DİSK Gıda-İş sendikası, Hak-İş Konfederasyonu’na bağlı Öz Gıda-İş tarafından Kara propagandayla Devlete İhbar Edildi..!

Çay üreticileri ile işçilerinin haklarının savunulmadığını belirten ve Karadeniz’de sendikal örgütlenme çalışmaları yürüten DİSK Gıda-İş sendikası, Hak-İş Konfederasyonu’na bağlı Öz Gıda-İş tarafından çeşitli suçlamalara maruz kaldığını duyurdu.

Öz Gıda-İş Sendikası Doğu Karadeniz/Rize Şube Başkanlığı’nın “halkı kin veya düşmanlığa tahrik ve aşağılama” suçunu işlediğini vurgulayan Gıda-İş yönetimi, suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunun asıl olarak, çay üreticisi ve işçisinin ekmeğini büyütme mücadelesinin bir parçası olduğunu duyuran Gıda-İş Genel Merkezi’nin konuya ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Bir süredir sendikamız Gıda-İş’e hakaret eden, asılsız isnatlarla ‘eleştiri sınırlarını aşacak şekilde’ saldıran Öz Gıda-İş Sendikası Doğu Karadeniz Rize Şube Başkanlığı yöneticileri Hasan Fehmi Bursalı, Orhan Topaloğlu, Necdet Hacıosmanoğlu, Fatih Kandemir ve Hüseyin Avni Günay ile sosyal medya paylaşımlarıyla suç işleyen Öz Gıda-İş Genel Başkan Yardımcısı Tevfik Ali Hançeroğlu hakkında sendikamız suç duyurusunda bulunmuştur. Şüpheliler, çeşitli tarihlerde yaptıkları açıklamalar ve sosyal medya paylaşımlarıyla ‘amacımızın ne sendikacılık ne de üretici hakları olduğunu’, ‘hangi amaca hizmet ettiği belli olmayan devlet karşıtı eylem tertip ettiğimizi’ iddia etmiş, tek amacımızın devlete zarar vermek olduğu belirtmiş ve sendikamızı ‘vatan haini’ olarak niteleyecek kadar ileri gitmiştir.”

İftira ve karalamaların devam etmesi üzerine suç duyurusunda bulunulduğu belirtilen açıklamada DİSK/Gıda-İş’in tarihine yer verildi. Açıklama şu şekilde devam etti:

“Çaykur işçisinin kazanımlarını sürekli geriye götüren, işçi sendikası gibi değil de Çaykur Genel Müdürlüğü’nün personel müdürlüğü gibi davranan şüpheliler ve şüpheliler nezdinde Öz Gıda-İş Sendikası, Çaykur işçilerinin tepkisinin üzerini örtmek için sendikamızı Çaykur işçileri ve çay üreticileri nezdinde ötekileştirmeyi amaçlamaktadır.”

“Sendikal hakların kullanılması engellenmiştir”

Şüphelilerin açıklama ve paylaşımlarıyla sendikal hakların kullanılmasını engelleme suçu ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suçunu işlediğine dikkat çekilen açıklamada son olarak şu ifadelere yer verildi:

“Çaykur’a yönelik sendikal faaliyetimiz kapsamında Çaykur’un zarar ettirilmesine karşı çıktık. Çaykur işçisinin ve çay üreticisi köylülerin emeğine sahip çıkmak Çaykur gibi üretim açısından önemi olan bir kuruma sahip çıkmak Öz-Gıda İş’e göre ‘vatan hainliği’ olarak tarif ediliyor. Aslında kendileri de biliyor DİSK/Gıda-İş’in bu tutumunun son derece onurlu bir tutum olduğunu. Ancak Öz Gıda-İş üretici ve işçi tarafında durmayınca işçileri savunuyor olmamızı ‘vatan haini’ ya da ‘devlet düşmanı’ olarak itham ederek aslında kime dost kime düşman olduklarını açıkça ortaya koymuş oluyorlar.

Suç duyurumuz, esas olarak Çaykur işçilerinin, çay üreticisinin ekmeğini büyütme mücadelesinin bir parçasıdır ve son yıllarda anlaşıldığı gibi işçiyi değil işvereni savunan Öz Gıda-İş için meydan boş değildir.”