Anasayfa / Dünden Bugüne / Halk ‘Hayır’ına sahip çıkıyor..!
saibeli-referandum1

Halk ‘Hayır’ına sahip çıkıyor..!

Halk başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin bir çok kentide Başkanlık referandumu ile ilgili şaibeli sonuçları protesto ediyor.
İstanbul Beşiktaş’ta kartal heykeli önünde bir araya gelen yüzlerce kişi başkanlık referandumu sonuçlarını protesto için toplanıyor. Kitle “Hayır kazandık”, “Tek adama hayır” ve “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atılıyor.
Ayrıca Alibeyköy’de referandum sonuçlarını protesto etmek için toplanmaya çalışan gruba polis saldırdı. Edinilen bilgilere göre, saldırıda polis kalabalığı dağıtmak için biber gazı kullandı. Kullanılan biber gazı fişeklerinden de yaralıların olduğu belirtildi.
GAZİ MAHALLESİ’NDE TENCERE TAVA SESLER
Gazi mahallesinde tencere tava sesleri yükseliyor
İstanbul Gazi mahallesinde de YSK’nin skandal kararına tepkiler büyüyor. Yurttaşların evinden tencere tava sesleri yükseliyor.
KADIKÖY
İstanbul’un Kadıköy ilçesinde “Hayır biz kazanacağız” pankartlarıyla buluşan protestocular YSK binasına yürüdü. Yürüyüşte “YSK halka hesap verecek”, “Tak adamlığa, bağımlı yargıya, parti devletine, başkanlığa hayır” sloganları atıldı. Protestocular, Rıhtım Caddesi’ni trafiğe kapattı.
SARIYER
Sarıyer’de de vatandaşlar referandum sonuçlarına karşı sokağa çıkıp “Hayır biz kazandık” dedi.
ESENYURT
Esenyurt halkı Depo’da “Her yer hayır, her yer direniş” sloganları ile protesto yürüyüşü yaptı. Esenyurtlular her akşam 19.30’da aynı yerde buluşarak eylemlerini sürdüreceğini söyledi
ANKARA’DA KUĞULU TOPLANIYORLAR
ODTÜ öğrencileri referandumdaki şaibelere karşı yürüyüş yapıyor. Kampüs içerisinde bulunan 5. Yurt önünde toplanan öğrenciler, ” Diktatöre teslim olmayacağız” sloganlarıyla 100. Yıl mahallesine yürütmeye başladılar. Kampüs çıkışında ise polis bekliyor. Eylem devam ediyor.
Ayrıca Dikmen, Batıkent, Keçiören ve Kuğulu Park’ta da YSK nın kararına karşı bir araya gelen halk, irili ufaklı protesto eylemlerine başladı.
BATIKENT’DE YARIN DA EYLEM VAR
Ankara’nın Yenimahalle ilçesine bağlı Batıkentte halk referandumun oy sayım işleyişi ve sonucuna karşı eylem gerçekleştirdi. Batıkent halkı tarafından mahalle mahalle örgütlenen kitle Batıkent metro çıkışında buluştu. Yaklaşık 500 kişinin katıldığı eyleme gezi parkı sürecinden kalan tencere tava eylemi eşlik etti. Batıkent halkı adına yapılan açıklamada: ‘Bu seçim ve YSK başlı başına taraflı ve güvenilmezdir. Seçim devam ederken verilen mühürsüz pusulaların kabulu kararı sadece etiğe değil tam anlamıyla anayasaya aykırıdır. Biz batıkentliler olarak nasıl kampanya sürecinde kapı kapı dolaşıp hayırı örgütlediysek. Bu andan itibaren de yine her kapıyı çalıp bu seçimin geçersiz olduğunu, biz yüzde ellinin yok sayılmaya çalışıldığını ve mücadelenin artarak devam edeceğini örgütleyeceğiz’ denildi.
Açıklama esnasında yapılan provokasyonlara taviz vermeyen kitle eylemin ardından daha sonra yarın aynı saatte toplanmak üzere sloganlar eşliğinde dağıldı.
İZMİR
İzmir’in Bornova ilçesinde Küçükpark Meydanında toplanan gençler secim sonuçlarını protesto etmek için basın açıklaması düzenlemek istedi. Meydanda yapılan kısa konuşmaların ardından gençlere polis coplarla müdahale etti.
Polis müdahalesi sonrasında cok sayıda kişi gözaltına alınırken çevrede bulunanlar da polise tepki gösterdi. Gerginlik sürüyor. Gözaltına alınanların isimleri: Uğurcan Akyol, Seher Akkuş, Barış Halidi, Emine Akbaba, Kazım Kızıl, Ali Erdem, Ecem Selin, Ezgi Toker, Burak Canlanan, Cansu Aksoylu.
İZMİR ÇİĞLİ
İzmir’de Çiğli’nin Güzeltepe mahallesinde halk referandum sonuçlarını ve YSK’nın kararını protesto etti.
Mahalle arasında tencere, tava ve çaydanlık ile ses çıkartarak yürüyüş gerçekleştiren mahalleli, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Hükümet istifa”, “Seni başkan yaptırmayacağız” sloganları attı.
Yarın akşam saat 20.00’de tekrar toplanma çağrısı yapıldı
ANTALYA’DA 14 GÖZALTI
Antalya’da şaibeli referandum sonucunu protesto eden yurttaşlar, polis tarafondan biber gazlı saldırıya uğradı.
Şaibeli referandum sonucunu protesto etmek amacıyla bir araya gelen yurttaşlar, Antalya’nın simgelerinden tarihi Üç Kapılar önünde bir araya geldi.
Çevik kuvvet ekipleri gruba biber gazıyla müdahale etti. Bazı vatandaşlar ara sokaklara kaçarak dağılırken, 14 kişi gözaltına alındı
ESKİŞEHİR’DE Dİ HABER KAMERAMANI GÖZALTINDA
Eskişehir’de Yenibağlar Mahallesi’nde bir parkta bir araya gelen öğrenciler şaibeli referandum sonuçlarını protesto ederek tencere ve tava ile ses çıkarma eylemi yaptı. Öğrenciler “Direne direne kazanacağız”, “Susma haykır başkanlığa hayır” sloganları attı. Polis yürümelerine izin vermedi. Polis gençelere saldırarak gözaltılar yaptı. Bunun üzerine öğrenciler ara sokaklara dağılarak slogan atmaya devam etti. Mahalle halkı camlardan tencere tava çalarak öğrencilere destek verdi. Polis saldırı sırasında Nametullah isimli dihaber kameramanını ters kelepçe takarak gözaltına aldı
SAMSUN
Samsun Türk İş kavşağında buluşan Samsunluları polis barikatı karşıladı. Polis barikatının karşısında yaptıkları basın açıklamasında referandum sonuçlarını ve YSK’yi protesto eden halk “hayır” demeye devam edeceklerini ilan etti.
TWİTTER’DA EN ÇOK PAYLAŞILANLAR İÇİNDE
Referandum sonucu sosyal medayada da protesto edilirken Twitter’da #HileliSonucaHayır etiketi en çok paylaşılanlar arasına girdi.

HALKIN BİRLİĞİ

17-ler-olumsuz

OĞLUM(UZ) ÖLÜMSÜZDÜR..!

“ve hiç istemedim seni unutmak.”[1] “ve biz pimi çekilmiş yürekle/ dalmıştık karanlığın ortasına/ dilimizde kurtuluş …