Dersimin Merkezinde DEM Parti Kazanırken İlçeleri CHP ve AKP Aldı..!

Dersim merkezi Dem Parti, Emek Partisi (EMEP), Sosyalist Meclisler Federasyonu ( SMF), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Emek Özgürlük Cephesi (EÖC)’ nin yer aldığı ittifak güçleri seçimleri kazandı.

Seçim sonuçları sonrasında halk yürüyüş yaparak yeraltı çarşısı üzerinde halaylarla kutlama yaptı. Yapılan konuşmalarda halka seslenen Dem Parti başkan ve Eşbaşkanları ile ittifak güçlerinin temsilcileri kenti birlikte yönetme sözü verdi.

“YAŞASIN DEVRİMCİ DAYANIŞMA”

Dem Parti Eş Başkanı Birsen Orhan yaptığı konuşmada şunları söyledi ” Günlerdir Dersim ittifakının bileşenleri olarak yılmadan, bıkmadan sizlerle birlikteydik. Şimdide zaferimizi kutlamak için bir aradayız. Yaşasın devrimci dayanışma.

“DERSİM’E SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Dem Parti Belediye Eş Başkanı Cevdet Konak ise yaptığı konuşmada şunları kaydetti,” Bu kenti birlikte yöneteceğiz. Bu kentte oturan tüm yurttaşları kucaklayacağız. Dayanışmayı, mücadeleyi ve faşizme karşı demokratik alanda siyasal mücadeleyi yürüteceğiz. Tüm planlamalarımızla Dersim’e sahip çıkacağız.

“BİRLİKTE YÖNETMEYE SÖZ VERDİK”

İttifak güçlerinden Mustafa Taşkale EMEP adına halkı selamlayarak,” Dersim ittifakına bir kez daha güvenerek bu başarıyı sonuçlandıran Dersim halkına selam olsun. Omuzumuzdaki yükü ağırlığı çok iyi biliyoruz ama bu ağırlığı tek başımıza taşımayacığız birlikte taşıyacağız çünkü birlikte yönetmeye söz verdik. Demokratik, halkçı,emekten yana bir belediyeciliği bir kez daha örnek bir belediyeciliği Türkiye’ye ve dünyaya göstermek için ittifak bileşenleri olarak yan yana geldik. Bu coşkuyu yanımızda görmek üzere birlikte yönetmek için hepimize kolay gelsin” dedi.

Dersim Merkez seçim sonuçları şöyle;

Dem Parti 6453 oy ile seçimleri kazandı. CHP ise 5262 oy alarak ikinci oldu.

İlçelerde İse Devrimci İttifak Kaybetti Hozatı Sol Parti, Ovacık, Mazgirt ve Akpazarı CHP , Pertek ve Çemişgezeki AKP Kazandı. İlçelerde alınana bu sonuç aslında devrimciler açısından üzerinde özel olarak düşünülmesi gereken bir sonuçtur.

Dersim’in ilçelerinde ise kesin sonuçlar şöyle;

Hozat – Aydın Kaya (Sol Parti)

Ovacık: Mustafa Sarıgül (CHP)

Pertek: Recai Vural (AKP)

Mazgirt: Ümit Tayhava (CHP)

Akpazar Beldesi: Zeynel Yıldırım (CHP)

Nazmiye: Ali Emrah Tekin (CHP)

Çemişgezek: İbrahim Enes Somyürek (AKP)

Yerel seçimlerde, sermayenin kanlı yumruğu faşist saray rejimini darbelemek , burjuva düzen partilerine oy vermemek ve halkların birleşik mücadelesini büyütmek için, DEM Partiyi destekleyelim.
Seçimler kurtuluş değil, kurtuluş emekçilerin birleşik mücadelesinde.!
Kendi devrim ve sosyalizm davamız için dövüşelim.!