Gülen Cemaati’nin başına geçeceği söylenen Tekalan’ın kimlerle görüşme yaptığı ortaya çıktı..!

Gülen Cemaati’nin başına geçeceği söylenen Tekalan’la görüşme yapan isimler arasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, eski Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve daha birçok isim var

29.11.2019 16:39

Gülen Cemaati’nin başına geçeceği söylenen Tekalan’ın kimlerle görüşme yaptığı ortaya çıktı

Fethullah Gülen’in ardından Gülen Cemaati’nin başına geçeceği söylenen, Türkiye’deki FETÖ yapılanmasının en önemli isimlerinden biri olan Prof. Şerif Ali Tekalan’ın yargılandığı Karlov sukiasti davasına giren telefon görüşmeleri kayıtlarında, söz konusu ismin görüşme yaptığı birçok kişi ortaya çıktı.

OdaTv’den Müyesser Yıldız’ın haberin göre; 17-25 Aralık operasyonları öncesi Tekalan’la görüşme yapan isimler arasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, eski Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve daha birçok isim var.

Şerif Ali Tekalan’la 17-25 aralık operasyonları sonrasında görüşme yapan isimlerden bazıları ise şunlar: Eski AB Bakanı Egemen Bağış, eski Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, eski AKP Milletvekili Hüseyin Kocabıyık, eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu…

Müyesser Yıldız’ın, “Fethullah Gülen’in veliahtının telefon kayıtlarından kimler çıktı kimler” başlıklı yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Prof. Şerif Ali Tekalan…

2010-2016 yılları arasında Fatih Üniversitesi Rektörü’ydü.

“FETÖ tepe yöneticilerinden” olduğu söylenen isimlerden ilk o firar etti.

Hakkında yakalama kararı bulunan Tekalan, halen onlarca davada yargılanıyor.

Adı son olarak Ankara’da Rus Büyükelçisi Karlov’un öldürülmesi davasına karıştı. Cinayetin işlendiği serginin organizatörüyle arasında para trafiği olduğunun tespit edildiği bildirildi.

HTS KAYITLARI DOSYAYA GELDİ

İşte Karlov suikastı davasında Şerif Ali Tekalan’ın HTS kayıtları da dosyaya girdi. 2012-2016 arasındaki kayıtlarda binlerce görüşme var.

Öncelikle şunu belirtelim; Listede yer alan kişi ve kurumlara ait isim ve telefon numaralarının pek çoğunun daha detaylı kimlik ve baz bilgilerini içeren bölümlerinde “Kayıt bulunamadı” ibaresi yer alıyor.

Bu durumda iki ihtimal var; Ya bazı isimlerin bilgileri gizlenmek istenmiş ya da bir kısmı için isim benzerliği sözkonusu!..

HTS kayıtlarına geçersek;

“FETÖ üyeliğine” ilişkin davalarda çok dikkate alınmasa da Erdoğan, “FETÖ’yle mücadele” konusunda 17/25 Aralık 2013 gibi bir milat belirlediği için bu tarihe kadar olan görüşmelerin üzerinde durmayalım.

Ancak sonraki sürece dair önemli bir gösterge olması açısından Tekalan’ın 2012 yılında hangi isimlerle görüştüğünü ve mesajlaştığını kayda geçirmemiz gerekiyor. Bu süreçte, 7 Şubat MİT krizinin yaşandığını, Haziran’da da Erdoğan’ın, “Bu hasret bitsin” çağrısında bulunduğu “FETÖ” organizasyonu Türkçe Olimpiyatları’nın yapıldığını hatırlatalım.

Tekalan’ın telefonla aradığı-arandığı, mesaj attığı ve mesaj aldığı isimler şunlar:

Mevlüt Çavuşoğlu, Bülent Arınç, Abdülkadir Aksu, Mehmet Sağlam, Hüseyin Kocabıyık, Ahmet İyimaya, Nabi Avcı, Edibe Sözen, Cevdet Erdöl, Süleyman Soylu, Yaşar Yakış.

Listede Hikmet Çetin, Nurettin Demir, Metin Lütfü Baydar, Mustafa Destici, Lütfullah Kayalar ve Vehbi Dinçerler ile Yılma Durak da var.

