Eğitimde OHAL dönemi, kadınları nasıl etkiledi?..!

15 Temmuz sonrası cemaate yapılan operasyonlarla birçok öğretmen açığa alınırken, ülkede özellikle doğu ve güneydoğu illerindeki Eğitim Sen üyesi öğretmen görevinden uzaklaştırıldı. Eğitim alanında en çok kadınların çalıştığını göz önüne aldığımızda da bu ‘darbe’ yine kadınları vurdu.

AKP iktidarının darbe ve OHAL’i fırsat bilerek giriştiği cadı avı; 18 milyon öğrencinin, on binlerce velinin ve 1 milyona yakın öğretmenin büyük bir belirsizlik ortamında eğitim öğretim yılına başlayacağını gösteriyor.

Özellikle bölge illerinde yaşayan ve ana dili Kürtçe olan kız çocukları, savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli çocuklar, boyundan büyük işlerde çalışmak zorunda bırakılan binlerce çocuk için eğitimini tamamlamak zaten neredeyse hayalken, bir de bu kaos ortamı kim bilir kaç eğitimciyi haksız hukuksuz yere işinden edecek, kaç çocuğu eğitimden uzaklaştıracak?

Türkiye’de eğitim sorununun en temel muhataplarından biri de kadınlar. Çünkü eğitimin hem cinsiyetçi içeriği hem de eğitime doğrudan yapılan her OHAL müdahalesi öncelikle kadınların ve kız çocuklarının yaşamını etkiliyor.

Tam da bu noktaya dikkat çeken Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Elif Çuhadar, karma eğitimin fiilen kaldırılması, başörtüsü için ikna odalarının kurulması, kız çocuklarının eğitime erişiminin daha da zorlaşmasına dikkat çekerken, hükümetin asıl derdinin aile yaşamını kutsayan, kadının toplumsal yaşamdaki yerini dini kurallara göre belirleyen çarpık anlayışı öğrencilere aktarmak olduğunu söylüyor.

Ve öğretmenlerin açığa alınmasının bir başka yönüne dikkat çekiyor gazetemize yazan bir kadın öğretmen: “Bir kadın olarak, üstelik çocuklarını tek başına büyüten bir anne olarak işten uzaklaştırılmamdan dolayı çocuklarımın gözlerindeki tedirginliği gördüğümde üzülüyorum.”

Bu açığa almaların en çok yoksul kadınların endişelerini arttırdığını ise bir öğrenci velisi şöyle anlatıyor: “Maddi durumu iyi olanlar istedikleri özel okulu ve öğretmenleri seçebiliyorken; bizim çocuklarımıza yıllarca emek verip okutan öğretmenlerimizi sorgusuz sualsiz görevden almak hangi demokrasiye, hangi insan haklarına sığdırılmaya çalışılıyor?”