Cumartesi Anneleri, Demir ve Akipa’nın katillerini sordu..!

Cumartesi Anneleri/İnsanları gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetlerini sormak ve faillerin yargılanması için her hafta düzenlediği eylemlerin 871. haftasında, koronavirüs salgını nedeniyle online açıklama yaptı. Bu haftaki açıklamada 1991 yılında Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Çukurlu köyünde gözaltına alındıktan sonra cansız bedenlerine ulaşılan 36 yaşındaki İbrahim Demir ve 39 yaşındaki Agit Akipa’nın faillerinin yargılanması istendi.

Gözaltında kaybedilen Agit Akipa’nın kızı Suzan Akipa, Cumartesi Anneleri/İnsanlarının taleplerinin yıllardır hiç değişmediğini belirterek, mücadelelerinin giderek yükseldiğini söyledi. Babasının ve amcasının katledilişinin, 30 yıl geçse bile hâlâ tazeliğini koruduğunu ifade eden Akipa, faillerin yargılanmadığını vurguladı. Akipa, “Yargılanmayı bırakalım failler tespit bile edilmedi, etkili soruşturma yürütülmedi ve dönemin devlet yetkilileri sorgulanmadı. Türkiye ve Avrupa mahkemelerinde bu kadar toplumsal mağduriyete zaman aşımı gösterilerek cezasız bırakıldı. İnsan yaşamı ve toplumsal adalet karşısında aslında hiçbir anlam ifade etmeyen zaman aşımı gibi bir usulü işlemin gerekçe gösterilerek aslında faili meçhullerin üstünün bilerek ve istenerek kapatılması isteniyor. Bu kadar baskıya rağmen hakikat yolunda arayış ve talepler toplumsal adalete giden yolda en büyük adımlardan biridir” ifadelerini kullandı.

‘ADALETİN OLMADIĞI TÜRKİYE…’

Akipa’nın oğlu Fehmi Akipa, 30 yıldır süren davada adaletin sağlanmadığını söyleyerek, “Adaletin peşindeyiz, failleri aramaya devam edeceğiz. Her insanın bildiği bir şey var ki o dönemde katledilen herkesin katili belliydi. Adaleti olmayan Türkiye’de adalet peşinde koşmaya devam edeceğiz. Hiç unutmayacağız ve unutturmayacağız. Tek temennimiz bir gün Türkiye’ye adalet gelsin” diye belirtti.

Gözaltında katledilen İbrahim Demir’in oğlu Metin Demir, 871 haftadır meydanlarda haykırdıklarını aktararak, “Davamızın peşinde olacağız. Bunca zamana kadar davadan bir sonuç alamasak da davamızı bırakmayacağız. 30 yıldır biz davanın peşindeyiz. 3 bin yıl geçse bile bu davanın takipçisi olacağız. Çocuklarımız, torunlarımız bu davanın takipçisi olacaktırlar” diye aktardı.

‘FAİLLER KORUNUYOR’

Bu haftaki açıklamayı 1994’te Amed’de gözaltına alınıp kaybedilen ve cansız bedeni kaybedildikten 10 yıl sonra bulunan Murat Aslan’ın kardeşi Fatma Aslan okudu. Piyade Bölük Komutanı ve askerleri tarafından gözaltına alındığına çok sayıda köylünün tanıklık ettiğini söyleyen Aslan, karakol komutanının köylülere, “hiç görmedik” dediğini paylaştı. Gözaltında Demir ve Akipa’nın işkence gördüğünü, gözleri ve ellerinin bağlandığını ve olaydan bir gün sonra cansız bedenlerinin girişi taşla örülmüş bir mağarada ulaşıldığını aktardı. Aslan, ailelerin suç duyurularının sonuçsuz bırakıldığını belirterek, etkin bir soruşturma ve kovuşturma yürütülmeden zaman aşımı gerekçe gösterilerek davanın kapatıldığını söyledi.

Aslan, “Demir ve Akipa’yı gözaltına alanlar, işkence ile sorgulayıp öldürenler ve sonrasında bu fiilleri inkar edenler 30 yıldır cezasızlıkla korundu. 871’inci haftamızda Demir ve Akipa ailelerinin üç kuşaktır sürdürdükleri hakikat ve adalet arayışlarına eşlik edeceğiz” dedi.

Demirtaş: Erdoğan rejimi çözüldü, dağıldı, bitti..!

HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun helalleşme çağrısını bir niyet beyanı ve ilk adım olarak önemli bulduğunu söyledi. Demirtaş, iktidar ve yakın çevresinden, Kılıçdaroğlu’nun çağrısına yönelik açıklamaları provokatif bulduğunu ve dikkate alınmaması gerektiğini belirtti.

Artı TV’nin sorularını yanıtlayan Demirtaş, Türkiye’ye özgü bir yüzleşme sürecinin hayata geçirilebileceğini belirterek, “Eş Genel Başkanımız Mithat Sancar bu konunun uzmanlarındandır. Elbette ki, yüzleşmenin bir boyutu da Kürtleri kapsayacaktır. Ancak yaralı toplumlar sadece Kürtlerden ibaret de değildir” dedi.

