Ethem Sarısülük davasında karar: Ethemin Katleden Polise 10 bin lira ceza.!

 

Haziran İsyanı’nda polis kurşunuyla yaşamını yitiren Ethem Sarısülük’ün katili, polis Ahmet Şahbaz’ın yargılandığı davanın karar duruşması Aksaray Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Sanık avukatının “Ahmet Şahbaz’ı cezalandırırsak kolluk kuvvetlerimiz kendi güvenliğini sağlayamaz” dediği duruşmada mahkeme Şahbaz’a verilen 1 yıl 4 ay 20 gün hapis cezasını 10.100 TL para cezasına çevirdi.

Duruşma sırasında sanık avukatı, “Son bir hafta içinde 50 güvenlik görevlimiz öldürüldü. Eğer biz kolluk kuvvetlerimize meşru müdafaa hakkı tanımaz, Ahmet Şahbaz’ı cezalandırırsak kolluk kuvvetlerimiz kendi güvenliğini sağlayamaz” şeklinde savunma yaptı.

“Size de sıra gelecek”

Mahkemenin Şahbaz’ı ödüllendirircesine, işlediği cinayet karşısında 10 bin TL ile “cezalandırmasına”, Ethem’in annesi Sayfı Sarısülük ve Berkin Elvan’ın annesi Gülsün Elvan tepki gösterdi.

Duruşma salonunda çıkarken koridorda feryat ederek ilerleyen Sarısülük ve Elvan’ın yanından geçen kadın bir polis memuru “Size de sıra gelecek” diye seslendi. Tepkiler üzerine kadın polis memuru uzaklaştırılırken, avukatlar bu sözlü tacizle ilgili suç duyurusunda bulundu.

Karara itiraz edilecek

Mahkeme çıkışında karara tepki gösteren avukatlar, adaletin olmadığının bir kez daha kanıtlandığını vurgulayarak, karara itiraz edeceklerini ve hukuk mücadelesini sonuna kadar sürdüreceklerini belirtti.

Daha önce 6. Ankara Ağır Ceza Mahkemesi’nde 7 yıl 9 ay 10 gün hapis cezasına çarptırılan Şahbaz, Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi’nin kararı usulen bozması ile tahliye edilmiş ve dava “güvenlik” gerekçesiyle Aksaray’a taşınmıştı.