Cumartesi Anneleri Haftalar Sonrasında Polis Müdahale Etmeden Galatasaray Meydanı’nda Açıklama Yaptı..!

Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın 700 hafta eylemine polis saldırısı gerçekleşmiş ve Galatasaray Meydanı yasaklanmıştı. Anayasa Mahkemesi’nin Galatasaray Meydanı’nın yasaklanmasına 2 kere hak ihlali kararı vermesine rağmen, eylem polis saldırısı ve gözaltı terörüyle engelleniyordu. İlk kez 971. hafta eyleminde gözaltı terörü estirilmedi. 972. hafta eyleminde ise ilk kez polis ablukası da yapılmadı. Cumartesi Anneleri/İnsanları 972. hafta açıklamasını Galatasaray Meydanı dahilinde bulunan Galatasaray Lisesi önünde gerçekleştirdi.
İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon ve Cumartesi Anneleri imzalı basın metninde “Abdülkerim Yurtseven, Mikdat Özeken ve Münür Sarıtaş Nerede?” sorusu soruldu. 5 yıl sonra ilk kez Galatasaray Meydanı’nda olunduğu vur4gulanan açıklamada kayıplar için şu ifadeler kullanıldı:
“27 Ekim 1995 günü Binbaşı Mehmet Emin Yurdakul komutasındaki Yüksekova Komando Taburu’na bağlı askerler Yüksekova’ya bağlı Ağaçlı Köyü’ne geldi. Askerler köylüleri dipçikliyerek, yaşlı insanları yerlerde sürükleyerek köy meydanında topladı. Rastgele seçilen 73 yaşındaki yürüme zorluğu çeken Abdülkerim Yurtseven, 18 yaşındaki Mikdat Özeken ve 13 yaşındaki Münür Sarıtaş gözaltına alınarak askeri araçla Yüksekova İlçe Jandarma Tabur’una götürdü.
Onları sormak için tabura giden ailelere. Binbaşı Yurdakul, ‘24 saat gözaltında tutulacaklar’ dedi. Aileler tekrar tabura gittiğinde ise “kimseyi gözaltına almadık, bir daha buraya gelmeyin” dedi. Ailelerin yaptığı başvurular sonuçsuz kaldı, üç köylüden bir daha haber alınamadı.”
Açıklamada son olarak şunlar söylendi:
“972. haftamızda bir kez daha söylüyoruz: Abdülkerim Yurtseven, Mikdat Özeken, Münür Sarıtaş ve tüm kayıplarımızı aramaktan, faillerinin yargılanarak cezalandırılmalarını talep etmekten vazgeçmeyeceğiz.
Galatasaray’a dönmemizde emeği olan herkese teşekkür ederiz.