‘MAĞDURUN EGEMENE ÖZÜR BORCU YOKTUR, OLAMAZ’

Konuyla ilgili, “Helalleşme” adlı yazısında kullandığı “Biz de helalleşeceğiz” ifadesinin çarpıtıldığını, kendisinin Kürtler adına birilerinden özür dilediğinin zannedildiğini söyledi ve tepki gösterdi. “Kürt halkının devlete özür borcu yoktur” diyen Demirtaş, “Bununla birlikte, Kürtlerin siyasi temsilcilerinin kendi eksiklikleri ve hataları nedeniyle hem Kürtlere hem de diğer kesimlere bir özür borcu vardır. Benim de yazımda açıkça belirttiğim buydu. Yoksa mağdurun egemene özür borcu yoktur, olamaz” diye konuştu.

‘ERDOĞAN REJİMİ ÇÖZÜLDÜ, DAĞILDI, BİTTİ’

Selahattin Demirtaş, “Muhalefet temsilcileri Erdoğan’ın gidici olduğunu her fırsatta dile getiriyor. Sizce Erdoğan gidici mi?” sorusuna verdiği yanıtta, Erdoğan rejiminin çöktüğünü, devlet içindeki güç odaklarının artık Erdoğan’a destek vermeyeceğini ve suça ortak olmayacağını söyledi: “Erdoğan rejimi çözüldü, dağıldı, bitti. Sadece uzatmaları oynuyor ve bu süre içinde de tahribat yaratmaya devam ediyor. Bence devlet içindeki hiçbir güç odağı artık Erdoğan’ın arkasında durarak ona destek olmayacak ve suça ortak olmaktan kaçınacaktır.”

Demirtaş, Erdoğan sonrası ve yeni sistem inşasında Kürtler ile HDP’nin pozisyonunu ise şöyle tarif etti:

“Partimiz mevcut ittifakların dışında konumlandığını zaten ilan etmişti. Ne seçim sürecinde ne de seçim sonrasında HDP ve Kürtler olup biteni tribünden izlemeyecektir. Aksine, siyasetin yapıcı unsuru olarak sürecin merkezinde olacaktır. Yüz yıl önceki gibi, cumhuriyet adeta yeninden inşa edilirken bir kez daha Kürtlerin ve diğer kesimlerin dışlanmasına, yok sayılmasına fırsat verilmemelidir. Aksi takdirde demokrasi de gelişmez, sorunlar da çözülmez.”

‘MUHALEFETİN YÜZDE 50+1 GİBİ BİR GÜNDEMİ OLMAMALI’

İktidar içindeki 50+1 tartışmasını değerlendiren Demirtaş, “Sorun cumhurbaşkanının seçilme oranı değil bir bütün olarak sistemin tamamıdır. AKP dağılıp çöktüğü için ‘iktidarımı nasıl kurtarırım?’ telaşıyla tartışmaya açıyor bu konuyu. Bizim işimiz AKP iktidarının nasıl kurtulacağı değil, sandığa nasıl gömüleceğini tartışmak ve bunu yapmaktır. Muhalefetin yüzde 50+1 gibi bir gündemi olmamalı.”

HDP’nin cumhurbaşkanlığı seçiminde aday çıkarıp çıkarmayacağına, kimi destekleyeceğine tabanıyla birlikte HDP yönetiminin karar vereceğini belirten Demirtaş, “Günü geldiğinde bizlerin de görüşünü alarak, partimiz tavrını netleştirecektir. Henüz verilmiş bir karar bulunmuyor. Ben sadece AKP-MHP’nin yürüttüğü HDP’yi kriminalize etme planının ne kadar işe yaramaz ve aptalca olduğunu anlatmaya çalıştım” dedi.

‘TÜM MUHALEFETİN SEÇİM DÖNEMİNDE İŞ BİRLİĞİ ZEMİNİ YAKALAYACAĞINA İNANIYORUM’

Demirtaş, Millet İttifakı’nın “HDP ile yan yana olmaktan kaçındığı” yorumuyla ilgili ise, “Kimse HDP ile yan yana oturmaya mecbur değil. HDP kimseye dayatmada bulunmuyor, kimseye şantaj yapmıyor veya yalvarmıyor. HDP’yi yok sayan, HDP ile konuşmayan, diyalog kurmayan hiç kimse, kim olursa olsun HDP’nin desteğini alamaz. HDP’nin kapıları diyaloğa sonuna kadar açık iken bunu değerlendirmemek büyük hata olur. Ama ben sağduyunun devreye gireceğine ve tüm muhalefetin seçim döneminde güçlü bir diyalog ve iş birliği zemini yakalayacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Demirtaş, “HDP’nin başına yeniden geçmeyi düşünüyor musunuz?” sorusunu “Tabii ki siyasetten ve mücadeleden hiçbir zaman kopmadım, kopmayacağım. Benim için siyaset koltuk veya yetki demek değildir. Partimin ve halkımın vereceği her türlü görevi yürütmekten onur duyarım sadece” diye cevaplarken. Özlediklerini ve dışarı çıkması durumunda ilk yapmak istedikleri ile ilgili “Dışarıda olan her şeyi özledim doğal olarak. Hızla dışarıdaki normal hayatıma adapte olmaya çalışırım herhalde” dedi.

“Boş bir duvara yazı yazma şansınız olsaydı ne yazardınız?” diye sorulan Demirtaş, soruyu “Lütfen bu duvara yazı yazmayın” diyerek yanıtladı.