Anasayfa / Politika-Haber / Cumartesi Anneleri’nin eylemi 645. haftasında..! 
cumartesi-annelerinin-eylemi-645-1jpg

Cumartesi Anneleri’nin eylemi 645. haftasında..! 

Cumartesi Anneleri 645. haftasına giren eylemlerinde 2004 yılında zorla kaybedilen Tolga Baykal Ceylan’ın akıbetini sordu. Saat 12.00’de Galatasaray Meydanı’nda başlayan eylemde Tolga Baykal Ceylan’ın annesi Kadriye Ceylan konuştu. Oğlunun kaybolmasının ardından birçok devlet kurumuna başvurduğunu ancak sonuç alamadığını belirten Ceylan, oğlunun Hristiyan ve muhalif kimliğinden dolayı kaybedildiğini söyledi. 10 Ağustos 2004’te oğlunun kendisini arayarak boğuk bir sesle bir numara söylediğini, ardından telefonun kapandığını belirten Ceylan, başvurduğu polisin konuyla ilgilenmediğini aktardı. 2011’de ortaya çıkan iki ihbarcının ise mahkemede dinlemediğini söyleyen Ceylan, dosyanın kapatıldığını, yapılan itirazın henüz sonuçlanmadığını ifade etti. Ceylan, “Oğlumun kaybedilişi devletin yukarılarından onaylıdır” ifadelerini kullandı.

“İktidar, hukuku ayaklar altına alıyor”

Ceylan’ın konuşmasının ardından Mukaddesi Şamiloğlu tarafından basın açıklaması okundu. “645. haftamızı da ağır insan hakları krizi koşullarında gerçekleştiriyoruz” ifadeleriyle başlayan açıklamada “İktidarın hukuk devleti değerlerine yönelme yerine, bu değerler için ağır tehdit olan otoriterleşmeye yönelmesi yaşadığımız ağır insan hakları krizinin temel nedenidir” denildi. Krizi aşmanın yolunun hukuk, adalet, barış ve “demokratik siyaset”ten geçtiği ifade edilen açıklamada, bu nedenle HDP’nin “Adalet ve Vicdan Nöbeti”ni destekledikleri belirtildi.

13 yıl önce İğneada’ya tatile giden ve kendisinden bir daha haber alınamayan Tolga Baykal Ceylan’ın kaybedilmesi ise şu ifadelerle anlatıldı: “24 yaşındaki İTÜ öğrencisi Tolga Baykal Ceylan 7 Ağustos 2004 tarihinde tatil amacıyla Kırklareli’nin İğneada ilçesine gitti. Aynı gün telefonla annesini arayarak İğneada’ya ulaştığını söyledi. Annesi ile haberleşmeleri 10 Ağustos 2004 tarihinden sonra kesildi. Tolga’dan bir daha haber alınamadı.” Oğlunu arayan Kadriye Ceylan’ın sonuç alamaması üzerine başvurduğu Demirköy Savcılığı’nın başlattığı soruşturma dosyasının 2006 yılında “kovuşturmaya yer yok” kararıyla kapatıldığı ifade edildi.

Kaybedilen Ceylan “normal asayiş olayı”

Açıklamanın devamında, Tayyip Erdoğan’ın 5 Şubat 2011 tarihinde Cumartesi Anneleri’yle görüşmesinin ardından mecliste Tolga Baykal Ceylan’ın akıbetinin araştırılması için komisyon kurulduğu söylendi. Açıklamada, 4 aylık çalışmanın ardından komisyonun yayınladığı raporda “Komisyonumuzu bu aşamada, elindeki verilerin değerlendirilmesi sonucunda, Tolga Baykal Ceylan’ın gözaltında kaybolmadığına, ancak bugüne kadar ailesi ve çevresinden hiçbir kişiyle temas kurmaması gerçekliği karşısında da normal asayiş olayı olarak değerlendirilmesi gereken bir kayıp olayı ile karşı karşıya olduğumuz sonucuna ulaşmıştır” ifadelerinin yer aldığı aktarıldı. Raporda, adli işlemlerin yürütülmesinde gösterilen “dikkatsizlikler” nedeniyle ailede haklı olarak bazı şüpheler oluştuğu kaydının düşüldüğü de belirtildi. Açıklama Tolga Baykal Ceylan dosyasının takipçisi olunacağı söylenerek sonlandırıldı.

Açıklamanın okunmasının ardından “Yüksekova ve Cizre’de buluşamayan kayıp yakınlarının da sesiyiz” denilerek, kayıp yakınlarının avukatı Tahir Elçi’nin katledilmesinin 89. haftası olduğu hatırlatıldı.

 

HDPnin İstanbul

HDP’nin İstanbul “Vicdan ve Adalet Nöbetinin 5. gününde: Nöbet kürsüsünde kadınlar vardı..!

HDP’nin Vicdan ve Adalet Nöbeti 5. gününde devam ediyor. Her gün olduğu gibi bu sabah da (5 Ağustos) günün ilk ışıkları ile uyanan vekiller ve partililer hazırladıkları kahvaltı sofrasına oturdu. Dün Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) Özgürlük ve Dayanışma Partisi’ne (ÖDP), hak örgütlerinden Suruç Aileleri ile sendikalara dek birçok kesimin ziyaret ettiği nöbete bugün kadınlar ziyarette bulundu.

