına aldığını belirtti. Emniyete götürülene kadar kendisi ve diğer üç kişinin darp edildiğini ifade eden Erkiz, emniyette sokakta slogan attıkları iddiasıyla gözaltına alındıklarını öğrendiklerini dile getirdi. Erkiz, emniyette 3 saat boyunca duvar dibinde ayakta bekletildiklerini söyleyerek, “Orada da bizi darp ettiler. Avukatlarımız geldiğinde bize iyi davrandılar, fakat onlar tekrar gittiklerinde yine hakarete maruz kaldık. Saatler sonra bırakıldıktan sonra bizi hastaneye götürdüler. Orada darp raporu almak istedik ama polisler doktorlarla konuştu ve doktorlar bizi dinlemeden raporu onlara verdi. Hastaneden emniyete kadar polisler bize ‘siz teröristsiniz’ dedi. Bana ‘Bize konuş sana hiçbir şey olmaz’ diyerek ajanlık dayatmasında bulundular. Daha sonra bizi emniyetten bıraktılar” diye belirtti.

Erkiz, polisler hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyledi.