Anasayfa / Dünden Bugune / HDP de Refarandum açıklaması : Refarandum Sonuçlar Şaibelidir..!
hdpde-referandum-aciklmasi1

HDP de Refarandum açıklaması : Refarandum Sonuçlar Şaibelidir..!

Referandum sonrası, 17 Nisan Pazartesi günü toplanan HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK), yaşanan son gelişmeleri değerlendirdiği toplantısının sonuç bildirgesini 8 başlıkta kamuoyu ile paylaştı. Bildirgede, YSK’nin güvenilmez bir kurum haline geldiği, sonuçların meşruiyetinin olmadığı ve demokrasi güçlerinin zaferle çıktığı gibi tespitlere yer verildi.

HDP MYK’si açıklamasında YSK’nin aldığı kararın hem Anayasa hem de uluslararası hukuk alanında büyük bir ihlal olduğu belirtilirken, demokratik meşruiyetin sadece oy verme anında ve sayım sırasında değil, referandum çalışmaları sürecinde de sağlanamadığını da belirtildi.

ZAFER DEĞİL HEZİMET

HDP açıklamasında şunlara yer verdi:

“Her türlü seçim hilesine rağmen 24 milyona yakın seçmen ikna edilememiştir. Her türlü hile ve şaibeli duruma rağmen halkın yüzde 49’unun, yani yarısının içine sinmeyen bir anayasa yarı-ana yasadır, tam değildir. Bu anayasanın uygulanabilirliği ve sürdürülebilirliği yoktur. Sonuç, AKP-MHP, Erdoğan-Bahçeli ittifakı ve iktidarı için zafer değil bir hezimettir. Buna karşılık demokrasi güçleri açısından büyük bir başarıdır. Bu sonuç demokrasi mücadelesi için bir bahar uyanışının devamıdır. Emekçilerin yoğun yaşadığı metropollerde elde edilen sonuçlar umut vericidir”

MÜCADELEYİ YÜKSELTME ÇAĞRISI

Kürt halkının, 2 yıldır uygulanan politikalara, il ve ilçelerde yüzde 60-80 arasında bir oranla hayır diyerek kararlı bir duruş sergilediğini belirten HDP, Türkiye demokrasi ve barış güçlerine, vicdan sahibi tüm yurttaşlara, kitle örgütlerine birlikte mücadeleyi yükseltme çağrısı yaptı.

HDP MYK açıklamasında “Demokrasi ve özgürlük için ortak mücadelenin önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır. Tüm üyelerimiz, seçmenlerimiz, bileşenlerimiz ve kurumlarımız ile birlikte demokratik, özgürlükçü, eşitlikçi bir anayasa mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu doğrultuda davranan demokrasi ve barış güçleriyle, vicdan sahibi tüm yurttaşlarımızla ortak hareketin bütün zeminlerini güçlendireceğiz.” dedi.

 

HALKIN BİRLİĞİ

ensar-vakfi-korunmayajpg

Milli Eğitim Tecavüz Yetiştirmek İçin Tecavüzcü ENSAR Vakfına Teslim..!

Erdoğan ve şürekası her fırsatta kindar ve dindar gençlik yetiştirmek ve muhafazakar kültür egemen kılmak …