Felsefenin Temel İlkelerinin Yazarı Komünist Aydın Georges Politzer 23 Mart 1942’de Faşist Hitler Yönetimince Kurşuna Dizilerek Katledildi.!

Georges Politzer (3 Mayıs 1903 – 23 Mayıs 1942), Macar kökenli Fransız Marksist-Leninist yazar ve felsefecidir. “Kızıl Kafalı Filozof” olarak tanınır. Bugünkü Romanya’nın Nagyvárad (Oradea) kentinde doğmuştur.

Politzer daha 1919 yılındaki Macar ayaklanması sırasında devrimci militan olarak sorumluluk almıştı . Béla Kun yönetimindeki komünist konsey cumhuriyetinin yenilgiye uğramasından sonra ülke Avusturya-Macaristan İmparatorluğu amirali Miklós Horthy’nin baskıcı egemenliği altına girerken, Politzer de 17 yaşında sürgüne gitmek zorunda kaldı.

Viyana’da Sigmund Freud ve Sándor Ferenczi ile tanıştıktan sonra 1921 yılında Paris’e yerleşti. Beş yıl sonra felsefeninkilere varana kadar bütün akademik literatürü okumuştu. 1929 ve 1931 yılları arasında Fransız Komünist Partisi’ne katıldı.

1930 yılının başında Fransız Komünist Partisi 1939’da Alman işgaline kadar faaliyet gösterecek olan Paris İşçi Üniversitesi’ni kurmuştu. Bu üniversitedeki faaliyeti sırasında Politzer Diyalektik-Materyalizm derslerini üstlendi.

Marx ve Lenin’in iz sürücüsü olarak olarak psikolojiyle ilgilendi. Bu alanın özellikle somut görünümlerini ön plana çıkartırken, geleneksel psikolojiyi soyut olarak değerlendiriyordu. Başlarda Freud’un geliştirdiği psikanaliz teorisine ve onun uygulanma olanaklarına büyük ilgi gösterdi. Ancak zamanla komünist partinin psikanalize karşı tutumunun da etkisi altında psikanalizden uzaklaştı. Bu dönemde Saint-Maur Lisesi’nde felsefe öğretmeni olarak çalışıyordu.

Nazi Almanyası’nın Fransa’yı işgali sırasında 1940 yılındaki seferberlikte Paris’te görevlendirildi. Bir devrimci aydın olarak Komünist Partisinin talimatlarına gereğine uygun davrandı . Temmuz 1940’ta seferberlik bittikten sonra, yasadışı bir gazetenin yayıncıları arasında yer aldı.

Dünyaca ünlü fizikçi, Politzer’in dostu ve yoldaşı Paul Langevin’in Ekim 1940’ta tutuklanması üzerine fizikçinin tutuklandığını bildiren ve II. Dünya Savaşı boyunca faşizmin suçlarını ifşa eden Özgür Üniversite’nin (L’Université Libre) ilk sayısını yayınladı. L’Université Libre 1940 ve 1941 yıllarında tekrar yayınlandı.

Şubat 1942’de Politzer kendisi gibi bir direnişçi ve komünist olan eşi Mai’yle faşistler tarafından tutuklandı. 20 Mart 1942’de Nazi işgalcilere teslim edildi ve ağır işkenceden geçti. Yasadışı bir Fransızca akademik dergi yayınlamaya başlamasından kısa süre sonra, 23 Mayıs 1942’de kurşuna dizilerek idam edildi. Eşi Mai Auschwitz imha kampına gönderildi ve Mart 1943’te orada öldü.

Politzer bir komünist aydın olarak yeri geldiğinde elde silah halkının özgürlüğü için ölümü hiçe saymaktan geri durmamak gerektiğini pratiğiyle ortaya koydu. Hitler tarafında 23 Mart 1942 yılında kurşuna dizlere katledilen Polizer ve 6 Mart 1943 yılında Almanya da toplama kampı Auschwitzte yaşama gözlerini yuman Eşi Mariayı saygıyla anıyoruz.