HDP İstanbul ve Muğlada Halkların Birleşik Devrim Hareketi Milislerinin Üstlendiği Orman Yangını Eylemini Mahkum Etti..!

HDP ekoloji sorumlusu Murat Çepni, 10 yakın devrimci-demokrat akımın ittifakını ifade eden HBDH milislerinin yapılan orman yangınlarını mahkum eden açıklama geldi. Çepninin açıklamasının yayınlıyoruz:
“Doğaya, ağaca ve canlıya yönelik her türlü saldırıyı kınıyoruz ..!
İstanbul ve Muğla’da gerçekleşen orman yangınlarının “sabotaj eylemi” olduğu yönünde basında çıkan haberler karşısında, HDP Ekoloji Komisyonu olarak genel ilkesel tutumumuzu kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz.
Doğaya yönelik her türlü saldırıyı, kimden gelirse gelsin kınıyoruz. Doğa, ormanlar, eko-sistem savaşların bir parçası olamaz, olmamalıdır. Doğa ve eko-sistem bütün insanlığa aittir ve nerede olursa olsun doğaya karşı geliştirilen her türlü saldırı insanlığa karşı yapılmış saldırılar kadar ağır bir suçtur.
Bizler doğanın efendisi, hakimi değil bir parçasıyız ve görevimiz doğayı koruyarak gelecek nesillere aktarmaktır. Kendi hayatlarımız için gösterdiğimiz hassasiyetin daha fazlasını doğaya karşı göstermeliyiz.
Dersim’de, Lice’de, Muğla’da, İstanbul’da ve nerede olursa olsun ormanların yakılmasına karşıyız, doğaya yönelik saldırılar asla kabul edilemez, asla hoş görülemez.
Bu vesileyle bir kez daha, kimden gelirse gelsin bu tutumların karşısında olacağımızı ifade ediyoruz. Nerede olursa olsun, ekolojik mücadelemizden taviz vermeden barış ve demokrasi mücadelemizi yükselteceğimizin bir kez daha vurguluyoruz.
Murat Çepni
Halkların Demokratik Partisi
Ekolojiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı
15 Temmuz 2019