“HDP Halktır susturulamaz “diyenler Şişhane’yi doldurdu..!

HDP İzmir İl binasına yönelik saldırıya karşı çok sayıda kişi İstanbul Şişhane Meydanı’nı doldurdu. Polis eylemin yapılacağı alanı bariyerlerle abluka altına aldı.

Polis eylem öncesi alanı çevreledi. Bu sırada Hüda Kaya, alana girdi. Gazetecilere konuşan Hüda Kaya, saldırıyı kınadı. Beyoğlu Belediyesi’nin yanından yürüyerek gelenler polisin çevrelediği alana sloganlarla giriş yaptı.

Burada konuşmalar yapılmaya başlanacakken polis, anons yaptı. Polise tepki gösteren eylemciler yuhaladı. “Şehit namırın”, “Deniz Poyraz ölümsüzdür” ve “HDP halktır, halk burada” sloganları attı. Ardından saygı duruşunda bulunuldu.

“HDP umuttur, umut dimdik ayakta”

“HDP umuttur, umut dimdik ayakta” sloganlarının ardından ilk sözü HDP İstanbul Eş Başkanı Elif Bulut aldı. Bulut, “7 Haziran’da barışın getirdiğini tüm halklar gördü. Ardından savaşı başlattılar, savaşta kimler kazanıyor gördük. HDP meşru siyaset yapan bir partidir. Bugün bu birliktelik bu iktidarı alaşağı etmek zorunda yoksa faşizm geri dönüşü olmayan bir sistemi bu topraklara yerleştirecek” dedi.

Bulut sözlerine şöyle devam etti:

Bu ülkede bu adaletsizliği bu mafyatik devlet siyasetini benimseyen iktidar faşist blok tarafından yok edilmeye çalışılıyoruz. Biz yönetilmiyoruz. Onlar kendilerini yönetiyorlar, kendi bekaları için çalışıyorlar. Bu ülkede kim ölmüş kim kalmış kadınlar katledilmiş siyasetçiler öldürülmüş onların zerre kadar umurunda değil. Bundan nemalanıyorlar. Geçtiğimiz gün 7 Haziran ile alakalı söyledikleri. “7 Haziranı unutmuyoruz” dediler. 7 Haziran’da barışın getirdiğini tüm halklar gördü. Ardından savaşı başlattılar, savaşta kimler kazanıyor gördük. HDP meşru siyaset yapan bir partidir. Bugün bu birliktelik bu iktidarı alaşağı etmek zorunda yoksa faşizm geri dönüşü olmayan bir sistemi bu topraklara yerleştirecek. Nasıl oluyor da bir il binasının önüne seyyar bir karakol kurmuşken, tüm binalarımızın dibinde panzerler beklerken her yaptığımız kontrol ederken bir katil veya katiller ellerini kollarını sallaya sallaya içeri girip bizim partili bir yoldaşımızı katlediyor ve o esnada müdahale edilmiyor. Bunu tercih ediyorlar. Bu ülkenin siyasetine kan döktürmek istiyorlar. Umut aramamızı engellemeye çalışıyorlar. Ama biz halklarız, halklar mücadeleyi büyüttükçe umudunu arttırır. O yüzden umuduz, bu ülkenin geleceği için umuduz. Devrimci mücadele için umuduz, birleşik mücadele için umuduz, kadınlar gençler için umuduz vazgeçmiyoruz. Cevabımız da burada asla vazgeçmeyeceğiz. Asla pes etmeyeceğiz. Kazanana kadar devam edeceğiz. Herkesi de bu kararlı duruşla bu mücadeleyi birlikte büyütmeye çağırıyoruz.

“Biz bu faşizmi döktüğü kanda boğacağız”

Ardından HDP İstanbul Eş Başkanı Erdal Avcı konuştu. Avcı, “Biz bu faşizmi döktüğü kanda boğacağız” dedi. “Katliam yapmayı planlayan derin devlet, çeteciler ve nerdeyse 100 yıldır aşina olduğumuz katliam senaryoları bugün İzmir de İl binamızda sergilendi” diyen Avcı sözlerine şöyle devam etti:

Güvenlik ekipleriyle 24 saat kayıt yapan girenleri çıkanları kontrol altına alan kentin her yerini mobeselerle dolduran devlet nasıl ki Diyarbakır’da Ankara’da Suruç’ta bu katliamları önlememiş önlemediği gibi katilleri tanıyor ve önlerini açıyor bugün bunu gördük. Katilin fotoğraflarından paylaşımlarından bir kontra olduğu özel eğitildiği özel yönlendirildiği katliamın bilinçli ve planlı bir şekilde yapıldığını biliyoruz. Kimse bize bu kontranın şizofren olduğunu ruh hastası olduğunu anlatmasın. Biz bu faşizmi döktüğü kanda boğacağız.

