Düsseldorf’ta 10 binlerce Kürt genci faşizme karşı yürüdü..!

PKK Önderi Öcalan’ın fiziki özgürlüğü talebiyle Kürt gençleri Almanya’nın Düsseldorf kentinde yürüdü. Yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı yürüyüş ve mitingde direniş ve faşizme karşı mücadeleyi büyütme çağrısı yapıldı.

Almanya olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesinden Düsseldorf kentinde toplanan yaklaşık 10 bin Kürt genci, PKK Önderi Abdullah Öcalan’a fiziki özgürlük talebiyle bir yürüyüş ve miting gerçekleştirdi. Mazlum Doğan Gençlik Kültür ve Spor Festivali kapsamında yapılan yürüyüş, “Rihê Cîwantiyê Rihê Xweseriye, Rihe Xweseriyê Ji Azadiye Reber Apo ye” sloganıyla gerçekleşti.

Eylem, sabah saatlerinde Düsseldorf kentinde bulunan DGB Sendika binasının önünde başladı. Cîwanên Azad öncülüğünde yapılan yürüyüşte, Kürt gençlerinin yanı sıra Türkiye ve Almanya sol hareketleri gençliği de hazır bulundu.

Öcalan, PKK, KCK, YPG, Komalen Ciwan, Mazlum Doğan, Che Guevara olmak üzere çeşitli fotoğraf ve flamaları taşıyan gençler, Düsseldof kent merkezi tren istasyonunun önünde toplanarak yürüyüşe geçti. Sık sık “Biji Serok Apo”, Bijî PKK”, “Faşizme karşı omuz omuza” gibi sloganların atıltığı yürüyüşün ardından, NRW Eyalet Parlamentosu önünde bir miting düzenlendi.

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç, Kürt Boksör İsmail Özen, Amed Sporlu Naki Deniz olmak üzere çok sayıda kişi de mitinge katıldı. Mazlum Doğan Gençlik Kültür ve Spor çerçevesinde dereceye giren futbol takımları ve sporculara da ödülleri verildi.

‘AVRUPA ÇIKARLARI İÇİN SESSİZ KALMIŞTIR’

Yürüyüşe bir mesaj gönderen Ciwanên Azad Koordinasyonu kapitalist modernitenin halkları sömürdüğüne dikkati çekerek, şunları kaydetti: “Kapitalist modernite 21. yüzyılda toplumu köleleştirmeyi bütün dünyaya sinsice yayımı ve küreselleşmeyi derinleştirerek, Ortadoğu topraklarına savaşı yayarak, bu toprakların zenginliklerini çalıp halkı yoksullaştırmaktadır. Lozan öncesine dayanan bu kirli politikaların en çok Kürdistan halkını etkilediğini bilmekteyiz. Geçmişten günümüze kadar birçok kirli siyaset dört parça Kürdistan ve Avrupa’daki Kürt halkı üzerine uygulanmaya konulmuştur. Bugün AKP hükûmeti Kürdistan topraklarını faşist bir zihniyet ile çocukları katlederek, kadınlarımızın bedenlerini teşhir ederek, genç yoldaşlarımızın cesetlerini tanımayacak hale getirerek, kirli siyasetini Kürdistan topraklarını üzerinde uygulamaktadır. Avrupa ve BM de kendi çıkarlarını esas alarak buna sessiz kalmıştır.”

‘GENÇLERİ MÜCADELEYE ÇAĞIRIYORUZ’

Cîwanên Azad, açıklamasında Erdoğan’ın katliamcı tavırlarına da değinerek, şöyle devam etti: “Kürdistan halkının öz yönetim taleplerini katliamlarla cevap veren faşist Erdoğan zihniyetine karşı her zaman her yerde örgütlenerek, mücadeleci yönümüzü gösterip bu zihniyetin yaptığı katliamlara sessiz kalan ve onunla hareket eden uluslararası devletler ve hegemon güçlere karşı da savaşmayı kendimize esas alacağız. Bizler Kürdistan gençliği olarak Avrupa kapitalist yaşamın bize dayattığı yozlaştıran, bireyselleştiren bütün uygulamaları karşı direnişçi yönümüzü alanlarda olarak Kürdistan’daki gerilla ve YPS olmak üzere bütün direnişçilerin yalnız olmadığını ortaya koyacağız. Kürdistan gençliğini var eden Önderliğin fedaileri olarak fiziki özgürlüğünü gerçekleştirmek için direniş saflarına yer almayı kendine borç bilecektir.

