Demirtaş’tan Erkan Baş’a destek: Bak gerçek siyasetçiler ne halde yaşıyor, umarım utanıyorsundur.!

Selahattin Demirtaş, TİP Lideri Erkan Baş’a gündem olan kazağı için destek verdi. Demirtaş, “Bak gerçek siyasetçiler ne halde yaşıyor, umarım utanıyorsundur” diyerek, siyasetçilerin lüks harcamalarına ilişkin görüntüler paylaştı.
Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş, ‘Sosyalist Erkan Baş’ın üstünde kapitalist kazak’ tartışmalarına mizahi bir dille tepki gösterdi. Demirtaş, “bugünkü fiyatı 1.500 TL olan bir kazak giydiğini kahrolarak öğrendim” dedi.
Demirtaş paylaşımına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Beştepe’deki ‘Saray’ı, Emine Erdoğan’ın kullandığı Hermes marka çantaya ait poşetleri, Zehra Taşkesenlioğlu’na ait yat ve Binali Yıldırım ve ailesine ait servet görsellerini ekledi.
Paylaşımında Erkan Baş’ı da etiketleyen Demirtaş, “Oysa dünyanın bütün sosyalistleri yaz kış atletle dolaşıyor, sana yakışıyor mu? (Bence yakışıyor, açık mavisi de var mı?) Bak gerçek siyasetçiler ne halde yaşıyor, umarım utanıyorsundur.” ifadelerini kullandı.
NE OLMUŞTU?
Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş’ın giydiği ve 1.500 TL olduğu iddia edilen kazak sonrasında ‘Sosyalist Erkan Baş’ın üstünde kapitalist kazak’ tartışmaları gündeme gelmişti. İktidara yakın isimler tarafından da hedef alınan Baş, Konuya dair açıklama yapmış, “Kazağa 1.500 lira vermedim” diyen Baş, “Uzun zaman önce almıştım. ‘O kazak AKP iktidar olunca kaç liraydı, şimdi kaç lira’ diye sorgulanmasını isterdim. 7-8 kat artmış” ifadelerini kullanmıştı.

Enflasyon beklentiyi ikiye katladı: Aylık artış yüzde 6,65..!
Türkiye İstatistik Kurumu’nun resmi verilerine göre ocakta enflasyon aylık bazda yüzde 6,65 arttı. Beklenti 3,66’ydı. Yıllık enflasyon nisana kadar sürmesi beklenen baz etkisiyle yüzde 57,68 olarak açıklandı. Üretici enflasyonu ise yüzde 86,46 oldu.
Artı Gerçek – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ocak ayı enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre, ocakta enflasyon aylık yüzde 6,65 artarken, yıllık yüzde 57,68 oldu. Aylık enflasyon son 9 ayın en yüksek seviyesi olarak kaydedildi. Enflasyondaki kesintisiz artış ise 49’uncu aya girdi. Öte yandan TÜİK’in enflasyon verilerini yayınladığı sayfaya erişim sağlanamaması dikkat çekti.
AA Finans beklenti anketine katılan ekonomistler, ocak ayında TÜFE’nin yüzde 3,66 artmasını bekliyordu. Ekonomistlerin ocak ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde 3,66) göre bir önceki ay yüzde 64,27 olan yıllık enflasyonun baz etkisiyle yüzde 53,26’ya gerileyeceği hesaplanıyor.