Anasayfa / Genel / Erdoğan Trumpta Umduğu Bulamanının Burukluğunu Yaşıyor..!
erdopgna-rump-el-sikisiyorn

Erdoğan Trumpta Umduğu Bulamanının Burukluğunu Yaşıyor..!

Erdoğan, Trump’ı ikna edememiş: “YPG’yi bırakın dedik, yanaşmadılar”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin Rakka Operasyonu konusunda kararını verdiğini, Trump’ın kendi önerilerine yanaşmadığını ve YPGye desteğe devam edeceklerini itiraf etti.

Erdoğan, ABD’nin silah verme kararı aldığı YPG’ye ilişkin “Suriye’deki, Irak’taki konulara gelince; ABD Rakka konusunda kararını vermiş durumda. Bizim de kendilerine söylediğimiz şey şu: Mevcut durumda, böyle bir yaklaşımı benimseyemeyiz, kesinlikle sizlerle beraber olamayız. Rakka’da terör örgütüyle işbirliğinizi sağlıklı bulmuyoruz” dedi.

“Maalesef yanaşmadılar”

Trump’a “Bırakın terör örgütlerini, gelin terörle mücadeleyi beraber yapalım” dediğini ancak yanaşmadığını dile getiren Erdoğan, “Kendilerine şunu da açıkça ifade ettik: YPG ve PYD’den Türkiye’ye olabilecek herhangi bir saldırı olursa hiç kimseye sormadan angajman kurallarını uygularız. Bunu da açıkça söyledik. Nitekim biz Rai’de zaten bunları yaptık, Cerablus’ta bunu yaptık, El Bab’da bunu yaptık. Türkiye ne yapabileceğini ortaya koydu” ifadelerini kullandı.

“’Bırakın terör örgütlerini, gelin terörle mücadeleyi beraber yapalım’ dedik. Maalesef yanaşmadılar” diyen Erdoğan, “Münbiç’i boşalttık dediler ama böyle bir şey olmadı. Hâlâ oradalar. Mümbiç’te, Rakka’da da DEAŞ’ı bitirdiğiniz zaman oralara kim yerleşecek? Oraların yerli halkı kim? Araplar. Peki oraları siz Kürdlerle mi dolduracaksınız? O zaman Araplarla Kürdleri vuruşturacaksınız demektir. Temenni ederim ki gerek Münbiç gerek Rakka’da terörle mücadele isabetli bir adımla tamamlansın” dedi.

Teselli olarak “kapımızı çalacaklar” umudu

Trump ile tam mutabakat halinde oldukları konulara ilişkin ise Erdoğan, “İkili ilişkileri daha ileri bir noktaya taşıma, ekonomik ilişkileri güçlendirme konularında kararlıyız. Ben Suriye konusunda kapımızı çalacaklarına da inanıyorum. Şu an Rakka’yı kuşatmışlar. Neler olacağını göreceğiz. Ama bölgede Türkiye arazide mutlaka olacak. Suriye’de de Irak’ta da olacak. Karar mercii olarak da Türkiye işin dışında tutulamaz. Zaten önümüzde NATO zirvesi var. Burada da terör önemli bir gündem maddesi. Bu konular orada da gündeme gelecek” dedi.

YPG ile ABD’nin ortak adımları sürdürme konusunda ABD tarafının güvence verip vermediğiyle ilgili konuşan Erdoğan, “Güvence verme hususu baştan beri dile getirdikleri bir şey. Önemli olan, fiiliyatta neler olacağına bakmamızdır. Afganistan’da ve Irak’ta yaşanan olumsuzları gördük. Tekrarlanmasını arzu etmeyiz” ifadesini kullandı.

Erdoğan, “O koridorda ülkemize yönelik bir tehdit olursa buna müsaade edemeyiz. Sözler yerine getirilmezse o anda başımızın çaresine bakarız. Yetkili birimlerimizle konuşup gerekli adım atarız. Ama neler olacağını şimdiden söylemek doğru olmaz” dedi.

HALKIN BİRLİĞİ

semihe-mudahaleye-hayir-1

Semih ve Nuriyeye Zoraki Müdahaleye Hayır..!

Nuriye ve Semih işlerini geri isteme talebiyle yürüttükleri açlık grevinin 156. günündeler. Nuriye ve Semih …