PKK tarihi bir zafer ve başarı destanıdır. Daima daha yükseğe ulaşmayı hedeflemiş ve kazandığı hiçbir başarı ve zaferle yetinmemiştir. Bizler devrimci Apocu gençliği olarak ‘her yer direniş her yer tekoşin’ sloganıyla Önderliğin özgürlüğünü esas alıp öz yönetim direnişini sonuna kadar savaşan Andoklar’ın, Erişler’in Nûdalar’ın takipçisi olacağız. Bu direnişe ses vermeye bütün Avrupa’da yaşayan Kürdistan gençliği olmak üzere enternasyonalist gençiği çağırıyoruz.”

‘GENÇLİK YENİ DESTANLAR YAZIYOR’

KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç ise yaptığı konuşmada, Almanya’nın Kürt karşıtı politikalarını eleştirerek, “Alman devleti uzun zamandır Kuzeyde, Rojava’da sömürgecilerle birlikte Kürt halkının özgürlük mücadelesine karşı mücadele ediyor. Alman devleti artık bu kirli siyasetine son vermelidir. Kürt gençlerinin bu yürüyüşünü selamlıyoruz. Alman devleti şuanda 11 Kürt siyasetçiyi tutuklu bulunuyor. Bunlara son verilmelidir” diye konuştu.

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ise Kürdistan’daki direnişe vurgu yaparak, şunları söyledi: “Bugün Kürdistan’ın dağlarında, ovalarında, şehirlerinde Kürt gençleri zülüm ve sömürgecilik çemberine karşı büyük mücadeleler yürütüyor. Kahramanlık destanları yazıyor. Bu kahramanlar saniye saniye direnerek, faşizmin önüne eğilmeyerek direndiler. Canlarını verdiler. 12 Eylül’de Amed zindanında Mazlumlar, Ferhatlar, Hayriler, Kemaller Esat Oktay Yıldıran önünde diz çökmeyerek, direniş bayrağını kaldırdılar. Bugün de onların öğrencileri olarak, Erdoğan’ın karşısında diz çökmeyeceğiz. Direnerek, şehit düşeceğiz. Bugün Ortadoğu’da DAİŞ”e karşı gençler insanlığı savunuyor. Kürt gençleri insanlığın teminatıdır. Kürt gençleri yeni yaşam savunuyorlar. Bunun için de kahramanlık destanlarını yazıyor, yeniden kahramanlık romanını yazıyor.”

‘KÜRT GENÇLERİ İNSANLIĞIN DEĞERLERİNİ SAVUNUYOR’

Kürt Boksör İsmail Özen de Kürt gençlerin demokrasi ve özgürlük mücadelesi için sokaklarda olduğunu söyleyerek, şunları belirtti: “Mazlum Doğanlar’dan Hüseyin Çelebiler’e birçok bedel ödediler. Benim için en büyük mutluluk Kürt gençlerin örgütlü olmaları ve demokrasi mücadeleleri vermeleridir. Kürt gençleri özgürlüğe, insanlığa, adalete inandığı için ağır bedeller ödüyor. Sizden isteğim; bu değerlerden asla ve asla taviz vermemenizdir. Rojava’da DAİŞ’e karşı verilen mücadele dünyada büyük bir ilgi ile karşılanıyor. Dünya insanlığı Kürt gençlerine minnettardır. Bu biz Kürtlere mutluluk veriyor. Size önerim; siyaset yapın, meslek yapın, spor ile uğraşın, Kürtlüğünüze sahip çıkın. Rojava, Sur, Cizre’ye sahip çıkın.”

Avrupa devletlerini de eleştiren Özen, konuşmasını şu sözlerle noktaladı: “Kürt gençleri bugün insanlık düşmanlığına karşı mücadele ediyor. Kendi çıkarlarınıza kurban edemezsiniz. Bugün AKP hükümeti Kürdistan’ı bombalıyor. Bodrumlarda insanları yakıyor. AKP ve DAİŞ ilişkisinin olduğuna dair birçok belge var. Sizin yeriniz Erdoğan’ın yanı değil, Kürtlerin yanıdır.”

Yapılan konuşmaların ardından Mazlum Doğan Gençlik Kültür ve Spor Festivali çerçevesinde Avrupa’nın bir çok bölgesinde yapılan futbol turnuvasında son 8 takım dün Düsseldorf kentinde karşı karşıya geldi. Burada, 1’inci olan Agirî Spor, 2’nci Weger Spor ve 3’ncü olan Kurdische FC Giessen takımlarına İsmail Özen, Naki Deniz ve Faysal Sarıyıldız tarafından kupaları verildi.

Miting, sanatçılar İlkay Akaya, Serhedo, Rotinda, Koma Şehit Welat tarafından söylenen stranlarla geç saatlere kadar devam etti. ANF