HDP 24 kadın belediye başkanı çıkardı..!

 

HDP, resmi olmayan sonuçlara göre 54 il ve ilçede belediyeyi kazandı

Halkların Demokratik Partisi (HDP), dün yapılan yerel seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre; 54 il ve ilçede belediye kazandı.

HDP’de eş başkanlık sistemi olduğu için tüm belediyelerde erkek ve kadın adaylar birlikte görev alırken, YSK’ye bildirilen ve kazanan isimlerden yüzde 46’sının kadınlardan oluştuğu öğrenildi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre 31 Mart yerel seçimlerine eş başkanlık sistemiyle giren HDP, resmi olmayan sonuçlara göre; kazandığı 8 il ve 46 ilçenin tamamında kadın eş başkanlar yer aldı.

İLGİLİ HABER

Buldan: Seçimin kazananı ve kaybettireni HDP oldu

Buldan: Seçimin kazananı ve kaybettireni HDP oldu

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, ‘Türkiye genelinde seçimin kazananı ve istediği zaman da kaybettireni HDP olmuştur. Nokta’ dedi.

24 KADIN BELEDİYE BAŞKANI ÇIKARDI

Belediye Başkanı olarak YSK’ye başvuruları yapılan ve kazanan kadın sayısı ise 24 oldu. Mardin’de kazanılan 5 ilçenin 5’i de kadın aday oldu. Seçilen belediye başkanlarından yüzde 46’sı kadın olan HDP, böylece bir kez daha tüm partileri geride bıraktı.

Kadın başkanların isimleri şöyle:

Van Gündem

Van Büyükşehir Belediyesi Eş başkanı: Bedia Özgökçe Erta

Çaldıran: Leyla Atsak

Edremit: Gülcan Kaçmaz Sayyiğit

Saray: Caziye Duman

Erciş: Yıldız Çetin

SİİRT

Siirt Belediyesi Eşbaşkanı: Berivan Helen Işık

DİYARBAKIR

Kayapınar: Keziban Yılmaz

Kocaköy: Rojda Nazlier

Silvan: Naşide Toprak

Sur: Feyme Filiz Buluttekin

Yenişehir: Belgin Diken

İLGİLİ HABER

HDP’nin Diyarbakır adayları: Zaferi Güven’e ve Kışanak’a ithaf ediyoruz

HDP’nin Diyarbakır adayları: Zaferi Güven’e ve Kışanak’a ithaf ediyoruz

‘Kürt halkı barışa, birlikte yaşama ve bu ülkenin demokratikleşmesine bağlılığını bu seçimde bir kez daha ortaya koymuştur.’

MARDİN

Derik: Mülkiye Esmez

Kızıltepe: Nilüfer Elik Yılmaz

Mazıdağı: Nalan Özaydın

Nusaybin: Semire Nergiz

Savur: Gülistan Öncü

AĞRI

Diyadin: Betül Yaşar

Doğubayazıt: Yıldız Acar

ERZURUM

Karayazı: Melike Göksu

Iğdır’da AKP-MHP-İYİ Parti ittifakına rağmen HDP kazandıı

Tüm partilerin MHP adayını desteklediği Iğdır’da yarışı HDP önde bitirdi

MUŞ

Varto: Ülkü Karaaslan

HAKKARİ

Yüksekova: Remziye Yaşar

ŞIRNAK

İdil: Songül Erden

Silopi: Adalet Fidan

URFA

Suruç: Hatice Çevik

Şırnak asker

Şırnak’ta AKP nasıl kazandı?..!

Şırnak merkez, ilçeler ve beldelerinde gece geç saatlere kadar süren oy sayım işlemi neredeyse tamamlandı. Buna göre, Şırnak merkez, Beytüşşebap, Güçlükonak ve Uludere ilçelerini AKP’li adaylar, en büyük ilçeler olan Cizre, İdil ve Silopi ilçelerini ise Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eşbaşkan adayları kazandı.