“Failleri 10 Ekim’den, failleri Suruç’tan biliyoruz”

Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Sözcüler Kurulu Üyesi Perihan Koca sözü alarak “Failleri gayet iyi biliyoruz. Failleri 10 Ekim’den, failleri Suruç’tan biliyoruz” dedi. Koca şöyle konuştu:

Biz bu katilleri 10 Ekim’den biliyoruz failleri Suruçtan biliyoruz. Bizler bu gidişata razı değiliz. Bizler Halkların Demokratik Partisini sonuna kadar savunacağız. Ve bu memleketi hep birlikte yeniden kuracağız. Öfkemizle kuracağız haklılığımızla kuracağız. Onurumuzla kuracağız. Mutlaka ve mutlaka kazanacağız

“Bir arada yaşamı savunmaya devam edeceğiz”

Sol Parti MYK Üyesi Deniz Demirdöğen söz aldı. Bir arada yaşamı savunmaya devam edeceklerini belirten Demirdöğen sözlerini şöyle sürdürdü:

İktidar sahipleri savaş politikaları ile saldrılarla katliamlarla zorbalıkla bizlere diz çöktüreceğine inanıyor. Susturacağını düşünüyor. Bugün bu saldırı karşısında, katliam karşında İstanbuldan sesleniyoruz. Diyoruz ki emekten yana olanlar barıştan yana olanlar kardeşlikten yana olanlar bir aradayız. Bir arada yaşamı savunmaya devam edeceğiz. Tüm saldırılarınıza rağmen yan yana durmaya omuz omuza mücadele etmeye devam edeceğiz.

“Sonuna kadar direneceğiz”

Emek Partisi (EMEP) adına yapılan konuşmada “Bir siyasi partiye HDP’ye yapılan saldırı tesadüf olabilir mi?” diye soruldu. Konuşma şöyle sürdü:

Biz o binaların önünde tek sayfa basın açıklamasını yapmamamız için elinden geleni yapan o açıklamaları engellemeye çalışanlar nasıl oluyor da sosyal medyasında çarşaf çarşaf görüntülerle bu saldırıyı bizzat koşa koşa gidenleri yakalayamıyorlar? Aynen arkadaşlarımızın dediği gibi, biz bu saldırılarla bugün karşılaşmadık bunların her birini tanıyoruz bunun tek bir şahıstan ibaret olduğunu asla düşünmüyoruz. Ve biliyoruz bu ülkede siyasi iktidar bir kez daha bu ülkede bu ülkenin muhalefet edenlerine bu ülkenin halklarına bu ülkenin işçi sınıfına saldırarak kazanamayacak. Yolun sonuna geldiler. Sonuna kadar direneceğiz. Ne HDP’li dostlarımızı yalnız bırakırız ne de bu ülkenin direnenlerini. Yenildiler yenilecekler. Sadece istifa etmekle kalmayacaklar yargılanacaklar.

“İktidar bugün bir suç örgütüne dönmüştür”

Halkevleri İstanbul Bölge Temsilcisi Zeynep Çelik sözü alarak, “Bugün bir kadını katleden ve katliama tetikçilik yapan iktidarın karşısına dikilmek için hepimiz burada ve yan yanayız demek için buradayız. Biz bu filmi biliyoruz. Yıllardır bu memlekette iktidarın suçları ne zaman ortaya dökülse katliama başvurarak suçlarını örtmek istiyor. Ne zaman biri bayrak diye bas bas bağırsa ezan diye bağırsa vatan millet diye bağırsa, biliyoruz ki örtecek çok suçu var. Evet iktidar bugün bir suç örgütüne dönmüştür. Öyle mafya-çete ayrı ayrı değil. Bir suç örgütü bugün iktidarda ve bu suç örgütü halklara, emekçilere katliam ve yoksulluk dışında başka bir şey vaat etmiyor” dedi.

Açıklamalar Emekçi Hareket Partisi (EHP), Partizan, Türkiye İşçi Partisi (TİP), SEP, Birleşik Mücadele Güçleri (BMG) ile devam etti. Ardından Gülsüm Elvan konuştu.

Birleşik Gençlik Meclisleri (BGM), Devrimci Anarşist Faaliyet (DAF) açıklamalarda bulundu. HDP Milletvekili Hüda Kaya da açıklamalarda bulundu. Bu sırada polis yeniden anons geçti. Polise tepki gösterenler yuhaladı. HDK Eş Başkanı Esengül Demir de burada söz aldı. Sonrasında HDP Gençlik Meclisi açıklamalarda bulundu. HDP Genç Kadınlar Meclisi de söz aldıktan sonra eylem alanında bulunanlara destekleri için teşekkür edildi.

5 dakikalık oturma eyleminin ardından eylem sona erdi. Alandan ayrılan bir kitleyi polis ara sokakta sürerek uzaklaştırdı. Slogan atılmasına engel oldu. Gazetecilere de saldırdı. Vergi Dairesi önünde saldırıya tepki gösterenler ile polis arasında arbede çıktı.

HDP Milletvekili Musa Piroğlu, gazetecilere verdiği röportajda yaşananlara tepki gösterdi.

Kartallılar faşist saldırıyı protesto etti

Kartal Emek ve Demokrasi Platformu’nun çağrısı ile HDP’ye yapılan saldırıyı ve Deniz Poyraz’ın katledilmesini protesto etmek için Kartal’da basın açıklaması gerçekleştirdi.