Eğitim Sen üyeleri Meclis’e alınmadı: Yasama bu yanlışı düzeltmek durumunda..!

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) üyeleri, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun (ÖMK) iptali için topladıkları imzaları Meclis’e sunmak için Meclis Çankaya Kapısı’nda bir araya geldi. Meclis Başkanı Mustafa Şentop tarafından “özel oturum” ile ‘Yeni Yasama Yılı’nın açılışının gerçekleştirildiği Meclis, halkın girişine yasaklandı.
Polis izin vermedi
Meclis önünde açıklama yapmak isteyen sendika üyelerine polis izin vermedi. Polise tepki gösteren Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, “Meclis, ana muhalefet partilerinin itirazlarına rağmen bu yasayı çıkardı. ‘Geri çeksin’ diye buradayız, ancak Meclis bugün yurttaşlara kapalı. Meclis’te vekillerimiz var ama millet olamıyor. Biz açıklamamızı burada çok kısa tutacağız ve madenciler anıtı önünde bir açıklama yapacağız. Arkadaşlarımızı oraya bekliyoruz” dedi.
‘Yasama bu yanlışı düzeltmek durumunda’
Yapılan açıklamanın ardından sendika üyeleri Olgunlar Sokak’ta bulunan Madenci Anıtı’na kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Madenci Anıtı önünde yapılan açıklamaya, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Başkanları Mehmet Bozgeyik ve Şükran Kablan Yeşil, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri, sivil toplum ve meslek örgütü temsilcileri katıldı.
Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, ÖMK’nin iptal edilmesi için toplanan on binlerce imzanın Meclis’e teslim edilmesi amacıyla bir araya geldiklerini belirtti. Meclis’e girişlerinin engellenmesine tepki gösteren Kurul, “ÖMK’ya itirazımızı dile getiren on binlerce öğretmenimizin imzasını TBMM başkanlığına vermek için kapısındaydık. Dolayısıyla bunu bugün burada kapının önünde yapamadık ama açıklamamızı burada yaptık ve salı günü TBMM’de olacağız. Yapılan yanlışın düzeltilmesi talebiyle onlara imza kampanyamızın hazırladığı onlarca dosyayı teslim edeceğiz. Yasama görevini yapmak, bu yanlışı düzeltmek durumundalar. Anayasa Mahkemesi, Danıştay bu süreci düzeltmek durumunda” diye konuştu.
15 Ekim’de Ankara’da miting olacak
ÖMK’nin eğitimde niteliği düşürecek, çalışma barışını bozacak, öğretmenleri hiyerarşiye tabi tutacak, öğretmenler ve eğitim emekçileri arasında eşitsizlikleri derinleştirecek bir yasa olduğunu vurgulayan Kurul, 15 Ekim’de Ankara Tandoğan Meydanı’nda ÖMK’ye karşı yapacakları mitinge katılım çağrısında bulundu.
Açıklama, oturma eyleminin ardından sona erdi.