Devrimci Kavgayı Sıkıca Örmek ve Kendimizle Barışık Olmak İçin Bir Tutam Sevgi Gerektiriyor ..!

Çocukken bize “Sana nasıl davranılmasını istiyorsan, başkalarına da öyle davran” diye öğretildi. Peki, madalyonun ters tarafından bakmayı hiç denedik mi? Yani kendimize başkalarına nasıl davranıyorsak öyle davranmayı hiç düşündük mü? Cümle bile kafa karıştırıcı öyle değil mi? Kimle konuşşa şöyle diyor: Ben kendime karşı çok daha sertimdir. Mükemmele ulaşmak için ne gerekirse yaparım. Hatalarımı affetmekte çok zorlanırım. Dürüstçe söylemek gerekirse, devrimci ve sosyalistler olarak  çok uzun zaman ben de bu aynı şeylerii yaptık ve yapıyoruz . Hem de çok uzun zamandır…Her nedense, hep başkalarına öncelik vermek öğretildi bize. Özellikle kadınlara, hele bir de anne iseniz. Evin, kocan, çocuğun…. Eminim erkekler içinde benzer öğretiler vardır. O yüzdenolaya   cinsiyetsiz bakmak yerinde olacaktır. Herşeyden önce şunu doğru olarak anlamak gerekiyorki, kendimize zaman ayırmak, başkalarından çalmak değil, bunu yaptığımız için de vicdan azabı duymamız gerekmiyor. Bu kadar açık ve nettir. 

 Son dönemlerde daha bir bilince çıkarılan yada öğrendiğimiz, kendimize ne kadar zaman ayırıp, özşefkat-sevgi- ile yaklaşırsak hem  duygusal enerjimiz dengeli ve daha yüksek oluyor. Kendimize iyi bakıp, iyi davranınca başkalarına karşı da daha verici ve şefkatli olabiliyoruz. Yani  bir özşefkat iyi gelecektir , kişiyi moral motive ederek  daha başarılı işler yapmanın başladığı işi sonuna kadar taşımanın kaldıracı olacaktır.      

Peki Özşefkat Nedir? Özşefkatin tanımına baktığımızda içinde, bilinçli farkındalık kendine iyi davranma ve planlı hareket ederek hedefe bağlanma. 

      Özşefkat, zor durumlarda kendimizi yargılamadan, suçlamadan olaylara bakabilmeyi, hataların olabileceğini, mükemmel tanımının sübjektif olduğunu ve hatalardan öğrenebileceğimizi anlatıyor. Kendimize karşı, ne kadar sert yetiştirilirsek yetiştirilelim daha anlayışlı, sevecen ve kabullenir olabilmeyi içerir. Özşefkati beslemek kendine şefkatli yaklaşmak aslında hiçte zor değildir. Kesinlikle öğrenilebilir ve geliştirilebilir bir beceri. Burada kendimize dönüp işleri nasıl yürüttüğümüze bakmalıyız  İşe öncelikle insanım öyle yada böyle hat ave eksikliklerimi  olacaktır. Peki burada ne kadar kendime karşı anlayışlı yım?   Eksiklik ya da başarısızlıklarımı herkesin paylaştığı deneyimler olarak kabulleniyor muyum? Sürekli olumsuz menmuniyetsiz duygularımı öm nde tutuyorum.

 Eğer bunları kendinize sormak işe yaramıyorsa, oturup kendimize yoldaşlarımızı, yaşanmışlıkları etraflıca düşünmeleri ve empati yapmalıyız. Dolayısıyla başkasından duymak, gereksiz savunma mekanizması direncini kıracaktır. Burada devreye özleştirgiriyor. Kendimizle ne kadar barışık olduğumuzu hasta ve yetmezliklerimizle çarpışarak devrimci görevelre sıkıca sarılıp ilerlemeliyiz. Bir başkaıs değil biz kendimiz yaralarımız sağaltacağız.

Keza , tüm bu gelişmelerin yanında siz hâlâ özşefkat konusunda zorlanıyor, hata yapınca kendinizi dövmeye devam ediyorsanız, sakin olun  Bilinçli farkındalık yani özleştir silahlı yerinde ve verimli kullanarak  kendimzie şevkatle yaklaşbilirz. Daha başarırsa en   en büyük eleştirmenimiz, kendimiz olmalıyız . Ama bunun bize zararnı en aşağıya çekmkte  yine  bizim sorumluluğumuz. Kendimzile barışık hareket etmek, hedefe kilitlenip iyi ve güzel olanı yaparak ilerlemek bir tutam özşefkatle olacaktır.