Nöbette bugünkü basın açıklamasını yapan HDP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da nöbette kadınların Türkiye’de yaşadıkları sorunların ve mücadele geçmişinin konuşulacağını ifade etti.

“Kadınlar, bu ülkeyi yeniden elleriyle inşa edecekler”

Müftülere nikah yetkisi verilmesi konusunda da açıklamalarda bulunan Kerestecioğlu, “Nasıl ki mor iğneyi ‘kadının sırtını sopasız, karnını sıpasız bırakmayacaksın’ diyen hakime batırdıysak, nasıl çocuk istismarcılarına af getiren yasaya batırdıysak, Türkiye’de en etkili muhalefet gücü olan kadınlar, öyle müftülere nikah kıydırmalarına, çocukları tarikatlara emanet etmelerine izin vermeyeceğiz” dedi.

Kerestecioğlu özetle şunları söyledi:

Kadınların gülüşü, bugün buraya taşıdıkları inat, adaleti kuracak, çocukların kahkahası adaleti getirecek, inanıyorum. ‘Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa’ diyoruz ya hani! Bu erkek egemen iktidar da yerinden oynar, oynayacak ve biz kadınlar çok daha özgürleşeceğiz.

AKP MYK üyesi Ayhan Oğan’a da söyleyelim; sizin ne o hayal ettiğiniz otoriter devleti kurmanıza ne de eski oligarşi yerine kendi oligarşinizi kurmanıza izin vermeyeceğiz. Devlet içinde yıllardır süren ikili hesaplaşmalar ve iktidar savaşı kadınlara hiçbir şey vaat etmiyor. Kadınlar, bu ülkeyi yeniden elleriyle inşa edecekler. Barışçıl, eşitlikçi ve demokratik, en önemlisi tüm kadınlar için yeni güvenli bir ülke kuracaklar.

“Adaletin olmadığı yerde, büyük hapishaneler inşa edilir” diyen Kerestecioğlu, parktaki ablukaya da dikkat çekerek şunları ifade etti:

Bir ülkede, onlarca milletvekilinin 3 aşamalı bariyerler, zırhlı araçlar ve polis otobüsleriyle halktan soyutlandığını görenlerin ilk söyleyeceği, bu ülkede adaletin olmadığıdır. Adalet azaldıkça duvarlar yükselir.

5 gündür bu parktayız. Biz bu parkta, geceleri adalet duygumuzla huzur içinde uyuyabiliyoruz. Ama emin olun, biri Saray’da rahat uyuyamıyor! İşte bütün bu bariyerleri bu yüzden dikiyorlar.

Burada bulunduğumuz 5 gün boyunca, Vicdan ve Adalet Nöbeti’nde adalet yasaklandı. Avukatların cübbeleri, müzisyenlerin enstrümanları sanki bir suç aletiymiş gibi içeri sokulmadı. DİSK üyeleri, önlüklerini bin bir mücadeleyle içeri alabildiler. Tüm bu yıldırma teşebbüslerine karşın dostlarımız, kurumlar, siyasi örgütler, sivil yurttaşlar, ilçe örgütlerimiz, dirençle, dirayetle buraya nöbet tutmaya geldiler. Hepsine binlerce kez teşekkür ediyoruz.

Selahattin Demirtaş’a kupa

Nöbeti ziyarete gelen Beylikdüzü HDP Yöneticisi İsmail Türkmen Beylikdüzü’nde Halkevi’nin demokratik kurumlar arası düzenlediği turnuvada 8 takım arasında DemirtaşSpor olarak kupa kazandıklarını ve şampiyon olduklarını belirterek, “Kazandığımız bu kupayı başkan Demirtaş’a göndermek üzere vekillerimize teslim etmeye geldik.” dedi. Türkmen, kupayı HDP vekili Ayşe Acar Başaran’a teslim etti. Başaran ise “Umarım kendisi çıkar teslim alır” dedi.

Açık cezaevi koşullarında devam eden Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin ziyaretçileri ablukaya rağmen nöbete destek verdi. Nöbetin bugünkü ziyaretçileri arasında Adalet İçin Kadınlar, Hayır Meclisleri, Demokrasi İçin Birlik, Sanatçılar Yürüyor İnisiyatifleri, CHP Sol Muhalefet, Hayır Maltepe, Bursa HDP, Birleşik Haziran Hareketi, Hrant’ın Arkadaşları, Barış Bloku, Adalet İçin Gazeteciler, 78’liler, HDP Şişli, Hayır Şişli, Hayır Beşiktaş, Hayır Üsküdar, Trakya HDP İl Örgütü, SODEV, Güngören Demokrasi Platformu yer aldı

HALKIN BİRLİĞİ

uyusturucudan-3000-bin-kisijpg

Uyuşturucudan son 10 yılda 2 bin 148 kişi öldü!

Uyuşturucuyla mücadele çalışmalarının toplandığı rapora göre, 2007’den bu yana 2 bin 148 kişi uyuşturucu madde …