Dünya Çevre Gününde Emperyalist kapitalizmin egemenliğinde Dakikada 13, Saatte 800 Kişi Hava Kirliliğinden Ölüyor..!

5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde art arda yayımlanan raporlar, yaşanabilir bir dünya seçeneğinin giderek yok olduğunu ortaya koyuyor.

Temiz su kaynaklarını, havayı, toprağı ve denizleri kirleten insanoğlu, küresel ısınmaya da sebep olarak dünyanın ve yeryüzünde yaşamın ömrünü kısaltırken bir kötü haber de Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) geldi.

DSÖ raporuna göre, yaşayan her 10 kişiden dokuzu kirli hava soluyor.

Euronews’dan Rahmi Gündüz’ün haberine göre, her yıl yedi milyon kişi kirli hava yüzünden yaşamını yitiriyor.

Bu kirliliğin en büyük sebebi ise fosil yakıt tüketimi ve sanayinin ürettiği atıklar. Benzer şekilde ulaşım için kullanılan araçlar da benzer bir kirlenme sebebi. Karbon salınımı her geçen gün artarken, küresel ısınma yeryüzünün geleceğini tehdit eden bir boyutta.

Kirlilik insan sağlığını da olumsuz yönde etkiliyor. Verilere göre, dakikada 13 kişi kirli hava nedeniyle yaşamını yitiriyor. Saatte ise 800 kişi bu nedenle ölüyor.

Bu sayı, AIDS, sıtma, tüberküloz gibi hastalıklardan ölenlerin sayısından üç kat fazla.

DSÖ raporunda dikkat çekilen diğer bazı detaylar şöyle:

“Metan ve dizelle yakıtla çalışan araçlarla, fırın ve ocakların yaydığı sis, ve karbon karası hem yerel hava kirliliğine hem de küresel ısınmaya yol açıyor.

Fosil yakıtların ısınmak için kullanımı, dizel jeneratörler, kömürle çalışan fabrikalar, kömürle güç üretimi, özellikle dizel yakıtla çalışan ulaşım araçları, tarım atıklarının açık havada yakımı, organik atıkların yine açık havada yakımı hava kirliliğinin yine başlıca nedenleri arasında.

Evlerdeki hava kirliliği, çoğu gelişmekte olan ülkelerde her yıl 3,8 milyon erken ölüme yol açıyor. Bu ölümlerin yüzde 60’ını kadınlar ve çocuklar oluşturuyor. Dünyada çocukların yüzde 93’ü, hava kirliliğinin DSÖ standartlarının üzerinde olduğu bölgelerde yaşıyor. 2016 yılı rakamlarına göre, 15 yaşının altındaki 600 bine yakın çocuk solunum sorunların yüzünden hayatını kaybetti.

Hava kirliliği, kalp hastalıklarından ölenlerin yüzde 26’sı, ciğer hastalıklarından ölenlerin yüzde 43’ü ve akciğer kanserinden ölenlerin yüzde 23’ünde en önemli faktör olarak ortaya çıkıyor. Hava kirliliği, astım, aşırı şişmanlık, ciğerlerin yeteri kadar gelişememesi, çocuk kanserleri ve bebeklerin yeteri ağırlıkta doğmamasında da önemli faktörler arasında.”