Cumartesi Anneleri: 40 yıldır soruyoruz, gözaltında kaybedilen Maksut Tepeli nerede?

1995 yılından beri yakınlarının akıbetini öğrenmek ve faillerin yargılanması talebiyle Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen Cumartesi Anneleri 984. hafta buluşmasında 40 yıl önce gözaltında kaybedilen 28 yaşındaki öğretmen Maksut Tepeli için adalet istedi.

Maksut Tepeli’nin gözaltında kaybedilmesiyle ilgili etkin bir soruşturma yürütülmedi. Tanıklara ve belgelere rağmen ailenin şikayeti üzerine açılan 4 soruşturma da takipsizlikle sonuçlandı.

basın açıklamasını İHD İstanbul Şubesi Başkanı Gülseren Yoleri okudu:

“Kaç yıl geçerse geçsin Maksut Tepeli için, tüm kayıplarımız için adalet istemekten, devletin evrensel hukuk normları içinde hareket etmek zorunda olduğunu hatırlatmaktan vazgeçmeyeceğiz.”

Resmi kurumlar tarafından gözaltına alındığı inkâr edilen Maksut Tepeli’nin izini süren ailesi ve avukatları, olaydan 22 yıl sonra onun 6 Şubat 1984 tarihinde Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde öldüğüne dair belgelere ulaştı. 3 yıllık ısrarlı girişimler sonucunda da resmi makamlar, Maksut Tepeli’nin Helvacıdede Kimsesizler Mezarlığı’na defnedildiğini kabul etti. Ancak defin yeri bilgisi açıklanmadığı için Maksut Tepeli’nin mezar yeri hala bulunamadı.

Maksut Tepeli’nin eski eşi Şehriban Tepeli:

“Tam 40 yıl oldu ve ben yaşlandım. Maksut’la gözümüz gibi baktığımız kızımız, onun ‘Kızımızın yürüdüğünü, büyüdüğünü, evlendiğini göreceğiz’ dediği kızımız büyüdü.

Bize mezar yeri göstermeyenler, bizi bu sonsuz mezarlık ızdırabı ile baş başa bıraktılar. Her kayıp yakını gibi ben de Galatasaray’ı mezar yeri bildim.”

Cumartesi Anneleri kayıplarla buluşma mekanı ve mezar yerleri olan Galatasaray Meydanı’na adalet talebiyle karanfillerini bıraktı.

– Gözaltında kaybedilen Rıdvan Karakoç’un kardeşi Hasan Karakoç: “Tüm kayıplar bulunana kadar burada olacağız.

– Maksut Tepeli’nin eski eşi Şehriban Tepeli: “Ben hiçbir zaman aramaktan vazgeçmeyeceğim, ölene kadar.”

– Cemil Kırbayır’ın abisi Mikail Kırbayır: “Cemil, bu coğrafyada nerede baş tahtası olmayan bir mezar gördüm ise acaba sen misin, diye sarıldı