EN BÜYÜK İLÇELERDE HDP YİNE REKOR KIRDI

HDP, sokağa çıkma yasakları sırasında en çok çatışmaların ve acıların yaşandığı ilçelerde kazandığı ilçelerin 3’ünde de yüzde 70’i aşkın bir oy oranına ulaştı. Kent merkezi ve Beytüşşebap ile Uludere ilçelerini kazanan AKP’nin ise, seçim öncesi usulsüz bir şekilde taşıdığı binlerce asker, korucu ve polisle buralarda başarı kazandığı belirtiliyor.

Şırnak | 31 Mart 2019 yerel seçimleri sonuçları

Şırnak | 31 Mart 2019 yerel seçimleri sonuçları

BİNLERCE USULSÜZ SEÇMEN

31 Mart yerel seçimleri için seçmen listeleri askıya çıktığında söz konusu usulsüz seçmenler açığa çıkmıştı. Seçmen listelerine göre, 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan genel seçimlerde 32 bin 259 seçmen sayısı bulunan kent merkezinde, seçmen sayısı 40 bine yaklaşmıştı. 6 ay gibi kısa bir süre içerisinde yaşanan bu yüksek artış içerisinde yer alanların büyük bölümünün nüfusa kayıtlı oldukları yerlerin genelde batı illeri olması da seçmenlerin usulsüz bir şekilde kaydedildiklerini doğrular nitelikteydi.

NÜFUSU KADAR KOLLUK KUVVETİ

Belediyesi AKP’ye geçen ve seçmen sayısı 3-4 bin arasında olan Uludere ve Beytüşşebap’ta da merkezdeki gibi benzer bir durum yaşandı. Her iki ilçelerde çevre karakol ve köylerde binlerce asker, korucu ve AKP’li, seçim öncesi taşındı. Söz konusu iki ilçenin yanı sıra beldelerde de yüzlerce usulsüz seçmen kaydırmasının yapıldığı seçmen listelerine yansıdı.

ASKER VE POLİS GÖRÜNTÜLERE YANSIDI

Hem Şırnak merkez, hem de diğer ilçe ve beldelerdeki bu usulsüz seçmenler ise, dünkü yapılan seçimlerde onlarca zırhlı araçla sandık başına taşındı. Söz konusu asker ve polislerin birçoğunun ise uçak yoluyla kente indirilmesi gözlerden kaçmadı. Asker ve polislerin zırhlı araçlarla sandığa nasıl taşındıkları görüntülere de yansıdı. Toplu bir şekilde oy kullanan asker ve polislerin sandıkların neredeyse tümünde AKP’li adaylar yüzde yüze yakın bir oy oranına ulaştı.

Sadece Şırnak merkezde bulunan Edip Başar İlköğretim Okulu’ndaki bir sandıkta HDP’ye 3 oy, 300’ü aşkın oy ise AKP’ye çıktı.

İMİR: AKP KAZANMADI

Söz konusu yaşanan usulsüzlükler ve sonuçları değerlendiren HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir, seçim günü karşı karşıya kaldıkları hukuksuzluklara vurgu yaptı. Özellikle Şırnak merkez, Uludere ve Beytüşşebap’ta yoğun asker taşımasının olduğunu hatırlatan İmir, “AKP Botan’da kazanmadı. Sandıktan devlet güvenliği çıktı” tespitinde bulundu.

“DEMOGRAFİYİ DEĞİŞTİRDİLER”

Seçim startının verilmesiyle birlikte hilelerin baş gösterdiğine dikkat çeken İmir, “Bu seçimde AKP ve MHP faşist iktidarını devam ettirmek için ciddi bir manipülasyon yaptı. Seçimden önce de ifade ettik. Her fırsatta söyledik. Şırnak halkı kadar asker ve polis taşıdılar. Önce kentimizi yıktılar, boşalttılar, sonra polis asker doldurdular. Adeta demografik değişimi yaptılar. Bunu sonuçlarda da görüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Her şeye rağmen Kürt halkının kayyımmlara ve AKP-MHP ittifakına güçlü bir cevap verdiğini vurgulayan İmir, HDP’nin demokrasi mücadelesinin devam ettiğine işaret etti. (Şırnak/MA)