Dersim’de HDP Adaylar Belli Oldu Ama Kentte Bölünme Aşılmış Değil ..!

HDP Dersimde adaylarını açıkladı. Ama bu açıklamayı yalnızca dört grup desteliyor. Buda Dersimde işlerin hiçte hoş olmadığını gösteriyor. .
Dersim devrimci güç birliği aday toplantısında EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan tutuklu bulunan belediye eşbaşkalarını selamlayarak, faşizm, baskı politikalarına karşı güç birliğini oluşturduklarını söyleyerek başladı konuşmaya. Gürkan, “Yerel yönetim seçimlerinde işimiz zor. Karşımızda baskı, faşizim ile seçim propagandası yapan bir sistem var. Ancak tüm engellemelere ve zorluklara karşı hep birlikte vereceğimiz gücümüz vardır. Birlik ve beraberlik ile tüm bu baskı ve zorba politikayı boşa çıkartabiliriz. AKP’nin belediyeciliğini sayıştay raporlarına bakarak görebiliriz. AKP yerel yönetim anlayışını hırsızlık ve talan üzerinden yürütüyor. AKP’nin yerel yönetimlere anlayışları ihanettir. Kendimizi de kentimizi de biz yöneteceğiz. Tek adama ve baskısına karşı yerelden yönetim diyoruz. İnadına barış, inadına demokrasi, inadına birlik diyeceğiz. Tek adam karşı kazanan demokrasi ve özgürlükler olacak. 31 Martta kadar boş durmak yok. Yenilmeyecek tek güç halkın örgütlü gücüdür. Kazanacağımıza inanıyorum” dedi.
Kayumlara karşı biriz
Partizan Temsilcisi Yusuf Topçu neden ve niçin devrimci güç birliği içinde olduklarını anlatarak, “Kürdistan’ın her yerine kayyum atanmıştır. Kayyumlara karşı bu birlikteliğin zorunlu olduğunu gördük. Kayyumların şatafatlı görünen projeleri 1938’in devamıdır. 31 Martta kayyumlara 1 Nisan şakası yaparak irademizi geri alacağız” diye belirtti.
‘Biz kazanacağız’
ESP Genel Başkan vekili Şahin Tümüklü de, faşizmin karanlıklarını karşı açlık grevi eyleminde olan Leyla Güven’i selamladı. Türkiye’de tek tipleştirme politikalarına değinerek, “faşizm kendinden olmayanları tutukluyor. Katlediyor. Eşitlik özgürlük, sosyalizm isteyenleri sindirmek istiyor. Bütün bunlar önümüze mücadele etmeyi bizi kayyumlarla teslim almak istiyorlar. Kayumlar ile gaspçı asimilasyon politikalar hayata geçirilmek isteniyor. 31 Mart’tı kazanmak için köy, mahallelerde çalışmalıyız. Burası önemli bir yer. Buradaki ses tüm Kürdistan ve Türkiye’de yankılanıyor. Faşizme karşı seçimi biz kazanacağız. Mutlaka dersim kazanacak mutlaka özgürlük kazanacak.
‘Grevler yeni direniş mesajı’
DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Halide Türkoğlu da, zorlu bir süreçten geçtiklerini belirterek, buna karşı devrimci irade ile aşabileceklerini söyledi. Türkoğlu, cezaevlerinde süren açlık grevlerine değinerek, yeni bir direniş mesajı olduğunu aktardı. Türkoğlu, “Faşizm kendisini kurumsallaştırıyor. Bu faşizm İmralı ile başlayarak, şuanda bir rejim haline dönüştü. Tek adam rejimine karşı birliğimiz ile cevap vereceğiz. Dersim asimilasyona karşı kendisini var etmiş, tarihimizdir. Zarife, Beritan, Sakinelerin diyarıdır. İttifaklar bu mirası sahiplenmek ve geleceğe taşımak için oluşturulmuştur” diye belirtti.
