‘Hasta tutuklular serbest bırakılsın’..!

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için yaptığı eylemin 439’uncu haftasında İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi önünde basın açıklaması yaptı.
Açıklamayı İHD Hapishaneler Komisyonu Eş Sözcüsü Nuray Çevirmen okudu.
Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde tutulan hasta tutuklu Seyfettin Demhat’in durumuna dikkat çekildi.
‘Tedavi olabilmesi için tahliyesi sağlanmalıdır’
Demhat’ın yaklaşık 8 yıldır cezaevinde olduğu ve Ailevi Akdeniz Ateşi hastalığı olduğu belirten Çevirmen, cezaevindeki stres ve sıkıntılı koşullar nedeniyle hastalığının ilerlemiş olduğunu ifade etti. Ailevi Akdeniz Ateşi hastalığında, idrarla birlikte vitamin kaçağı oluştuğunu, bu yüzden 3 veya 6 ayda bir hastaneye gidilerek testler yaptırılması gerektiğini ancak cezaevi şartlarında kontrollerin düzenli olmadığını söyleyen Çevirmen, sözlerini şu şekilde tamamladı:
Atakları tetikleyen en önemli sebepler stres, fiziksel yorgunluk, yeterli beslenememe, düzenli uyku uyuyamama ve hapishane ortamı. Demhat’ın yaşamını zorlaştıran ve hapishanede kalabilmesini olanaksızlaştıran hastalıkları artarak devam ediyor. Tetkik ve tedavileri eksiksiz olarak yapılmalı, bu süreç zarfında da ailesinin yanında sağlıklı koşullarda yaşamını devam ettirerek tedavi olabilmesi için tahliyesi sağlanmalıdır.
İHD İstanbul, Muhlise Karagüzel’in durumuna dikkat çekti
İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, her hafta düzenledikleri “F Oturumu” eyleminin 567’ncisini şube binası önünde gerçekleştirdi.
Eylemde Kayseri Bünyan Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan ağır hasta tutuklu Muhlise Karagüzel’in (61) durumuna dikkat çekildi.
Açıklamayı, İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu üyesi Hatice Onaran okudu.
Karagüzel’in 3 defa kalp krizi geçirdiğini belirten Onaran, kalp, diyabet, hipertansiyon, astım, bel ve boyun fıtığı hastalıklarının bulunduğunu aktardı.
Cezaevleri koşullarında gerekli tedavi ve bakımı sağlanamayan Karagüzel’in serbest bırakılması gerektiğinin altını çizen Onaran, sözlerini şu şekilde sonlandırdı:
Her an yeni kalp krizi riski ile yaşayan Muhlise Karagüzel’in serbest bırakılarak tedavisinin dışarıda sürdürülmesi sağlık ve yaşam hakkının korunması bakımından zorunluluk haline gelmiş bulunmaktadır.
İHD İzmir Şubesi, Mazlum Alan için özgürlük çağrısı yaptı
İHD İzmir Şubesi, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için düzenlediği basın açıklamalarının 269’uncu haftasında Konak eski Sümerbank önünde basın açıklaması düzenledi.
Açıklamayı okuyan İHD İzmir Şube Sekreteri Ali Aydın, Kırıklar 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan 31 yaşındaki Mazlum Alan’ın durumuna dikkati çekti.
Cezaevi idarelerinin ve iktidarın Kürt siyasi tutuklulara düşmanca yaklaşımı olduğunu vurgulayan Aydın, Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) görevine değindi.
‘Alan, akciğer kanserine de yakalandı’
Alan’ın 2011 yılında Diyarbakır’da tutuklandıktan sonra ağırlaştırılmış müebbet ve 77 yıl 12 ay hapis cezası aldığını belirten Aydın, sağlık sorunlara ilişkin şu bilgileri paylaştı:
Kendisine verilen kararda ‘ölünceye kadar’ ibaresi yazılıdır. Mazlum’un, bu genç yaşına rağmen birçok hastalığı vardır; bel fıtığı, hepatit B, ülser hastalıklarının yanı sıra astım hastası. Akciğer hastalığı oldukça ilerlemiş ve zor nefes alabilir haldedir. Alan’ın bir kulak zarı yapay diğer kulak zarı ise hiç bulunmamaktadır. Göz bebeğin de küçülme vardır. Ayrıca basur, sinüzit, kalp kapakçıklarında çürüme oluşmuştur. Bütün bu hastalıklarının üstüne bir de karaciğer kanserine yakalanmıştır.
Aydın, sözlerini, “Hasta mahpuslara özgürlük, Mazlum Alan’a özgürlük” diyerek tamamladı.