Halk müziği sanatçısı Dilber Ay yaşamını yitirdi..!

Halk müziği sanatçısı, söz yazarı, oyuncu ve sunucu Dilber Ay, 63 yaşında kalp krizi nedeniyle kaldırıldığı Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Dilber Ay, memleketi Düzce’de son yolculuğuna uğurlandı.

Düzce’nin Ağa Mahallesi’nde oturan Dilber Ay, geçtiğimiz gün akrabalarını ziyaret için Ankara’ya gitti. Ayaklarında aniden gelişen şişlikler nedeniyle Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Dilber Ay, geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Acil Servis Sorumlusu Kemal Günaydın, Dilber Ay’ın saat 22.05’te hastaneye geldiğini, yapılan tüm müdahalelere rağmen yanıt alamadıklarını ve saat 23.00’da hayatını kaybettiğini bildirdi

CENAZESİ DÜZCE’DEKİ EVİNE GETİRİLDİ

Dilber Ay’ın cenazesi, sanatçının Düzce Ağa Mahallesi’nde bulunan evine getirildi. Dilber Ay’ın yakınları ve sevenleri, evin bahçesine konulan tabutun başında gözyaşı döktü.

HAKAN TAŞIYAN AİLEYİ YALNIZ BIRAKMADI

Acı haberin ardından ünlü şarkıcı Hakan Taşıyan da Dilber Ay’ın evine geldi. Taşıyan, “Söyleyecek çok şey yok. Herkes perişan, ailesi perişan. Allah sabırlar versin. Mahallemizin kızıydı, ablamızdı, değerli insandı, merhametli insandı, delikanlı insandı. Ruhu şad olsun” dedi.

OĞLU CEMOCAN: HERKESİN ANNESİ, ABLASIYDI

Dilber Ay’ın kendisi gibi şarkıcı olan oğlu Cemocan, annesinin ölüm haberini Avrupa turnesindeyken aldığını söyledi. Düzce’deki evlerine gelerek annesinin tabutu başında gözyaşı döken Cemocan, “Tüm Türkiye’nin başı sağ olsun. Koca bir çınarı kaybettik. Barak türkülerinin anasını da kaybettik. Bizleri bugüne getirdi. Bizlerde çok emeği var. Bütün Türkiye dualarını esirgemesin. Koskocaman bir Dilber Ay annemizi kaybettik. Bir Dilber Ay daha geri gelmez, bir çınar bir daha geri gelmez. Ben Avrupa turnesindeydim. Annem anlatılmaz, annem kelimelere sığmaz. Herkesin annesi, ablasıydı. Dilber Ay annem bir daha gelmez” diye konuştu.

Cenazeye, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Mustafa Çetinkaya, şarkıcılar Hakan Taşıyan, Latif Doğan ve Mahmut Tuncer de katıldı. Ay’ın cenazesi Düzce Şehir Mezarlığı’na defnedildi.

DİLBER AY KİMDİR?

1 Ocak 1956’da Maraş’ın Pazarcık ilçesinde doğan Dilber Ay, burada ilkokul 3. sınıfa kadar eğitim gördü. Ailesiyle birlikte Maraş’tan önce Ankara’ya, oradan da Bolu-Düzce’ye göç etti. Düzce’de okula devam edemeyen Dilber Ay, 13 yaşında yaşlı bir adamla evlendirildi. Bu evlilikten 2 çocuğu oldu.

1969’da Düzce’ye gelen TRT Radyosu’nun düzenlediği güzel ses yarışmasında “Gönül Gel Seninle Muhabbet Edelim” türküsünü seslendirerek birinci oldu.

Evlendirildiği kişiden ayrılan Dilber Ay, radyoda tanındıktan sonra 24 albüm çıkardı. 1998 yılında Almanya’da İbrahim Karakaç ile evlendi.

Almanya’da iki kere hapis yatan Dilber Ay, Flash TV’de “Kadere Mahkumlar” adlı programın sunuculuğunu yaptı.

Ay, rol aldığı “Beynelmilel” sinema filmiyle 14. Altın Koza Film Festivali’nde “En iyi yardımcı kadın oyuncu” ödülüne değer görüldü. Ayrıca “Hayat Sana Güzel” ve “Yol Arkadaşım 2” sinema filimlerinde de rol aldı