‘Faşizme karşı birlik’
HDP Eşbaşkanı Sezai Temelli de, yan yana, omuz omuza gelerek, güç birliğini oluşturduklarını söyleyerek, “Hep birlikte faşizme karşı çıkacağız. Söz karar yetki halkın dedik. Geçmişten günümüze bu paradigmayı bize taşıyan Sayın Abdullah Öcalan’a bin selam olsun. Bizi bir araya getiren Öcalan’ın fikriyatlarıdır. Bize düşen bu birlikteliği büyütmektir. Bu fikriyat her geçen gün büyüyor. Korkulan bu fikriyattır. Barış ve demokrasi fikriyatı tecrit ediliyor. Tecrit ile Türkiye barıştan ve demokrasiden uzaklaştı. Tüm Türkiye tecrit altına alındı. Türkiye tecridini kırmak için hep birlikte mücadele edelim. Kayyumlar ile yönetmek açık bir faşizimdir. Faşizim kurumsallaştırmak istiyorlar. Faşizme karşı çıkmak hepimizin önceliğidir. Bu nedenle Dersim’deki güç birliği önemlidir. 31 marta faşizme en güçlü cevabı sandıklarda vereceğiz” dedi. Temelli, Leyla Güven’i ve açlık grevindeki tutukluları selamladı. Temelli, “Eşit ve demokrasiyi halkımızla birlikte hayata geçirmek için seçime gidiyoruz. Kayyumları öyle bir süpürmeliyiz ki bir daha geri gelmeyi akıllarından dahi geçirmesinler. 31 Martta sandıklarda barış, demokrasi ve özgülük talepleri çıkacağına inancım tamdır” diye konuşmasını noktaladı” diye konuştu.
Dersimde Bölünmeye Son Verilmelidir.!
Dersimde eylem ve güç birliğinin sağlanamasının ardından dört grubun oluşturduğu devrimci güç birliği dersim merkez adaylarını açıkladı. Aslında olay bu duruma gelmesi ve Dersimde çok parçalı seçime girilmesinin esas sorumlusu dayatmacı ve ben merkezi yurtsever güçlerdir. Bölgede önemli bir potansiyeli ve Ovacık belediye başkanlığı deneyimi olan Mehmet Maçoğlunun aday gösterilmesi yerine ,benim istediğim olacak dayatmacı tutum olumsuz bir durumun ortaya çıkmasına zemin yaratmıştır. Hep başkalarında fedakarlık bekleyen ve batıda CHP-İyi Parti ittifakını desteklemekten geri durmayacaklarını ilan ederek, emekçileri alternatifsiz bırakan HDP bileşenleri hatalı taktiklerle HDP tüm Türkiyeyi kucaklayan demokratik bir parti olduğunu zaafa uğratıcı ve kitleler arasında güven ilişkilerini zaafa uğratıcı olmuştur. Buna Dersimde izlenen dayatmacı politikalarla ortak hatta yürüme güçleştirilmiştir.
Dersimde tüm devrimci demokrat güçlerin ortaklaşması sağlanması için gereken duyarlılık ve hoş görü gösterilmemiş aksine olmadık karalamalarala Maçoğlu yıpratılmaya çalışılmıştır. Dersimde HDP bileşenlerinin SMF ile eylem birliği görüşmelerinde hatalı davranmış ve faşizmin saldırılarını artırarak sürdürdüğü koşullarda daha geçmiş ittifakla yerellerde ortak hareket edilmesi gerçekliği bir yana itilmiş ve grupçu ben merkezcilik öne çıkmıştır.
Haliyle Dersim yerelinde hem aday belirlenmesinde ve hemde geçmiş ittifak sağlamada başarılı olunmayarak, güç parçalanmasıyla yerel seçimlere katılım zorunlu hale gelinmiştir. Devrimci ve yurtsever güçlerin yerel seçimlerde ortaklaşmaması burjuva düzen partilerinin işini kolaylaştıracaktır. Bu gerçekliği dikkate alarak HDP fedakarlık yaparak SMF adayı Maçoğlunu destekleyerek, hatalı durumdan vaz gererek, kayyum dayatmalarında tüm güçleri aynı kulvarda buluşturan eylem ve güç birliğiyle yanıt olmalıdır. Aksi halde yeni bir Hopa olayının Dersimde yaşanması kaçınılmaz olacaktır.