“Gazetecilik değil, işgal en büyük suçtur”..!

Gazeteci Şirin Abu Akile’nin Siyonist İsrail askerleri tarafından katledilmesi, İsrail Konsolosluğu önünde protesto edildi.
Türkiye’deki Filistinli Basın Mensupları Birliği, Al Jazeera kanalında çalışan Filistinli gazeteci Şirin Abu Akile’nin Siyonist İsrail askerleri tarafından katledilmesini, İstanbul Levent’te bulunan İsrail Konsolosluğu önünde protesto etti. Eylemde öldürülen Akile’nin fotoğraflarının olduğu dövizlerin yanı sıra “Gazetecilik değil, işgal en büyük suçtur” dövizleri taşındı.
“Hakikati yok etmeye dönük”
Eylemde söz alan Birlik Başkanı Taha Oda, Filistin’in haklı bir mücadele yürüttüğünü ve Akile’nin de bu mücadele için yaşamını yitirdiğini belirtti. Akile’nin öldürülmesini protesto ettiklerini ifade eden Oda şunları ifade etti:
“Akile’nin işgalci İsrail tarafından öldürülmesini şiddetle kınıyoruz. Bu, gazetecilerin özgürlüğüne yapılan bir saldırıdır. Biz gazetecilerin özgürlüğü için çalışırken, İsrail’in böyle bir şey yapmasını kabul edemeyiz. Bu öldürülme aynı zamanda hakikati yok etmeye dönüktür.”
“Planlı şekilde öldürüldü”
Ardından Al Jazeera Türkiye Temsilcisi Müdürü Abdulrazim Muhammed, çok dehşet verici bir olay ile karşı karşıya olduklarını söyledi. Akile’nin Filistin’de en önde gelen gazetecilerden biri olduğunu belirten Muhammed, 20 yıldır çalıştığını kaydetti. Şok ve üzüntü içinde olduklarını ifade eden Muhammed şöyle devam etti:
“Şirin’in yaptığı çalışmaları ile Filistin’de olan bitenleri takip etmekteydik. Şirin, gazetecilik alanında bir okuldu. Arap dünyasından Şirin’in deneyimlerinden faydalanmayan hiçbir gazeteci yok. Biz Şirin’i nasıl tanıyorsak, işgalci İsrail güçleri de aynı şekilde onu tanıyordu. Ayrıca gazeteci olduğunu gösteren yelek ve diğer teçhizatlar vardı. Gazeteci olduğu her halinden beliydi. Biz işgalci İsrail’in planlı bir şekilde Şirin’i öldürdüğünü düşünüyoruz.”
“Tüm gazeteciler hedef alındı”
Akile’nin öldürülmesiyle tüm gazetecilerin hedef alındığına işaret eden Muhammed, “Hakikatin sesini ve bedelini ödetmek istedi. Gazetecilerin sesini engellemek ve kısmak istedi. Herhangi birimizin Şirin’in yerinde olabilirdik ve İsrail’in kurşunu ile öldürülebilirdik. Türkiye’de ve dünyadaki gazetecilere seslenmek istiyorum; hepimizin bir görevi var. Şirin’in sesi ve hakkı ve davasını sürdürmek, İsrail’i ifşa etmek hepimizin görevidir” ifadelerin kullandı.