Dikkat çekici bürokrat ve kurumlar ise şöyle:

YÖK Başkanı Yekta Saraç, TRT eski Genel Müdürü İbrahim Şahin, Prof. Yunus Söylet, MİT eski Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş, halen “FETÖ”den tutuklu isimler eski istihbaratçı Basri Aktepe (Şubat 2012’de peşpeşe 5 kez görüşme), eski polis müdürü Recep Gültekin, eski TİB Başkanvekili Osman Nihat Şen.

TBMM Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğü, AKP Genel Merkezi, Diyanet İşleri Başkanlığı.

Ve ABD’nin Ankara Büyükelçiliği ile Mart-Haziran ayları arasında 20 civarında görüşme.

17/25 ARALIK 2013 SONRASI

17/25 Aralık süreci ve sonrasına gelirsek;

1 Aralık 2013 ve 31 Aralık 2014 tarihleri arasında Tekalan’ın şu isimlerle görüştüğü veya mesajlaştığı görülüyor:

Mehmet Sağlam, Abdülkadir Aksu, Vecdi Gönül, Ali Coşkun, Yaşar Yakış, Egemen Bağış, Faik Tunay, Vahit Kirişçi, Bayram Özçelik, Hüseyin Kocabıyık, Said Yazıcıoğlu, Hüseyin Çelik, Faruk Özak, Ahmet İyimaya, Reha Çamuroğlu, Ömer Faruk Öz, İlyas Çakır, Murat Başesgioğlu, Muzaffer Baştopçu, merhum Galip Demirel.

Mesela 8 Kasım 2014’te Abdülkadir Aksu ile 3 kez görüşmüşler.

Aynı döneme ilişkin olarak listede yer alan diğer isimler de şunlar:

Hikmet Çetin, Metin Lütfü Baydar, İstemihan Talay, Mustafa Akaydın, Ahmet Toptaş, M. Sarıgül, Fethi Yaşar.

Ekmeleddin İhsanoğlu, Meral Akşener, Kenan Tanrıkulu, Mehmet Parsak, Oktay Vural, Yılma Durak, merhum Yusuf Ziya İrbeç.

Mustafa Kamalak, Oltan Sungurlu, Remzi Çayır, Vehbi Dinçerler, Gaffar Yakın.

Yekta Saraç, Mehmet Görmez, İbrahim Şahin, Ali Bardakoğlu, Yunus Söylet, Ömer Sertbaş (Binali Yıldırım’ın danışmanı), Mehmet Haberal, Cevat Öneş, İbrahim Şahin, Kutlu Savaş, İlyas Arlı (Danıştay üyesi), Hasan Basri Aktan, İzzettin Doğan, “FETÖ”den tutuklu Av. Mehmet Rasim Kuseyri, Fatma Ceyda Ertüzün (Adnan Oktar davası şüphelisi).

Ayrıca Hüseyin Gülerce (3 Aralık-27 Aralık 5 görüşme, 4 mesaj, 3 Haziran 2014’te 83 saniye görüşme), Adem Yavuz Arslan, Ali Bulaç, Faruk Mercan.

En çok görüşülen kurumların başında ise Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği, Anayasa Mahkemesi Başkanlığı, Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı, Enerji Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ile TRT Genel Müdürlüğü geliyor.

GÖRÜŞTÜĞÜ SON İSİMLER

Trafiğin oldukça azaldığı 2015 yılına da bakalım. Tekalan’ın görüştüğü, mesaj attığı veya aldığı isimler şöyle:

Ömer Faruk Öz, Faik Tunay, Burhanettin Uysal, M. Başesgioğlu, Faruk Özak, Burhanettin Uysal, Ahmet Toptaş, Yılma Durak, Hasan Basri Aktan, Yunus Söylet, Cevat Öneş, Doğu Ergil, Eser Karakaş.

Kayıtlara göre, Tekalan’a en son 3 Mayıs’ta Yılma Durak 5 mesaj attı. 6 Mayıs’ta Yunus Söylet 2 mesaj, Tekalan 1 mesaj gönderdi.

Tekalan’la görüşen son isimler ise 13 Temmuz’da Yılma Durak, 21 Ekim’de Hasan Basri Aktan (2002-2009 yılları arasında Maliye Bakanlığı Müsteşarıydı) oldu.

Sonrasında yönlendirilmiş birtakım aramalar ve 27 Temmuz-10 Ağustos 2016 tarihleri arasında da bazı mesajlar var, ancak tamamının karşısında yine “Kayıt bulunamadı” ibaresi yer alıyor.